Obrábění

07. září 2016 00:01

Úhel pohledu MTM 2-2016

Dle statistik BVV je o obrábění a tváření na veletrhu nejvyšší zájem. Letos proběhne 10. ročník veletrhu IMT, tedy veletrhu zaměřeného právě na obráběcí a tvářecí stroje. Máte pro návštěvníky připraveny nějaké novinky či zajímavosti, na které je můžete prostřednictvím naší ankety nalákat?

 

Ing. Petr Bačák, obchod, marketing
TDZ Turn s.r.o.

Strojírenského veletrhu v Brně se účastníme pravidelně a každý rok chceme zaujmout nějakou novinkou. Letošní rok, kdy oslavujeme 10 let výročí, je na novinky vzešlé z naší kuchyně obzvláště bohatý. Na veletrhu bychom se chtěli především zaměřit na představení dosud méně nabízených strojů z našeho portfolia, a to například na menší vertikální soustruhy s průměrem upínací desky už od 500 mm. Dále bychom našim zákazníkům chtěli více představit naše CNC i klasické horizontální soustruhy HLC. Technických novinek jsme v letošním roce připravili celou řadu, za všechny jmenujme například možnost osy „Y“ u vertikálních soustruhů. O naše zákazníky je vždy skvěle postaráno díky týmu zkušených pracovníků. To, že si za jejich prací stojíme, potvrzuje například 5letá záruka na hlavní ložisko.

Inzerce

 

Ing. Ondřej Svoboda PhD., jednatel
Misan s. r. o.

Prezentace Misan s. r. o. bude v rámci letošního strojírenského veletrhu rozdělena na tři části: 1) expozice číslicově řízených obráběcích strojů v pavilónu P, 2) expozice 3D tisku v pavilónu Z, 3) exponát v rámci sdružené expozice věnované multifunkčním obráběcím strojům v pavilónu Z. V každé prezentaci představíme to nejzajímavější od špičkových výrobců výrobních strojů, jejichž jsme v České republice a na Slovensku partnery. Na stánku v pavilónu P bych rád návštěvníky upozornil především na dvě české premiéry zcela nových strojů japonských výrobců Okuma a Okamoto. V prvním případě se jedná o nové pětiosé obráběcí centrum Okumy MU-4000 V-L vynikající zejména kombinací přesnosti a tuhosti při zachování kompaktních rozměrů. Stroj je určen pro širokou škálu aplikací od výroby forem, přes medicínskou techniku, složité letecké komponenty až po nejrůznější automobilové dílce. Díky své kinematické koncepci umožňuje jednoduchou a efektivní aplikaci automatizace procesů nakládání polotovarů a vyjímání hotových výrobků. Stroj v provedení se soustružnickým stolem je vybaven inteligentními funkcemi Okuma. Ve druhém případě se jedná o novou CNC brusku na kulato Okamoto UGM360NC s pojezdným stolem a řízenou osou B osazenou třemi brousicími kotouči. Stroj je schopen efektivně brousit válcové plochy stejně jako plochy a boky z obou stran hřídelů. Třetí vřeteno je určeno pro broušení vnitřních válcových a kuželových ploch. Stroj měl svou evropskou premiéru v březnu letošního roku na veletrhu Grindtec v německém Augsburgu.

Expozice věnovaná 3D tisku v pavilónu Z přinese komplexní představení výrobního pracoviště pro technologii vrstveného laserového spékání práškových kovů („kovový 3D tisk“). Jádrem je prémiový model německého výrobce strojů ConceptLaser s označením „M2 cusing multilaser“. Jedná se o vysoce produktivní dvoulaserový stroj s pracovním prostorem velikosti 250 × 250 × 280 mm schopný pracovat se širokou škálou práškových kovů. Stroj splňuje veškeré bezpečnostní předpisy pro práci s reaktivními práškovými materiály. Související striktní oddělení procesní a manipulační části stroje přináší i výrazné časové úspory při seřizování stroje. Expozice bude dále doplněna o příslušenství bezprostředně související s provozem kovových 3D tiskáren (prosévání prášku, tepelné zpracování, oddělení a otryskání výrobku).

Exponátem Misanu v rámci expozice multifunkčních obráběcích strojů (rovněž v pavilónu Z) bude vysokorychlostní víceúčelové svislé obráběcí centrum Brother M140X1 doplněné o systém robotického zakládání materiálu a vyjímání hotových výrobků. Jedná se o kompaktní automatizované pracoviště schopné vyrábět složité dílce vyžadující jak soustružnické, tak frézovací operace.

 

Martin Volný, Obchodní oddělení
Yamazaki Mazak Central Europe, s. r. o.

Na letošní veletrh IMT v Brně přichází společnost Yamazaki Mazak Central Europe, která zastupuje na trhu České republiky a Slovenska japonskou značku MAZAK hned s několika novinkami. Tou hlavní a zásadní novinkou je propagace „i-SMART Factory“ a jejího směřování. Na IMT to bude demonstrace možnosti propojení strojů v síti nejen na výstavě, ale získávání dat ze strojů vzdálených stovky nebo tisíce kilometrů. Jsou to aplikace a doplňky, které prezentujeme v rámci průmyslové revoluce Industry 4. 0. Stejný koncept budeme prezentovat i nyní ještě před veletrhem na Open House v našem technologickém centru v Jažlovicích ve dnech 13.–15. 9. Vystavovaných strojů na veletrhu bude celkem 5. Multifunkční centrum INTEGREX i200S, soustružnické centrum Quick Turn Compact QTC200MSY, horizontální obráběcí centrum HCN500050, pětiosé obráběcí centrum Variaxis VRXi500 osazené řídicím systémem Siemens a nakonec 2D FIBER laser OPTIPLEX 3015 F2 – 4 kW.

 

Milan Ševčík,
TECNOTRADE OBRÁBĚCÍ STROJE, s. r. o.

Naše společnost TECNOTRADE OBRÁBĚCÍ STROJE s. r. o. patří na MSV, potažmo IMT v Brně mezi tradiční vystavovatele. Pravidelně zde návštěvníkům představujeme nové stroje z portfolia značky DOOSAN a jiných zastupovaných značek a nejnovější trendy v robotizaci a technologiích. Letošní novinkou je vertikální CNC obráběcí centrum DNM 6700 z nové generace strojů řady DNM. Při vývoji těchto strojů využili konstruktéři zkušeností z více než 35 tisíc instalovaných kusů starších modelů po celém světě. Nové stroje se vyznačují vyšší výkonností a přesností, nabízí obsluze větší komfort a představují výrazné zlepšení ve všech parametrech obrábění. Oproti původní řadě došlo k zvětšení obráběcího prostoru i velikosti stolu, zvýšení zdvihu pojezdu X a Y, a u osy Z se zvýšilo zrychlení a zpomalení na přejezdové rychlosti o 50 %. Díky kompletně přepracovanému vřetenu se snížily vibrace a stroj dokáže dosahovat povrchů s nižší drsností u bočních hran Ra = 0,2 μm a čelních stran Ra = 0,5 μm. Krouticí moment se zvýšil na 286 Nm, což znamená nárůst o 36 %, a náběh na provozní otáčky vřeten při 12 000 ot./min se zrychlil z 2,2 sec na 1,9 sec (zlepšení o 15 %). Vyměnění čidel u zásobníku nástrojů za systém Encoder znamenalo zrychlení výměny nástroje z 1,3 na 1,2 sec (nástroj-nástroj) a z 3,7 na 3,2 sec (řez-řez). Interval pro doplňování mazání se u nové řady strojů DNM prodloužil dvacetinásobně, díky čemuž je dosahováno 50% úspory nákladů v této oblasti. Nové stroje DNM jsou přesnější, výkonnější, přátelštější k obsluze i životnímu prostředí. Kromě obráběcího centra DNM 6700 bude na našem stánku k vidění především vertikální paletové frézovací centrum značky DOOSAN VC 430 v kombinaci s robotem FANUC M-20iA10M pro automatickou manipulaci s obrobkem a měřicího zařízení Renishaw, které registruje a odesílá do stroje zpětnou kontrolu přesnosti obrábění. Ke zhlédnutí bude také CNC soustružnické centrum se dvěma vřeteny a dvěma nástrojovými hlavami značky DOOSAN PUMA TT 1800 SY a další obráběcí stroje. Samozřejmou součástí naší expozice budou rovněž 3D tiskárny. Představíme celkem 4 různé typy 3D tiskáren – profesionální stolní 3D tiskárnu Objet 30 Pro, která nabízí možnost výběru ze 7 různých materiálů, dvě tiskárny nové generace Makerbot 5th a Makerbot Z18, a stolní tiskárnu uPrint SE. Srdečně zveme návštěvníky MSV – IMT Brno 2016 k návštěvě našeho stánku v pavilonu P.

 

Ing. Roman Pavelka, divize AUTOMATY
TAJMAC-ZPS, a. s.

„Na brněnském výstavišti letos divize vícevřetenových automatů TAJMAC-ZPS, a. s., představí zcela nový, plně numericky řízený pětivřetenový soustružnický automat MORI-SAY TMZ518CNC – PENTA, určený pro výrobu přesných součástí pro oblast automotive, hydraulických a pneumatických komponentů. Ve standardním vybavení stroje je automatický zásobník Cucchi BLT, třískové hospodářství, filtrace a chlazení řezného oleje – vše integrováno jako součást stroje. Věřím, že nejen nový design, spojující funkčnost s estetickou hodnou, ale hlavně technické parametry přesvědčí budoucí zákazníky o stále rostoucí kvalitě a technické úrovni automatů z TAJMAC-ZPS, a. s. Zlín.

 

 

Ing. Marek Hala, vedoucí prodeje divize CNC
TAJMAC-ZPS, a. s.

„Pro letošní IMT připravujeme inovované portálové centrum MCV 1210. Stroj bude v 5osém provedení s možností soustružnických operací. Nově projektovaný stroj, jehož název přestavíme právě na veletrhu, je svým konstrukčním uspořádáním určen především pro výrobu forem v lisařském, plastikářském, automobilovém i leteckém průmyslu.“

 

 

 

 

 

 

Ing. Tomáš Dederle, ředitel divize MANURHIN
TAJMAC-ZPS, a. s.

„Tradičně se budeme prezentovat i dlouhotočnými automaty MANURHIN, které ve Zlíně vyvíjíme a vyrábíme už deset let. Představíme náš nejprodávanější dlouhotočný automat v Německu, stroj MANURHIN K’MX 732, který má nejvýkonnější vřeteno ve své třídě a je schopen obrábět dílec třemi nástroji současně. Ve světové premiéře představíme prototyp stroje MANURHIN K’MX 916, stroj s devíti lineárními a dvěmi rotačními řízenými osami. Bude to náš první dlouhotočný automat s nástrojovou hlavou. Tím získáme unikátní množství nástrojových pozic, zlepšený odvod třísek a obrábění čtyřmi nástroji současně! Stroj bude mít navíc jako první u nás vyráběný stroj MANURHIN tři Z osy.“

 

 

 

 

Mohlo by se Vám líbit

CastForge upevňuje své postavení na trhu

Silný růst a velký mezinárodní význam / Třetí ročník veletrhu odlitků a výkovků je naprostým úspěchem Od 4. do 6. června 2024 se na stuttgartském […]

Grumant: Nástroje z práškové oceli

Moderní doba klade stále větší požadavky na obráběcí nástroje a používané technologie. Při rozhodovacím procesu je však nutné zohlednit mnoho faktorů a nástroje, které se s obrovským úspěchem […]

Veletrh EuroBLECH 2024 uvádí nové způsoby zapojení do produktivity

Tisíce expozic a čtyři dny intenzivního sourcingu produktů, navazování kontaktů a výuky: Obor zpracování plechu se připravuje na laťku nastavující akci: veletrh EuroBLECH 2024 předvádí […]