Obrábění

10. dubna 2017 00:01

Úhel pohledu MTM 1-2017

Multifunkční obráběcí stroje. Spojení tří slov která se u odborné veřejnosti skloňují docela často. Pokud zadáme toto spojení do vševědoucí Wikipedie, překvapivě nám nic konkrétního nevyjede. Tedy jednoduše sděleno, jedná se o stroje, které v jednom pracovním prostoru, u jednoho obráběného kusu, dokáží provést celou škálu operací. Frézování, soustružení, broušení, řezání závitů apod. Stejně jako jednu dobu bylo moderní a skvělé vše co bylo univerzální, zdá se, že nyní bude hitem vše multifunkční. Zajímalo nás tedy, jak na tyto obráběcí stroje reagují jejich výrobci.

Odborná veřejnost stále častěji řeší otázku multifunkčních obráběcích strojů, které obsáhnou celou řadu výrobních operací. Zajímalo by nás, jak na poptávku reaguje Vaše společnost, zabýváte se vývojem a konstrukcí těchto center a jak vidíte jejich budoucnost v reálné průmyslové výrobě?

 

Inzerce

Ing. Marek Hala, vedoucí prodejního
oddělení divize CNC, TAJMAC-ZPS, a. s.

Celosvětový trend už dříve naznačoval, kudy se bude vývoj obráběcích strojů ubírat a naše společnost se věnuje vývoji multifunkčních center již od roku 2001. Od této doby se konstrukční řešení strojů posunulo o velký kus dopředu a řekl bych, že v posledních 5 letech se multifukční stroje staly zákaznickým hitem. Právě pro zvýšený zájem se konstrukce divize CNC intenzivněji zaměřila na tento segment strojů. Zejména tlak na produktivitu a přesnost obrábění díky možnosti obrobení na jedno upnutí způsobil boom v této oblasti. Dalším ovlivňujícím faktorem je dlouhodobý nedostatek zkušeného personálu pro obsluhu CNC strojů. Nejčastější kombinace kvalitního frézování a soustružení na jednom stroji již dnes není problém. Naše společnost navíc nabízí možnost broušení nebo svařování metodou FSW. Samozřejmostí je, že tato multifukční obráběcí centra se většinou vyrábí v 5osém, respektive multiosém provedení. Zákazníkům tak multifukční stroje zvyšují produktivitu a pro nás, jako výrobce, má tento trend nezanedbatelný obchodní efekt, protože přidaná hodnota je nesrovnatelně vyšší než u klasických obráběcích center, kdežto konkurence je naopak daleko nižší. Nicméně zásadní věc, která platí při rozhodování o investici do multifukčního stroje, se dá vyjádřit na první pohled matematicky nesmyslným zápisem 1 + 1 ≤ 1. Nerovnost má ale říci, že multifukční stroj může plně nahradit dva jiné specializované stroje pouze za předpokladu, že dosáhne vyšší produktivity za dodržení požadované kvality z předešlého procesu.

 

Georgi Žilev,
Obchodní ředitel Walter s. r. o.

Poptávka zákazníků po multifunkčních strojích rok od roku stoupá v souladu se snahou nabídnout co největší rozsah produktů a služeb a vyrábět na co nejmenší ploše. Současné trendy 4.0 průmyslové revoluci tomuto vývoji přímo nahrávají. Propojení a digitalizace procesů a řízení výroby, respektive strojního vybavení nebylo nikdy předtím tak snadné, efektivní a dynamické! Stačí se jen podívat pár let zpátky na to, jak vypadaly naše průmyslové podniky a jak vypadají dnes – od konvenčních, jednoúčelových strojů se postupně přešlo k moderním víceosým, multifunkčním a robotizovaným střediskům a linkám s minimálním lidským zásahem při práci. To nejde zvrátit, a kdo se těmto trendům neumí přizpůsobit, ztrácí postupně dech. Společnost Walter-Machinenbau GmbH již řadu let nabízí svým zákazníkům stroje na výrobu a přebroušení nástrojů za použití různých technologií. Optimalizace výrobních procesů často vyžaduje kombinaci dvou a více metod odběru materiálů k dosažení optimálních technických parametrů a kratších výrobních časů. To stejné platí i v případě použití různých nástrojových materiálů či kombinaci takových. V naší nabídce najdete stroje s typovým označením Helitronic Power Diamond a Helitronic Diamond Evolution. Ten druhý je superkompaktní erodovací a brousicí stroj na pricipu „dva v jednom“ a je určen speciálně k výrobě a ostření PKD nástrojů s průměrem do 165 mm a délkou do 185 mm (čelní obrábění) popřípadě 255 mm (obrábění obvodu). Na minimální ploše o pouhých 4,2 m² lze prostřednictvím HELITRONIC DIAMOND EVOLUTION erodovat a/nebo brousit PKD nástroje – mimo jiné stopkové, profilové, kruhové a válcové frézy, stupňovité a zahlubovací nástroje a rovněž břitové destičky a břitové destičky s profilem. Tento stroj má příkon 9 kW, čímž poskytuje jeden z nejvýkonnějších pohonů brusného vřetene na trhu.

Stroj HELITRONIC DIAMOND EVOLUTION lze vybavit dalším „strojem ve stroji“, a to robotickým podavačem pro max. 72 HSK nástrojů popřípadě max. 7 500 kruhových nástrojů (v závislosti na průměru) což představuje perfektní úsporné řešení nevyžadující operátory pro vkládání nástrojů.

Oba stroje jsou vybaveny moderním SW umožňujicí živou 3D simulaci, detekce kolizí a operace, jako je K-Land a variabilní šroubovice, atp. Dále jsou vybaveny novou koncepcí elektroerozivního obrábění, tzv. FINE PULSE TECHNOLOGY – elektroerozivní technologie jemných pulzů, která nastavuje nové standardy ve smyslu dosažení kvality povrchu, řezné hrany a následně i procesní spolehlivosti při výrobě PKD nástrojů.

 

Mohlo by se Vám líbit

Skupina Progresus s developerem Garbe oznámili úplné obsazení nového průmyslového centra u Chomutova. V projektu za půl miliardy získal poslední volnou kapacitu stávající nájemce ISOLITE

Špičkový projekt industriálního centra Garbe Progresus Park Klášterec I mezi Chomutovem a Kláštercem nad Ohří je krátce po svém dokončení již plně obsazen. Také zbývajících […]

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]