Plasty

18. října 2021 22:32

Nechte motor správně dýchat

  • Pouzdro pohonu regulace víření z PBT
  • Vyrobeno laserovým svařováním
  • Vysoká odolnost v horkých a vlhkých podmínkách
  • Vysoká tvarová stabilita

Sloučeniny na bázi polybutylentereftalátu (PBT), s kterými přichází německá společnost LANXESS, nabízejí nejen vysokou stabilitu při hydrolýze v horkých a vlhkých podmínkách, ale také dobrou průhlednost pro laserové svařování. Tato kombinace je výjimečná, protože obě vlastnosti materiálu se obvykle vzájemně vylučují. Společnost LANXESS nyní nabízí řadu PBT sloučenin, které tyto dvě vlastnosti úspěšně kombinují. Jedním z příkladů je Pocan B3233HRLT (odolný vůči hydrolýze, průhledný pro laser), který se již používá v řadě velkosériových aplikací a lze z něj vyrábět například pouzdra pro mechatronické servopohony pro řízení víření. Výrobce automobilů se sídlem na jihu Německa vybavuje těmito servopohony několik svých řad vznětových motorů. Servopohony vyvíjí a vyrábí společnost Sogefi Air & Cooling SAS v Orbey ve Francii. Společnost je součástí italské skupiny Sogefi S.p.A., která patří mezi přední světové dodavatele filtračních systémů, flexibilních podvozkových komponentů a systémů sání vzduchu a chlazení motoru pro vozidla.

Nákladově efektivní výrobní proces

„Naše směs PBT byla vybrána proto, že odolává vysokým teplotám pod kapotou automobilu, a to i za velmi vlhkých podmínek,“ říká Jean-Marie Olivé, odborník na vývoj aplikací v oddělení vysoce účinných materiálů (HPM) společnosti LANXESS. „Náš materiál také zaručuje nízkou míru deformace a vysokou tvarovou stabilitu. Díky těmto vlastnostem je ideálním pro složité geometrie takových kompaktních pouzder.“ I když je materiál obarven na černo, stále nabízí vysokou úroveň průhlednosti v rozsahu vlnových délek laserů, které se obvykle používají pro laserové svařování plastů. „Tím je zajištěno stabilní a efektivní svařování součástí pouzder,“ dodává Olivé.

Vynikající výsledky testů

Vynikající odolnost materiálu Pocan B3233HRLT vůči horkému a vlhkému prostředí prokazuje dlouhodobý test SAE/USCAR-2 Rev. 6, který se provádí podle normy stanovené Americkou společností automobilových inženýrů (SAE) a je považován za jeden z nejnáročnějších testů stability plastů při hydrolýze na světě. Hotový díl je v mnoha cyklech vystaven výrazným změnám teploty při relativní vlhkosti až 100 %. Olivé: „Při zkouškách vzorků provedených v podobných podmínkách splňuje naše směs požadavky třídy 3, a odolává tak teplotám až do 125 °C.“

Laserové svařování – nejnovější trend

Laserové svařování je metoda spojování součástí z termoplastů. Je ideální pro nákladově efektivní a šetrnou výrobu velmi malých součástek se složitou geometrií, takže výborně podporuje trend miniaturizace elektrických a elektronických funkcí. Postup využívá energii laserového světla. Laserový paprsek prochází složkou průhlednou pro laser a je absorbován druhou složkou – obvykle černě pigmentovanou – pod ní. Touto absorpcí vzniká teplo, které roztaví povrch druhé složky. Vedení tepla následně změkčuje povrch první součásti, což umožňuje vytvoření pevného svarového spoje mezi oběma součástmi. V případě servopohonu je laserově průhledná část vyrobena z materiálu Pocan B3233HRLT s laserově průhledným černým zbarvením, zatímco absorpční polovina pouzdra je vyrobena z materiálu Pocan B3233HR.

Optimalizovaný proces spalování

Servopohony regulace víření jsou součástí systémů řízení vzduchu ve spalovacích motorech. Jejich úkolem je řídit přívod vzduchu do jednotky sání a zároveň zajišťovat dostatečné víření vzduchu. Pomáhají optimalizovat spalovací procesy a hrají tak klíčovou roli při zajišťování vysoké účinnosti motoru, která se v konečném důsledku odráží ve vysoké hospodárnosti a odpovídající nízké spotřebě paliva.

Materiál PBT Pocan B3233HRLT průhledný pro laser a PBT Pocan B3233HR pohlcující laser se používají k výrobě pouzder pro mechatronické servopohony regulace víření.
Foto: LANXESS

Kryt pouzdra servopohonu je vyroben z černě zbarveného materiálu Pocan B3233HRLT průhledného pro laser, zatímco polovina pouzdra pohlcující laser je vyrobena z materiálu Pocan B3233HR.
Foto: LANXESS


LANXESS je přední společností v oblasti speciálních chemikálií, jejíž tržby v roce 2020 dosáhly 6,1 miliardy EUR. V současné době má společnost přibližně 14 800 zaměstnanců ve 33 zemích. Hlavní činností společnosti LANXESS je vývoj, výroba a prodej chemických meziproduktů, aditiv, speciálních chemikálií a plastů. Společnost LANXESS je zařazena do předních indexů udržitelnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a Europe) a FTSE4Good.

 

Mohlo by se Vám líbit

Lampy na obráběcí stroje

Profesionální osvětlení strojů, pracovních stolů a výrobních linek Naše firma dodala českým a slovenským zákazníkům už několik tisíc lamp, především na obráběcí stroje. Dodáváme lampy […]

50. konference s mezinárodní účastí: PROJEKTOVÁNÍ A PROVOZ POVRCHOVÝCH ÚPRAV

20. – 21. března 2024 v Hotelu Olšanka, Praha 3 Inzerce Konference je určena pro široký okruh posluchačů: pracovníky i majitele lakoven, autolakoven, galvanizoven, zinkoven, […]

Rychlejší přístup k datům přístrojů

EPLAN eStock umožňuje společnostem přístup k centralizované správě zařízení v cloudu EPLAN, zjednodušuje spolupráci, zkracuje dobu koordinace práce a odstraňuje nekontinuitu dat. Ve verzi EPLAN […]