Obrábění

16. května 2023 21:56

Řídicí systémy pro CNC stroje: výhodou může být otevřenost a dostupnost na českém trhu

Řídicí systémy jsou neoddělitelnou součástí obráběcích strojů již desítky let. Jsou nezbytné pro správné a účinné řízení výrobních procesů, zásadní je jejich přínos pro efektivitu produkce a snadné ovládání stroje. Na co si ale dát při jejich výběru pozor, jak je to s bezpečností a kudy se ubírá jejich vývoj?  Podle Profiky, která se na CNC stroje specializuje, bude u řídicích center trendem zjednodušování obsluhy a důraz na digitalizaci, sběr a vyhodnocení dat.

Už samotný název CNC, tedy „Computer Numerical Control“ naznačuje, že jsou řídicí systémy nezbytnou součástí obráběcích strojů a jejich fungování. Poprvé se objevily v 50. letech 20. století a postupně prošly mnoha vývojovými etapami, jako například použitím hardwarových čítačů, digitálních řídicích jednotek a programovatelných logických kontrolérů (PLC). V 70. letech se objevily první systémy s mikroprocesory, které umožnily výrazné zlepšení řízení výrobních procesů. „Díky řídicím systémům mohou být procesy výroby automatizovány, což umožňuje rychlejší, přesnější a efektivnější produkci. Nespornou výhodou je i možnost opakovatelného použití již vytvořených výrobních programů nebo nadstavby řídicích systémů, které zjednodušují samotné tvoření výrobních programů, jako je například Manual Guide, který používá řídicí systém Fanuc na strojích Hyundai Wia,“ vysvětluje Jakub Kaufman, odborník na automatizaci z Profika.

Jak si vybrat ten správný systém?

Existují různé typy řídicích systémů, jako například už zmíněný Fanuc, Siemens, Heidenhain a mnoho dalších. „Každý systém má své výhody a nevýhody, například Fanuc a Siemens jsou známé pro svou jednoduchost, přehlednost a spolehlivost. Fanuc navíc i pro svou cenovou dostupnost. Důležitá je i otevřenost Fanucu, čímž je myšlena možnost jednoduchého rozšíření systému pro integraci automatizace. Heidenhain je naopak znám pro svou uzavřenost, což s sebou ale zase nese následnou vysokou rychlost a přesnost. I proto se využívá pro řízení složitých víceosých strojů s důrazem na kvalitu povrchu výrobků. Každý řídicí systém má tedy svá specifika, výhody a nevýhody,“ uvádí Kaufman. Připomíná, že platí, že není dobré kombinovat více řídicích systémů v jednom menším výrobním úseku – už kvůli nutnosti vyšší specializace technologů při obsluze více řídicích systémů.

Pozor na výměnu baterie

Řídicí systém stroje představuje robustní a vcelku uzavřený systém, který není příliš náchylný na závady, toho druhu, které je možné si spojit například s operačními systému počítačů. Samozřejmě se stále jedná o systém, který má svou hardwarovou a softwarovou část, na kterých může dojít k závadě. Servis takového systému vám pak může nabídnout přímo výrobce řídicího systému nebo renomovaný a zkušený dealer CNC stroje. Nejčastější „závadou“ je opomenutí, že většina systémů má záložní baterie, které udržují polohová data os při vypnutém napájení stroje. Takové baterie je nutné pravidelně měnit, a to hlavně před plánovanou dlouhodobou odstávkou stroje. Dalším typickým nebezpečím může být užívání lidmi, kteří nemají dostatečné znalosti a schopnosti pro správné používání CNC stroje.

Řídicí systémy jsou zabezpečené

S rostoucím počtem kyberútoků se u digitalizace objevuje i otázka bezpečnosti dat a provozu strojů. V případě, že stroj není připojený k internetu, je podle Profiky pravděpodobnost napadnutí téměř nulová. Samo sebou dnešní doba digitalizace a sběr dat s sebou přináší i nutnost připojení strojů do nadřazené sítě, někdy i k internetu. Je tedy nutné dbát i na zvýšení kybernetické bezpečnosti ve výrobě, systémy se řídí  evropskými standardy pro kybernetickou bezpečnost.

Trend – sběr dat a zjednodušení obsluhy

I řídicí systémy se postupně mění a vyvíjí, stejně jako se objevují nové požadavky na to, co mají splňovat a poskytovat. „Řídicí systémy se podle mě budou snažit o stále snazší a uživatelsky jednodušší rozhraní tak, aby se snížily nároky na znalosti obsluhy. Dalším nevyhnutelným trendem je jistě pokračující digitalizace, sběr a vyhodnocení dat,“ odhaduje Kaufman. Moderní stroje jsou již s takovými systémy bez problému schopni spolupracovat, což je důležitý krok pro následné zvýšení efektivity výroby celého výrobního úseku, nejen v rámci konkrétní technologie.

 


O společnosti PROFIKA

Strojírenská firma Profika byla založena již v roce 1992, o čtyři roky později se stala výhradním zástupcem koncernu HYUNDAI WIA divize obráběcích a kovoobráběcích strojů pro Českou a Slovenskou republiku. V polovině roku 2004 rozšířila sortiment o produkty dalšího jihokorejského výrobce HANWHA Precision Machinery. Kromě realizace dodávek strojů (tj. CNC soustruhů a vertikálních či horizontálních obráběcích center) a robotických pracovišť, Profika svým klientům poskytuje i servis, školení obsluhy, automatizace na míru, robotické buňky, konzultace a poradenství.

Loni společnost oslavila 30. výročí od založení.

Sídlí v Benátkách nad Jizerou, servisní a prodejní provozovnu má i na Moravě a Slovensku  ve městě Kriváň.

Více najdete na www.profika.cz.

 

Mohlo by se Vám líbit

Nové kloubové ložisko pro potravinářství

Nová, bezplatná vzorkovnice igubal Food Contact – včetně magnetu a nového dvojitého kloubového ložiska V potravinářském průmyslu musí součásti strojů splňovat velmi vysoké hygienické požadavky, […]

Novinky v Siemens Industrial Edge: nová cloudová služba, více zařízení a integrace low-code

Ekosystém Siemens Industrial Edge byl rozšířen o nový hardware asoftware Portál Industrial Edge Management nově v nabídce jako cloudová služba Low-code pro Industrial Edge: jednodušší programování […]

Projektory Panasonic poskytují pohlcující zážitek z motokár

Motokáry Chaos Karts v Manchesteru využívají LCD projektory Panasonic řady PT-MZ20 se svítivostí 20 000 lm, které hráčům umožňují vychutnat si živé hraní videoher V zábavním […]