Obrábění

01. září 2015 00:24

Seco neusíná na vavřínech

Naši inženýři neustále pracují na výzkumu a vývoji ve snaze zajistit, aby každý náš produkt uvedený na trh řešil potřeby zákazníků a zajistil jim vyšší produktivitu a ziskovost. Seznamte se s řeznými nástroji představenými v Novinkách Seco 2015-2.

JABRO®-SOLID2 JS554-2C – nová monolitní fréza pro pokročilé hrubování

Novinka v řadě monolitních karbidových fréz Jabro JS554, JS554-2C, dosahuje výrazně vyšších posuvů a úběrů materiálu při aplikacích pokročilého hrubování. Tento nový nástroj je navržen pro provoz s optimalizovaným úhlem záběru při operacích frézování, což uživatelům umožňuje plně využít rychlost reakce moderních obráběcích strojů a agresivní strategie drah nástrojů softwaru CAM. Takový způsob nasazení frézy JS554-2C přispívá k prodloužení životnosti nástroje a zvyšuje kvalitu obrobeného povrchu dílu.

Inzerce

Fréza JS554-2C dokáže provádět boční hrubování po celé řezné délce nástroje (ap). Děliče třísky vedou ke vzniku třísek dobře zpracovatelné velikosti a brání opětovnému přeřezávání dlouhých třísek, které může způsobit rychlé otupení nebo poškození frézy. Možnost použití vysokého axiálního záběru snižuje počet nutných průchodů při hrubování a pomáhá zkrátit celkový čas cyklů při zpracování dílů. Kratší třísky brání ucpání systémů odvodu třísky obráběcích strojů, které by jinak mohlo znemožnit bezobslužný provoz.

SORTIMENT:

 • Řezné délky až 2,5 x D
 • Válcové stopky v rozsahu průměrů od 4 mm do 20 mm
 • Stopky Weldon v průměrech 6 mm až 20 mm

JABRO®-SOLID2 JS452-L – stabilní obrábění tenkostěnného hliníku s dlouhým vyložením

Vysoce výkonné monolitní karbidové frézy Jabro JS452-L (pro obrábění s dlouhým vyložením, index délky 3) nyní rozšiřují produktovou řadu fréz Jabro JS2 společnosti Seco pro obrábění hliníku. Nabídka zahrnuje 54 nových nástrojů s velkou funkční délkou a rohovými rádiusy od 0,2 mm do 6 mm. Tyto nové nástroje splní požadavky výrobců v oblasti leteckého průmyslu, zdravotnictví a dalších průmyslových odvětví.

Frézy JS452-L excelují v nestabilních podmínkách obrábění tenkostěnných dílů (úběr až 95 % původního objemu materiálu). Při použití se širokou řadou řezných rychlostí a poměrů ap-ae tyto frézy výrazně minimalizují chvění a vibrace v nestabilních podmínkách a umožňují ještě vyšší úběry materiálu. Stopkové frézy JS452-L mají leštěný inertní povlak diboridu titanu (TiB2) HEMI. Tento povlak s nízkým součinitelem tření snižuje adhezi/ ulpívání materiálu a zajišťuje plynulé odvádění třísky a tepla z řezné zóny při minimalizaci opotřebení a zvýšení životnosti nástroje.

SORTIMENT:

 • Stopky válcové a typu Weldon
 • Průměry od 8 mm do 20 mm
 • Rozsah rohových rádiusů od 0,2 do 6 mm

KRUHOVÉ DESTIČKY Ø 12 mm – vyšší stabilita i předvídatelnost životnosti nástroje

Společnost Seco rozšiřuje svoji řadu kruhových břitových destiček s Ø 12 mm o možnost indexování, které umožní rychlé a přesné polohování břitových destiček. Při testování bylo prokázáno, že nová konstrukce tělesa řezného nástroje a břitové destičky zvyšuje spolehlivost a životnost nástroje. Vysoce všestranný systém navíc poskytuje uživatelům možnost volby, zda budou systém indexování používat či ne.

Systém indexování, který zabraňuje rotaci, poskytuje absolutní spolehlivost zajištění břitové destičky, a to zejména při operacích náročných na úběr materiálu. Kruhové 12mm břitové destičky mají indexační kapsy, které tvarově navazují na značky pro zarovnání na tělese řezného nástroje. Oba tyto prvky zajišťují perfektní polohování břitové destičky v lůžku řezného nástroje a výrazně usnadňují používání systému.

SORTIMENT:

 • 12 mm břitové destičky dostupné s indikátory 4 nebo 6 indexačních poloh
 • Nové geometrie břitových destiček MD12 a M13 (M13 nahrazuje stávající geometrii M10)
 • Nestejnoměrné rozteče lůžek břitových destiček pro všechny průměry
 • Verze tělesa řezného nástroje s velkou, normální a malou roztečí
 • Větší prostor na třísku u fréz s průměrem 40 mm (1 1/2“), 50 mm (2“) a 63 mm (2 1/2“)
 • Možnost indexace je dostupná rovněž pro kotoučové frézy R335.29

HLAVICE MDT S PŘIPOJENÍM GL STEADYLINE® – modulární soustružnické sestavy s kontrolou vibrací

Společnost Seco nyní využívá nedávno vyvinuté modulární rozhraní GL i pro nové vyměnitelné hlavice pro tvarové soustružení (MDT) pro použití s modulárním antivibračním systémem Steadyline. S novými hlavicemi pro MDT zajišťuje připojení GL spolu s tyčemi Steadyline přesnost a vynikající kvalitu povrchu při drážkování a soustružení v aplikacích s dlouhým vyložením i aplikacích s vysokým rizikem vzniku vibrací.

Díky připojení GL s extrémně vysokou přesností mohou uživatelé rychle, snadno a přesně vyměňovat hlavice MDT a jiné typy nástrojů na tyčích Steadyline. Jakmile je tyč nastavena, je možné připevnit a demontovat hlavice nástroje bez potřeby resetovat systém. Rozhraní s kuželovým polygonem a osazením patentovaného připojení GL lze spojit ve dvou polohách a řezné hrany břitových destiček MDT lze tedy orientovat tak, aby směřovaly nahoru nebo dolů pro zajištění účinné kontroly třísky. Hlavice MDT rovněž podporují technologii vysokotlakého chlazení Seco Jetstream Tooling®.

SORTIMENT:

 • Spojky GL: GL32, GL40, GL50
 • Velikosti břitových destiček MDT: 2 mm, 3 mm a 4 mm

VYVRTÁVACÍ HLAVY PRO TYČE STEADYLINE – nové vyvrtávací hlavy pro hrubovací i jemné vyvrtávání – modulární systém pro antivibrační tyče

Nové nástroje pro hrubé vyvrtávání EPB® 610 a radiální hlavy pro jemné vyvrtávání EPB 620 s připojením GL umožňují systému vyvrtávacích tyčí Seco dosahovat větší hloubky při současném využití výhod antivibrační technologie Steadyline, která se již používá v oblasti frézování a soustružení.

Díky inovativnímu připojení Seco GL je možné jednu tyč pro soustružení/vyvrtávání Steadyline používat se všemi typy hlavic Seco GL pro statické vnitřní operace soustružení a nyní rovněž pro rotační operace vyvrtávání. Tyče Steadyline eliminují problémy s hlubokým vyvrtáváním (až do 10 x D), zatímco snadno vyměnitelné hlavice poskytují rychlé a jednoduché upevnění a nastavení, čímž se zkracuje čas přípravy.

Nástroje pro hrubé vyvrtávání EPB 610 mají robustní konstrukci a jsou schopny zvládat těžké hrubovací operace. Radiální hlavy pro jemné vyvrtávání EPB 620 jsou lehké a kompaktní a zajišťují vynikající kvalitu povrchu (Ra < 1).

K nastavení přesného rozměru vyvrtávání se používá mikrometrický šroub a nonius s dělením po 2,5 mikronu a připojení GL poskytuje opakovatelnost výměny hlavy do 5 mikronů.

SORTIMENT:

 • Hlavy pro hrubé vyvrtávání EPB 610 – průměry 36 mm až 69 mm
 • Hlavy pro jemné vyvrtávání EPB 620 – průměry 34 mm až 69 mm

THREADMASTER™ TAP – nové závitníky pro speciální použití a velké průměry optimalizují obrábění závitů

Společnost Seco dále rozšiřuje svoji řadu Threadmaster Tap o nové závitníky pro speciální materiály a verze s větším závitem. Nyní nabízí 330 speciálních závitníků pro materiály ISO a přes 200 nových položek/velikostí ve stávající řadě závitníků pro univerzální použití. Mnoho nových závitníků je k dispozici s funkcí vnitřního chlazení.

Všechny závitníky Seco (pro speciální a všeobecné použití) používají zvláštní povlakování, které zvyšuje výkon a prodlužuje životnost nástroje.

SORTIMENT:

 • Maximální průměry univerzálního typu: M36, M48 a M64
 • Speciální závitníky pro materiál ISO P, N, M a K: přímý břit v rozměrech M4–M42, se šroubovými drážkami v rozměrech M1–M30, s lamačem v M1–M30 a tvářecí závitníky v M1–M48
 • Verze s vnitřním chlazením nebo bez
 • Menší velikosti M4 a M5 s vnitřním chlazením
 • Vhodné použití s kompenzačními upínači závitníků EPB 5867

TŘÍDY TP2501, TP1501 A TP0501 PRO SOUSTRUŽENÍ OCELI – technologie Edge Intelligence přináší revoluční schopnost detekce použitých hran

Společnost Seco, která od roku 2007 pracuje na zdokonalení své pokrokové technologie DURATOMIC, nyní nabízí nové třídy břitových destiček pro soustružení TP2501, TP1501 a TP0501 s inovativní detekcí použitých hran bez snížení výkonu nástroje.

TP2501: VŠESTRANNÁ PRODUKTIVITA

Se svým širokým pracovním rozsahem umožňuje třída TP2501 snadno dosáhnout spolehlivou produktivitu a výrobu dílů ve většině aplikací soustružení oceli. Rovněž poslouží jako výborný výchozí nástroj pro další optimalizaci specifických operací.

Zvýšená odolnost proti opotřebení a lepší houževnatost třídy TP2501 snižuje odchylky v životnosti nástroje a poskytuje předvídatelný a konzistentní výkon. Mezi ideální aplikace patří obecné soustružení oceli i operace s vysokými nároky na kvalitu povrchu nebo těžké přerušované řezy. Ještě větší všestrannost této třídě dodává schopnost pracovat v různých podmínkách chlazení.

TP1501: VYVÁŽENÁ PRODUKTIVITA

TP1501 je obecná třída s dobře vyváženými vlastnostmi pro aplikace, které vyžadují vysokou odolnost proti opotřebení a vynikající kvalitu povrchu u obrobků z nízkolegované uhlíkové oceli.

S touto třídou, která vyniká vyšší tvrdostí a houževnatostí břitu, poskytují břitové destičky lepší odolnost vůči opotřebení a deformaci v částečně přerušovaných řezech za nízkých až středních teplot, s chlazením či bez chlazení.

TP0501: VYSOKORYCHLOSTNÍ PRODUKTIVITA

Jedna z nových tříd TP0501 poskytuje nejvyšší možnou odolnost proti opotřebení a možnost použití vysoké řezné rychlosti pro všechny oceli, zejména pak vysoce legované a abrazivní typy.

Vyvážení vysoké tvrdosti a současné houževnatosti břitů a odolnosti poskytuje nepřekonatelnou životnost nástroje, a to zejména za stabilních vysokoteplotních podmínek s dlouhými souvislými řezy, jakož i řezy přerušovanými. Extrémní tepelná odolnost typu TP0501 rovněž umožňuje snadno dosáhnout nejvyšší možné rychlosti úběru materiálu při soustružení oceli – a to i bez potřeby chlazení.

PRECIMASTER™ PLUS – nové výstružníkové stopky s plovoucí funkcí a osovou nastavitelností

Dva nové konstrukční prvky stopky Seco podporují plovoucí funkci a nastavitelnost pro plně optimalizované vysoce přesné operace vystružování. Díky rozšíření výstružníkového systému Precimaster Plus s vyměnitelnými hlavicemi nyní nové stopky PMX-FL a PMX-AD výrazně zlepšují kvalitu obráběného povrchu, eliminují házení a srovnávají vychýlení bez potřeby speciálních držáků.

MINIMASTER® PLUS – nová čtyřbřitá verze optimalizuje řezné parametry

Společnost Seco uvádí nově čtyřbřitou verzi pro svůj přední nástrojový systém s vyměnitelnými řeznými hlavičkami Minimaster Plus. Verze se čtyřmi břity doplňuje stávající tříbřité hlavičky, přičemž obě verze dokážou zvládat vyšší řezné síly a zajistit tak vyšší úběry materiálu při hrubování a polodokončovacích operacích.

Čtyřbřité hlavičky mají větší úhel stoupání šroubovice, využívají však stejnou konstrukci a s tím související výhody jako stávající řezné hlavičky Minimaster Plus. Kratší délky břitů 0,7 x D znamenají výrazné zvýšení stability.

BŘITOVÉ DESTIČKY SECOMAX™ CS100 (S ÚPRAVOU T) A DRŽÁKY KERAMICKÝCH BŘITOVÝCH DESTIČEK – břitové destičky s fazetkou na ostří vynikají v nestabilních podmínkách

Řada sialonových keramických destiček CS100 nyní po zavedení břitové destičky s úpravou řezné hrany typu T pokrývá širší rozsah aplikací. Zatímco stávající břitové destičky CS100 mají úpravu hran typu S (honování a sražení hran), nová T-úprava používá pouze sražení hran. To břitové destičce dává mnohem ostřejší řeznou hranu a činí ji vhodnou i pro nestabilní aplikace. Tyto břitové destičky mají stejné řezné hodnoty jako břitové destičky s úpravou hrany typu S, ale bez rizika deformace obrobků, jako jsou například tenkostěnné součásti pro letecký průmysl.

TH1000 A TH1500 – nové geometrie břitových destiček pro soustružení prodlužují čas v řezu

Břitové destičky třídy TH1000 s PVD povlakem s nanolaminátem TiSiN-TiAIN vynikají v operacích dokončovacího obrábění nebo v přerušovaných řezech při soustružení kalených ocelových dílů o tvrdosti 50–62 HRC. Břitové destičky třídy TH1500 pak využívají exkluzivní technologii povlakování Duratomic společnosti Seco a jsou první volbou pro aplikace s vysokými řeznými podmínkami a operace s nepřerušovaným řezem v kalených ocelích s tvrdostí 40–55 HRC.

S vynikající odolností vůči opotřebení a maximálnímu možnému řízení utváření a odvodu třísky doplňují tyto nové TH třídy břitových destiček již osvědčené třídy PCBN pro soustružení tvrdé oceli.


Seco Tools s. r. o.
Londýnské nám. 2, 639 00 Brno
T: +420 530 500 811
F: +420 530 500 810
seco.cz@secotools.com
www.secotools.com/cz


 

Mohlo by se Vám líbit

O udržitelný zdroj bílkovin se starají na hmyzí farmě roboty KUKA

Šest robotů společnosti KUKA pracuje na největší a první komerční hmyzí farmě v Dánsku. Firma ENORM Biofactory zde chová larvy much Hermetia illucens, z nichž […]

Jak privátní 5G sítě pomáhají rozvoji chytré výroby?

Thorsten Lutz ze společnosti Panasonic TOUGHBOOK se zamýšlí nad dopadem implementace privátních 5G sítí do průmyslové výroby. Sektor výroby a průmyslu čelí mnoha výzvám, včetně […]

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]