Plasty

08. září 2015 00:09

Fatra, a. s., oslavila osmdesátiny

Více než dva tisíce lidí zaplnily v sobotu 6. června prostory napajedelské firmy Fatra a zdejšího zámku. Firma si v tento den připomínala 80. výročí svého založení.

„Akciová společnost Fatra se v roce 1935 stala historicky prvním zpracovatelem plastů v naší republice a dala základ ke vzniku celého průmyslového odvětví,“ připomněl generální ředitel firmy Pavel Čechmánek. „V současné době s 3,5 miliardami tržeb a více než 320 miliony zisku v loňském roce patří firma mezi nejúspěšnější firmy koncernu Agrofert. Navíc je se svými 1100 pracovníky významným zaměstnavatelem a důležitým podporovatelem regionu,“ uvedl během zahájení oslav předseda představenstva společnosti Fatra a společnosti Agrofert Zbyněk Průša.

Dopolední program – den otevřených dveří v areálu firmy – si za krásného počasí užily celé rodiny. Dospělí se zajímali o provozy, v nichž vznikají výrobky běžně užívané v domácnostech, třeba různé druhy podlahových krytin, děti se zas mohly podívat třeba na to, jakým způsobem se v továrně vyrábějí nafukovací hračky. Největší zájem ale pochopitelně vzbuzovaly aktivity, které si návštěvníci prožili na vlastní kůži, třeba protipožární zásah s technikou firemních hasičů nebo boj v laserové aréně.

Kdo se o Fatru a její historii zajímá hlouběji, má možnost navštívit novou expozici v Muzeu Napajedla nazvanou „Fatra v čase“. Výstava, kterou slavnostně otevřel generální ředitel společnosti Pavel Čechmánek společně se starostkou města Irenou Brabcovou, seznámí návštěvníky s historií firmy od 30. let, kdy byla založena koncernem Baťa jako továrna na výrobu plynových masek, až po současnou produkci. „Tato výstava doplní již existující expozici Hřiště hraček, která v napajedelském muzeu prezentuje tvorbu návrhářů hraček, jež naši firmu proslavily po celém světě, Libuše Niklové a Alfréda Kluga,“ uvedl generální ředitel firmy. „Fatře k osmdesátce přeji hodně optimismu, a aby se jí dařilo, protože když se bude dařit Fatře, bude se dařit i městu,“ uvedla při vernisáži výstavy starostka města.

Program oslav 80. výročí firmy vyvrcholil odpoledním programem v prostorách napajedelského zámku a zámeckého parku, kde na návštěvníky čekalo hudební vystoupení Anny K. a Sester Havelkových i kouzelnická show.

redakčně zpracováno z www.fatra.cz

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]