Plasty

23. září 2016 00:18

(Ne)známý svět barev

Společnost X-Rite Pantone ve spolupráci se společností Grafie CZ uspořádala během prvního pololetí letošního roku sérii edukativních seminářů FOCA (Fundamentals of Color and Appearance), jejichž cílem bylo seznámit odbornou veřejnost se základními principy vnímání barev a možnostmi jejich vyhodnocování. Semináře se setkaly s obrovským zájmem, a tak jsme požádali jednu z přednášejích, paní Lucii Matuškovou, o krátký rozhovor.

Věnují firmy, dle Vašich zkušeností, dostatečnou pozornost problematice barevnosti?

Aniž si to možná uvědomujeme, barva je klíčovým prvkem při rozhodování spotřebitele o koupi produktu. Je proto nezbytné, aby barevná kvalita a konzistence byla zachována nejen v rámci výroby v jednom závodě, ale i v rámci celého dodavatelského řetězce. V dnešním globálním prostředí význam barev velmi dobře chápou zejména velké firmy, které budují svoji korporátní identitu/značku na konkrétní barvě a tudíž je pro ně kontrola barevnosti neodmyslitelnou součástí výrobního procesu.

Nicméně, i menší firmy si ve stále větší míře uvědomují, že barva je v podstatě přidaná hodnota produktu, a začínají jí věnovat pozornost, kterou si právem zaslouží. Dnešní spotřebitelé jsou nároční, požadavky na barevnou kvalitu produktu se zvyšují a pokud výrobci chtějí být konkurenceschopní, nemohou tuto skutečnost opomíjet.

Ve kterých oborech jsou nároky na dodržení barevné kvality nejvyšší?

Škála oborů, kde barva hraje důležitou roli, je velmi široká. Historicky samozřejmě dominoval automobilový průmysl a výroba plastů, průmysl nátěrových hmot a tradiční textilní průmysl. Dnes se setkáte s kontrolou barevnosti v podstatě všude – počínaje potravinářsvím, kde se kontroluje barevnost nápojů, kečupů a mnoha dalších potravin, v nábytkářském průmyslu, významnou roli hraje u výrobců kosmetiky, léčiv a nebo třeba i zubních náhrad. Aplikací je opravdu bezpočet.

Co konkrétně může firma X-Rite Pantone nabídnout klientům z oblasti plastářství?

X-Rite Pantone nabízí produktová řešení, která usnadňují barevnou komunikaci v rámci celého výrobního procesu i dodavatelského řetězce. Počínaje návrhem designu až po finální produkt. Barevné vzorníky Pantone Plastic Chips Collection usnadňují základní komunikaci o barvě i nastavení barevných standardů. Spektrální fotometry v kombinaci s příslušným software jsou nepostradatelným pomocníkem při vstupní kontrole surovin, monitorování výrobního procesu i výstupní kontrole barevné kvality a schvalovacích procesech.

Naše technologie pomáhají výrobcům snížit zmetkovitost, výrobní prostoje, a samozřejmě finanční i časové náklady na případné přepracování výrobku. Naším hlavním posláním je podstatně zjednodušit, zefektivnit a optimalizovat kontrolu barevné kvality a standardizovat komunikaci o barvách. Nedodáváme pouze hardware a software, ale celková řešení upravená na míru dle požadavků každého jednotlivého zákazníka. Ať už se jedná o výrobce granulátů, plastových výrobků, laminovaných textilií, impregnovaných obalů a jiné.

Nabízíme individuální přístup, sdílení know-how, výukové programy, proškolení pracovníků a mnoho dalšího.

Co bylo impulsem pro uspořádání semináře FOCA?

Spousta z nás denně pracuje s barvami ve své praxi, nicméně ne všichni vědí, co vše se pod pojmem „barva“ skrývá nebo mají povědomí o základních principech měření barevnosti. Naším cílem bylo srozumitelnou a atraktivní formou předat naše vědomosti lidem z různých oborů, aby je byli schopni využít a aplikovat ve své každodenní praxi a zefektivnit tak svoji práci. Vždy je dobré, když víte, co děláte a proč to děláte.

Z ohlasů, které jsme získali od účastníků proběhlých seminářů, mám pocit, že se nám to snad podařilo. Již nyní proto připravujeme podobný projekt na příští rok 2017. Věřím, že se bude našim zákazníkům líbit.

Děkujeme za rozhovor.


X-Rite GmbH
Lucie Matušková
Sales Manager & Network Coordinator Industrial X-Rite Pantone
S. K. Neumanna 1316, 532 07 Pardubice
M: +420 724 533 117
email: lmatuskova@xrite.com
www.x-rite.com


 

Mohlo by se Vám líbit

Výroba automobilů roste, bateriové vozy z ČR zaznamenávají výrazný úspěch i na zahraničních trzích

Meziroční nárůst výroby o 16,2 % a celkových 1 162 315 vyrobených automobilů, to jsou výsledky domácích výrobců osobních vozidel za prvních deset měsíců letošního […]

Nové kloubové ložisko pro potravinářství

Nová, bezplatná vzorkovnice igubal Food Contact – včetně magnetu a nového dvojitého kloubového ložiska V potravinářském průmyslu musí součásti strojů splňovat velmi vysoké hygienické požadavky, […]

Novinky v Siemens Industrial Edge: nová cloudová služba, více zařízení a integrace low-code

Ekosystém Siemens Industrial Edge byl rozšířen o nový hardware asoftware Portál Industrial Edge Management nově v nabídce jako cloudová služba Low-code pro Industrial Edge: jednodušší programování […]