Obrábění

11. září 2017 00:55

Prametheus a jeho první rok ve škole

Je to již rok, co šumperský Dormer Pramet, výrobce vyměnitelných břitových nástrojů, spustil projekt Prametheus na podporu technického vzdělávání. Co se v projektu událo, a jaké aktivity naopak dále plánujeme, shrnuje článek, který se ohlíží za uplynulým rokem.

Pár slov o projektu

Prametheus je určen středním a vysokým školám technického zaměření na území České a Slovenské republiky. Jeho cílem je podpora a usnadnění výuky strojírenských oborů. Svými aktivitami se snažíme zvyšovat odbornou úroveň výuky a studentům i jejich pedagogům ukazujeme jak propojit teorii s praxí. Věříme, že pohled do zákulisí velké strojírenské firmy a představení reálných podmínek může vést k zesílení zájmu studentů i jejich rodičů o strojírenské obory, což zvýší i jejich šance na uplatnění na trhu práce v době, kdy je škola vypustí do světa. Jen málokterá strojírenská firma se v současné době nepotýká s nedostatkem kvalifikovaných uchazečů o práci.

Inzerce

Co nabízíme a reakce škol

Na počátku jsme měli obavy, jak školy projekt přijmou a zda budou mít zájem se zapojit. Nicméně reakce škol i samotných studentů dopadly až nad očekávání dobře. Nečekali jsme, že školy projeví takový zájem a budou do se do projektu zapojovat. Nyní je v projektu aktivně zapojeno několik desítek škol, které naši nabídku využily a mají v plánu ji využívat i nadále. Největšímu zájmu se těší naše semináře, které probíhají jak v prostorách naší společnosti, tak přímo ve školách. Spolu s vybranými pedagogy jsme vytipovali sedm základních témat, ze kterých může škola vybírat, a tyto jsou poté studentům prezentovány. Prezentace témat je konzultována s učiteli a je upravena tak, aby vyhovovala úrovni studentů a byla pro ně přínosem. Během prezentací si mohou studenti i zasoutěžit a odnést si tak drobné dárky.

Našim plánem je tyto prezentace stále více zdokonalovat pro potřeby mladého publika a dostat do nich více interaktivity, omezit texty a naopak technická sdělení prezentovat prostřednictvím videí a reálných ukázek z praxe. Součástí nabídky je i exkurze do výroby v naší společnosti. Školy mají tak možnost nahlédnout pod pokličku naší výroby v Šumperku a na vlastní oči vidět, jak se rodí vyměnitelné břitové destičky. Studenti jsou často překvapeni, jak to v reálné výrobě vypadá a jak moderní stroje, přístroje a softwarové vybavení máme k dispozici. Jejich představy o černém řemesle se záhy rozplynou, což může napomoci jejich zájmu o práci v tomto oboru.

Kromě seminářů a exkurzí školám dále nabízíme pravidelné informace o novinkách v oboru prostřednictvím newsletterů a odborných seminářů, na kterých naše nové výrobky představujeme a zveme kromě našich zákazníků nově i pedagogy. Zde se mohou vyučující setkat s našimi odborníky a řešit tak konkrétní problémy z oblasti obrábění. Získávají tak kontakt na profesionály z praxe.

Katalog pro školy

Školy podporujeme i při pořizování nástrojového vybavení, a to prostřednictvím našeho zvýhodněného vybraného sortimentu pro obrábění. Pro tento účel vznikl speciální katalog pro školy. Katalog by měl sloužit nejen k výběru a objednání sortimentu, ale také k výuce, neboť každá jeho sekce má i technickou část. Sortiment pro tento katalog byl vybrán s ohledem na školy a jejich strojní vybavení a obsahuje nejen vyměnitelné břitové destičky a nástroje značky Pramet, ale také monolitní nástroje značky Dormer. Katalog byl představen na našich Dnech obrábění, které proběhly ve dnech 4. –12. 9. 2017 a nyní je distribuován do škol. V elektronické podobě je k dispozici na webových stránkách projektu, kde se mimo jiné studenti i učitelé mohou dozvědět více o plánovaných akcích a aktuální nabídce pro školy.

S ohledem na velký zájem o projekt jsme na letošních Dnech obrábění, interním mezinárodním veletrhu, vyhradili dokonce celé dva dny jen školám a během 11.–12. 9. 2017 jsme pro školy připravili bohatý program. Studenti si mohli prohlédnout výstavu našich nástrojů zblízka a tyto nástroje vidět i v akci během praktických ukázek, které probíhaly ve zbrusu nové zkušebně našeho nového vývojového, výzkumného a školicího Experience centra. Během Dnů obrábění hostila naše společnost stovky studentů ze všech konců České republiky.

Nové zázemí pro výzkum a vývoj

Velkým přínosem pro naši společnost a také pro projekt je otevření zcela nového výzkumného a vývojového centra – Experience Centra. XP centrum (tak zní jeho zkrácené jméno) je zaměřeno na vývoj materiálů a technologií.

Máme nyní tedy k dispozici nové prostory, které nám umožní rozšíření zkušebny o nové stroje a vytvoření příjemného prostředí pro školení a předvádění ukázek pro naše zákazníky a zaměstnance a v neposlední řadě i pro školy.

Prametheus na MSV

Na strojírenském veletrhu v Brně se letos naše společnost zúčástní hlavně prostřednictvím Pramethea, který se bude prezentovat na stánku Svazu strojírenské technologie a jeho výukového centra, kde bude probíhat soutěž mladých strojařů, kterou dlouhodobě finančně podporujeme a jsme i odborným partnerem této aktivity. Stejně jako v roce minulém zde budeme vyhlašovat novou velkou soutěž Pramethea o hodnotné ceny.

www.prametheus.cz

Mohlo by se Vám líbit

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již […]