Obrábění

11. září 2017 00:38

Úvod do vrtání slinutým karbidem

Vrtání je činnost, při které dochází k oddělování materiálu řezným točivým pohybem pomocí nástroje, vrtáku. Jedná se o třískové obrábění materiálu, při kterém nástroj vykonává všechny pohyby najednou. Vrtáním se v materiálu vytváří otvory kruhového tvaru.

Hlavním představitelem průmyslového strojního vrtání je monolitní vrták ze slinutého karbidu. Mnoho vynálezců a inženýrů se na přelomu 19. a 20. století pokoušelo vyrobit umělý diamant. To se jim sice nepodařilo, nicméně objevili materiály – karbidy, boridy a silicidy.

Inzerce

Převratným objevem se stalo využití slinutého karbidu jako nástroje resp. části nástroje pro obrábění. Slinuté karbidy mají nejvyšší modul pružnosti, ohybovou pevnost a lomovou houževnatost, proto se používají pro obrábění vysokými posuvovými rychlostmi a pro přerušované řezy. Nízká termochemická stabilita je neumožňuje aplikovat pro vyšší řezné rychlosti. Koncem 60. let 20. století se začaly slinuté karbidy povlakovat termochemicky stabilními tvrdými povlaky. Povlakované slinuté karbidy lze považovat ze jednoduché kompozitní materiály, protože jsou složeny z pevného karbidového podkladu a termochemicky stabilního, tvrdého povlaku (karbidy, nitridy, oxidy a jejich kombinace). Výsledkem jsou řezné materiály pro nejširší aplikace při vysokých řezných i posuvových rychlostech, které umožňují velké úběry materiálu a jsou vhodné i pro přerušované řezy.

Vývoj slinutých karbidů se odvíjel dvěma směry, a to výzkumem materiálů na základě karbidu wolframu a materiálů, které tento karbid nesměly obsahovat. Z těchto materiálů se následně vyvinula samostatná skupina řezných nástrojů označována jako cermety. Výrazným skokem v oblasti slinutých karbidů byly jemnozrnné materiály s rovnoměrnými karbidickými zrny, které se objevily v produkci v 60. letech 20. století. Hlavní výhoda těchto jemnozrnných materiálů byla jejich vyšší pevnost bez ztráty tvrdosti.

Slinuté karbidy používané k výrobě řezných nástrojů je možno podle je jich chemického složení rozdělit v zásadě do dvou hlavních skupin:

  1. Slinuté karbidy jednokarbidové soustavy WC-Co (karbid wolfra mu + kobaltové pojivo). Jsou určeny především pro obrá bění litiny, neželezných kovů a jejich slitin, plastických hmot apod.
  2. Slinuté karbidy dvoukarbidové soustavy WC-Ti -Co (karbid wolframu + karbid titanu + kobaltové pojivo). Jsou určeny výhradně pro obrábění všech druhů oceli a lité oceli. Do této skupiny patří ještě tzv. univerzální slinuté karbidy Svým složením umožňují obrábění nejen oceli a lité oceli, ale i všech druhů litiny, těžkoobrobitelných ocelí a slitin.

V současnosti pro vrtání i další druhy obrábění zůstávají hlavním materiálem povlakované slinuté karbidy, které jsou středem mezi tvrdostí a houževnatostí.

www.kovoobrabeci-nastroje.cz


Pro region západní Čechy hledáme obchodního zástupce

Požadujeme: SŠ technického zaměření, pracovní nasazení, prezentační dovednost, samostatnost, flexibilitu, ochotu k vzdělávání, řidičský průkaz skupiny B.

Hlavní náplň práce: rozvíjení obch. vztahů se stávajícími zákazníky, vyhledávání potencionálních zákazníků, nabídky, kalkulace, plánování obchodní strategie.

Nabízíme:

  • nadstandardní platové ohodnocení,
  • zajímavou, samostatnou pracovní činnost,
  • osobní a profesní růst, automobil, PC, mobil.

plný inzerát: www.kovoobrabeci-nastroje.cz
životopisy zasílejte na pesl@habilis-steel.cz


 

Mohlo by se Vám líbit

Výstružníky Seco Nanojet optimalizují odvod třísek a potlačují tak zmetkovost

Monolitní karbidové výstružníky Seco Nanojet zlepšují díky inovativnímu výstupu chladicí kapaliny odvádění třísek. Eliminují tak vznik zmetků, pěchování třísek nebo poškozování břitů, což vede k […]

Panasonic LP-RH: Nový CO2 popisovací laser

Vyšší přesnost a značení „on the fly“ při vysokých rychlostech je jen začátkem z výčtu mnoha funkcí řady LP-RH Inzerce Nové laserové CO2 popisovací systémy LP-RH […]

Výroba autoprůmyslu nad předkrizovými hodnotami

V prvních dvou měsících 2024 bylo na linkách tuzemských výrobců osobních vozidel zkompletováno již celkem 263 028 vozidel. To představuje meziroční nárůst o 22,3 %. […]