Obrábění

08. června 2020 23:33

Průzkum ČNOPK: Firmy jsou nespokojené s realizací podpůrných programů

Firmy daly vládě za realizaci podpůrných programů horší trojku. Ukázal to nejnovější průzkum Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK). Podpora podle nich nepřichází dostatečně rychle a často dokonce vůbec. Od vlády teď požadují více jistoty pro své plánování, jasný konjunkturální program a také lepší koordinaci se sousedními zeměmi. „Koronavirus v bilancích firem zanechá hluboké stopy, a to se všemi riziky, která to přináší pro investice a pracovní místa,“ říká šéf ČNOPK Bernard Bauer. Čtvrtina firma hlásí vysoké ztráty, zhruba desetina je ohrožena v další existenci. Návrat do normálu očekává většina firem až v příštím roce.

Rychlý „lockdown“ i nastavení rozsáhlých podpůrných programů pro firmy, tím se vyznačovala politika české vlády v počátcích koronavirové krize. V nejnovějším průzkumu ČNOPK si však čtvrtina firem, které zažádaly o podporu, stěžuje, že dorazila jen částečně, u 36 procent dokonce vůbec. Peníze jsou přitom teď naléhavě potřeba. Každá čtvrtá firma vykazuje vysoké ztráty, skoro každá desátá je dokonce ohrožena v další existenci.

Inzerce

Ceníme si vlády za rychlé zavedení podpůrných programů. V našem průzkumu se však ukazuje, že se jejich realizace a efektivita bezpodmínečně a rychle musí zlepšit. Máme tu co dočinění s dosud nebývalým otřesem ekonomiky,“ říká výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.

Bernard Bauer (výkonný člen představenstva ČNOPK)

Za realizaci programů dostala vláda od firem horší trojku (průměr 3,5). Čtvrtina firem by jí dokonce dala pětku. „Stále se objevují háčky a skryté požadavky, které postrádají logiku,“ kritizuje průběh žádání o podporu jedna z firem. Jednotlivé vládní kroky jsou podle výpovědí firem příliš chaotické, často stylem pokus-omyl, a zprostředkované informace částečně zmatečné.

Stabilita a spolehlivost jednotlivých prohlášení a opatření jsou velmi důležité pro jistotu při plánování. Dodržuje prosím vytyčenou cestu a neměňte neustále podmínky,“ vyslala jedna z firem vládě jasný vzkaz.

Vicepremiér Karel Havlíček chyby připouští, vláda podle něj není neomylná, řekl minulý čtvrtek v živém přenosu členským firmám ČNOPK. „Důležité je se z toho poučit, aby náraz v případné další vlně byl co nejmírnější,“ zdůraznil vicepremiér.

Propad obratu i stopka pro investice

Krize se nevyhnutelně podepíše na letošních hospodářských výsledcích. Celých 93 procent firem očekává pokles obratu, nejčastěji ve výši do 25 procent. Téměř jedna z deseti dokonce počítá s propadem vyšším než 50 procent. Důvodem je kromě uzavření či omezení provozu především pokles poptávky, se kterým se potýká skoro 80 procent firem. Každou druhou pak postihlo rušení zakázek.

Firmy proto plošně zahájily úspory. 44 procent z nich prozatím pozastavilo své investice. Ještě častěji investiční náklady škrtají firmy se zahraničním vlastníkem, uvedlo to 54 procent z nich.

Propouštění se nevyhneme

Většině firem se zatím daří propouštění vyhýbat. Dvě z pěti firem přikročily ke kurzarbeitu. Na platy zaměstnancům sáhla zhruba každá pátá. Počty pracovníků doposud snižovalo 18 procent firem. Větší vlna propouštění tak nejspíš teprve dorazí: Skoro třetina firem uvedla, že bude v průběhu roku snižovat stavy, a to v průměru o 23 procent, v extrémních případech však až o 90 procent. Jedna dobrá zpráva: Celých 60 procent podniků počty zaměstnanců měnit nehodlá.

Návrat do normálu bude trvat

Pouze necelých osm procent firem doposud pracuje ve stejném či dokonce větším vytížení než před krizí. Pro většinu firem je však i přes současné uvolňování protikoronavirových opatření a nahazování vypnuté ekonomiky okamžitý návrat do normálu zatím nereálný. Jedna ze čtyř firem uvedla, že by se její činnost zpět do normálního stavu, tedy před koronavirovou krizí, mohla vrátit někdy v druhé polovině roku. Podle 41 procent dotázaných to bude až v příštím roce.

S ohledem na případné budoucí vlny pandemie firmy od vlády požadují lepší koordinaci režimu na hranicích s okolními státy. „Nesmí znovu dojít k tomu, že se desítky tisíc pendlerů bez varování nedostanou za prací přes hranice,“ upozorňuje Bauer. Kromě toho firmy žádají vládu o konkrétní konjunkturální program, aby se opět nastartovala poptávka i investice.

O průzkumu
Průzkum probíhal od 20. do 26. května 2020.
Účastnily se ho členské firmy ČNOPK.
Počet účastníků: 107
Účast podle odvětví: 50 % služby, 31 % zpracovatelský průmysl, 13 % obchod,
5 % stavebnictví, 1 % zásobování energií a vodou, zpracování odpadů

tschechien.ahk.de/cz/

Mohlo by se Vám líbit

Radikální změna: Nový software OnRobot uvolňuje 80% času stráveného instalací automatizace robotů

V dánském Odense, „hlavním městě robotů“, se sešli klíčoví hráči z robotického průmyslu ve střední a severní Evropě, aby jim společnost OnRobot představila svůj nový […]

Doprovodný program MSV 2022 se bude věnovat digitalizaci i energetice

Součástí Mezinárodní strojírenského veletrhu v Brně je každoročně i doprovodný program určený především pro odbornou veřejnost. I v letošním roce se návštěvníci mohou těšit na řadu akcí, konferencí […]

Řešení horkých vtoků od společnosti Oerlikon HRSflow na K 2022: Pokročilá řešení horkých vtoků zvyšují flexibilitu a udržitelnost vstřikování

Na veletrhu K 2022, který se bude konat od 19. do 26. října v Düsseldorfu, se společnost Oerlikon HRSflow zaměří na rozsáhlou řadu horkých vtoků […]