Plasty

08. října 2020 13:48

ENGEL živě: Hračky, nářadí a medicínská technika se v koronakrizi vyrábí více.

8. 10. 2020

Vzhledem ke zrušeným veletrhům MSV Brno a FAKUMA se společnost ENGEL rozhodla uspořádat pro zájemce virtuální tiskovou konferenci.

V úvodu promluvil pan Christoph Steger (CSO) o pozici firmy a trendech v oblasti průmyslu.

Společnost Engel je jako všechny výrobní firmy zasažena vlnou koronaviru. To ale není jediným trendem ovlivňujícím produkci vstřikolisů tohoto globálního výrobce se sídlem v Rakousku. Pan Steger jmenoval tři globální trendy, které aktuálně silně působí na obor, a to jsou:

  • Strukturální změny v automobilovém průmyslu, které započaly již v roce 2018. Nicméně, jak vyjádřil pan Steger, obecný trend v automotive je „stále vyšší nasazení plastů“, bez ohledu na to, jestli se se jedná o vůz se spalovacím motorem či elektromobil.
  • Koronakrize, která ale výrobci vstřikolisů přináší i určitá pozitiva, protože ENGEL je dodavatelem strojů na výrobu jednorázového medicínského zařízení.
  • Odklon od plastů – trend viditelný zejména u mladší generace v západním světě. Tento odklon se týká částečně zbytných plastů, jako jsou jednorázové plastové obaly.

Ale, jak již bylo zmíněno v nadpisu, jsou obory, po kterých je v krizi paradoxně větší poptávka, jako je výroba hraček, nebo výroba domácích či hobby nářadí a nástrojů.

Objem produkce strojů u firmy ENGEL oproti minulým letům klesl, a to v některých oborech o desítky procent. Zasaženy jsou zejména investice do automobilového průmyslu, tam se to týká především velkých vstřikolisů. Nicméně dle pana Stegera: „Stejný pokles zaznamenala i naše konkurence. Podstatné je, že neztrácíme tržní podíl. Důležité je, že se také srovnáváme s rekordními roky 2017 a 2018. Takže srovnání opticky vyznívá jinak než u běžných let. Nicméně je důležité, že máme za sebou právě tyto rekordní roky a situace firmy je dobrá.“

S pohledem na technologické trendy nás seznámil ve druhé části tiskové konference pan Stefan Engleder (CEO). A těmi trendy jsou:

Digitalizace – vedle interní digitalizace všech procesů, která v ENGELU probíhá neustále a kde je vidět rychlá návratnost investic právě do digitalizace, byl představen projekt Injekt 4.0 –  projekt software sdíleného zákazníkům, který vedle technických záležitostí, jako je optimalizace uzavírací síly pro vstřikování apod., nabízí také možnosti finálního designu produktů, tedy možnosti, kde dříve nebylo běžné, aby je nabízel výrobce strojů a dodavatel technologií. Jako velkou výhodou v dnešní době omezeného pohybu a často zavřených hranic označil pan Engleder funkční digitální servis, který má firma na vysoké úrovni a na kterém bude dále pracovat.

Druhým velkým trendem je vedle digitalizace transformace mobility jako celku, kdy pod tlakem snižování redukce CO2 a díky novému „green dealu“ Evropské unie dochází ke komplexní změně mobility jako celku. Jedna věc je transformace automobilů na elektromobilitu, ale vedle toho je tu  viditelný boom elektromobility skútrů, koloběžek apod., a podpora hromadné dopravy. Tedy další oblasti, kde všude se uplatní vstřikování plastů.

 

Pozvánka

Oba řečníci pozvali širokou odbornou veřejnost na akci ENGEL – live e-xperience, která se bude konat 13. – 16. října 2020. Jedná se o moderní virtuální veletrh, kde si můžete prohlédnout virtuální showroom, živé ukázky práce strojů, můžete vstoupit do one-one rozhovorů s vašimi partnery. My novináři jsme měli možnost navštívit v rámci tiskové konference virtuální showroom s komentovanou prohlídkou, kterou vedli Gerhard Dimmler (Senior Vice President Product Research & Development) a Johannes Kilian (Head of Process Technologies). Jde téměř o realistický zážitek, který můžeme doporučit všem odborníkům z oboru vstřikování plastů!

 

Registrovat na akci se můžete kliknutím na TOP banner na stránce https://plasty.oneindustry.one/. Více o akci v článku zde:

https://plasty.oneindustry.one/vitejte-na-engel-live-e-xperience-2020/

 


Jiří Klusáček – Infocube s. r. o.

Mohlo by se Vám líbit

Pozoruhodný produkt pro rok 2024: ANeT-WebTime překonal hranice docházkových systémů

Redakce odborného portálu BusinessIT.cz každoročně vybírá ta nejlepší IT řešení k zařazení do přehledu Pozoruhodných produktů pro následující rok. V letošním roce do této galerie slávy […]

Panasonic vylepšil TOUGHBOOK 55, aby ještě lépe vyhovoval měnícím se nárokům na práci v terénu

TOUGHBOOK 55mk3 nastavuje standard v oblasti odolných mobilních počítačů pro jakékoli použití díky výrazně vylepšenému výpočetnímu výkonu „Raptor Lake“, modularitě a konektivitě. Společnost Panasonic Connect […]

Raise3D uvedla 3D tiskárnu DF2 pro profesionální resinový tisk

3D tiskárna představuje vstup Raise3D na trh 3D tisku z fotopolymerové pryskyřice a je dalším milníkem firmy v portfoliu profesionálních a průmyslových 3D tiskových řešení Společnost […]