Plasty

12. prosince 2018 09:45

HENNLICH Pro vysoké zatížení i teploty: Speciální vstřikované díly z 50 materiálů iglidur® během několika dnů

Díky aditivním technologiím tzv. 3D tisku se zrychlují a rozšiřují možnosti dodávek individuálních vstřikovaných plastových dílů

Individualizované, cenově výhodné, samomazné a bezúdržbové plastové díly v malých sériích – to vše nyní umožňují  3D tištěné vstřikované formy společnosti igus, kterou v Česku zastupuje firma HENNLICH. Díky překotnému rozvoji 3D tisku si tak zákazníci mohou vybírat ze sortimentu, který obsahuje 50 druhů vysoce výkonného materiálu iglidur®. Jde například o materiály určené pro vysoká zatížení, pro kontakt s potravinami, pro použití pod vodou nebo při vysokých teplotách. Navíc takto vstřikované zákaznické díly jsou k dispozici během několika dnů. 

Vstříknutý, vytištěný nebo obrobený z polotovaru – pro zákazníky existuje mnoho různých možností, jak co nejvýhodněji a nejrychleji získat samomazné díly jako jsou ozubená kola nebo kluzná pouzdra. Igus, specialista na využití plastů v průmyslových aplikacích, kromě toho umožňuje rychle vyřešit náročné technické „výzvy“ prostřednictvím 3D tištěných forem. K využití jsou přitom všechny osvědčené materiály iglidur®.

Výroba vstřikovacích forem z oceli je velmi drahá, vyžaduje spoustu času a vyplatí se pouze pro velkosériovou výrobu. Naopak s tištěnou formou lze nejen vyrobit speciální řešení během několika dnů s úsporou nákladů až 80 procent, ale vyplatí se pro výrobu i malého množství kusů.

„Nový způsob výroby tištěných vstřikovacích forem umožňuje vyrobit velmi přesné a kvalitní plastové díly za velmi krátkou dobu a přijatelnou cenu,“ říká Tomáš Vlk, produktový manažer společnosti HENNLICH.

Výroba malých sérií rychle a cenově výhodně

Materiál požadovaného speciálního řešení vždy určuje materiál a způsob výroby formy. Zákazníci si mohou snadno vybrat správný materiál pro jejich speciální díl z 50 triboplastů iglidur®. U těchto triboplastů lze navíc vypočítat životnost online a nezáleží na tom, zda se jedná o aplikaci pro vysoké teploty nebo aplikaci s velkým zatížením. Firma igus totiž disponuje ve svém sortimentu triboplasty téměř pro všechny aplikace.

„Například materiál iglidur® G je nabízen jako všestranný materiál, zatímco iglidur® X se doporučuje pro aplikace se stálými vysokými teplotami až 250 °C. V závislosti na zvoleném materiálu pro vstřikování se vhodnou metodou 3D tisku vyrobí forma a následně se vloží přímo do vstřikovacího stroje,“ dodává Tomáš Vlk. Tak jsou jednoduché speciální díly po několika dnech připraveny k odeslání.

Speciální materiálové vlastnosti tištěné vstřikovací formy zajišťují, že forma odolává vysokým teplotám v průběhu vstřikování. Díky tomu mohou být z formy rychle a cenově výhodně vyrobeny prototypy a malé série do 500 kusů. Výroba speciálních dílů pomocí tištěných vstřikovacích forem ukazuje své výhody především tam, kde nelze požadovaný materiál zpracovat pomocí 3D tiskárny nebo třískového obrábění. Využívá se i tam, kde jsou součásti použity pro testování, které má co nejvěrněji simulovat podmínky následné sériové výroby. Firma igus® vyrobila pro své zákazníky už více než 2000 tištěných vstřikovacích forem.

Od velkého zatížení po vysoké teploty: S 3D-tištěnými vstřikovacími formami mají zákazníci možnost vybírat z 50 samomazných a bezúdržbových materiálů iglidur® a obdrží své díly během několika dnů. (Zdroj: igus/HENNLICH)

www.hennlich.cz/aktuality

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]