Plasty

20. dubna 2015 00:29

Odborná komise i česká veřejnost vybrala nejlepší inovaci

Při vyhlašování inovačních oskarů získala společnost Varroc Lighting Systems, s. r. o. hned dvě významná ocenění. Tituly Cena veřejnosti a Inovační firma roku 2014 v kategorii velkých podniků Moravskoslezského kraje obdržela firma za vítězný projekt úsporného světlometu na malosériový „jednolitrový“ vůz XL1 od Volkswagenu. Jde o auto s nejnižší spotřebou paliva na světě v rámci sériové výroby vozidel. V soutěži se hodnotil stupeň inovace, ekonomický dopad pro firmu a uplatnitelnost projektu na trhu.

„Vítězství v této soutěži a podpora, kterou nám česká veřejnost svými hlasy projevila, je pro nás tím největším uznáním. Je potvrzením toho, že jsme špičkou v oboru,“ dodal Todd Morgan, viceprezident pro globální produktový vývoj a ředitel českého zastoupení firmy.


„Lépe vidět a být viděn“
je pro Varroc heslo dne.


Superúsporný automobil XL1, jehož sportovnější verze byla letos v říjnu k vidění na pařížském autosalonu, váží pouhých 795 kilogramů a spotřebuje 0,9 litrů nafty na 100 kilometrů. Z toho důvodu byl u plně LEDkového světlometu kladen celkový důraz na minimální příkon a co nejnižší hmotnost. Důsledkem toho je výrazné snížení spotřeby paliva a emisí CO2. Varroc začal s koncernem Volkswagen spolupracovat na vývoji již v roce 2011 a od roku 2013 automobilce dodává osvětlení na XL1 vozy.

Soutěž pořádala Agentura pro regionání rozvoj, a. s. a kromě živnostníků, malých a středních firem se v letošním druhém ročníku mohly přihlásit i velké podniky. Varroc za své prvenství obdržel dárkový šek na částku padesát tisíc korun.

„Hlavní cenu 50 000 Kč věnujeme na charitativní účely. Zapojili jsme do rozhodování naše zaměstnance, kteří sami svými hlasy určí, který projekt vítěznými prostředky podpoříme“, doplňuje Kateřina Škopková, tisková mluvčí společnosti.

Dle očekávání dosáhnou v roce 2020 LEDkové světlomety 20 % celosvětového podílu na trhu nově vyrobených aut. To znamená, že každé páté nově vyrobené vozidlo na planetě bude vybaveno světlometem, ve kterém všechny funkce obstarají LED světelné zdroje.

V současnosti je to každé dvacáté vozidlo. Navíc z hlediska podílů na tržbách z prodeje světlometů bude tento podíl ještě daleko významnější. LED světlomet s sebou přináší náročnější výrobu, více komponentů, složitější vývoj, spolupráci a zapojení více partnerů a dodavatelských firem. Zákazníkům a všem účastníkům silničního provozu přináší LED světlomet větší bezpečnost na silnici díky výraznějšímu bílému světlu, které lidský zrak a mozek vyhodnocuje při stejném osvětlení o 10 až 20 % lépe. V letošním roce firma oslavuje 135 let od svého založení v České republice.

www.varroc.cz
www.varroclighting.com

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]