Obrábění

11. září 2017 00:55

Prametheus a jeho první rok ve škole

Je to již rok, co šumperský Dormer Pramet, výrobce vyměnitelných břitových nástrojů, spustil projekt Prametheus na podporu technického vzdělávání. Co se v projektu událo, a jaké aktivity naopak dále plánujeme, shrnuje článek, který se ohlíží za uplynulým rokem.

Pár slov o projektu

Prametheus je určen středním a vysokým školám technického zaměření na území České a Slovenské republiky. Jeho cílem je podpora a usnadnění výuky strojírenských oborů. Svými aktivitami se snažíme zvyšovat odbornou úroveň výuky a studentům i jejich pedagogům ukazujeme jak propojit teorii s praxí. Věříme, že pohled do zákulisí velké strojírenské firmy a představení reálných podmínek může vést k zesílení zájmu studentů i jejich rodičů o strojírenské obory, což zvýší i jejich šance na uplatnění na trhu práce v době, kdy je škola vypustí do světa. Jen málokterá strojírenská firma se v současné době nepotýká s nedostatkem kvalifikovaných uchazečů o práci.

Co nabízíme a reakce škol

Na počátku jsme měli obavy, jak školy projekt přijmou a zda budou mít zájem se zapojit. Nicméně reakce škol i samotných studentů dopadly až nad očekávání dobře. Nečekali jsme, že školy projeví takový zájem a budou do se do projektu zapojovat. Nyní je v projektu aktivně zapojeno několik desítek škol, které naši nabídku využily a mají v plánu ji využívat i nadále. Největšímu zájmu se těší naše semináře, které probíhají jak v prostorách naší společnosti, tak přímo ve školách. Spolu s vybranými pedagogy jsme vytipovali sedm základních témat, ze kterých může škola vybírat, a tyto jsou poté studentům prezentovány. Prezentace témat je konzultována s učiteli a je upravena tak, aby vyhovovala úrovni studentů a byla pro ně přínosem. Během prezentací si mohou studenti i zasoutěžit a odnést si tak drobné dárky.

Našim plánem je tyto prezentace stále více zdokonalovat pro potřeby mladého publika a dostat do nich více interaktivity, omezit texty a naopak technická sdělení prezentovat prostřednictvím videí a reálných ukázek z praxe. Součástí nabídky je i exkurze do výroby v naší společnosti. Školy mají tak možnost nahlédnout pod pokličku naší výroby v Šumperku a na vlastní oči vidět, jak se rodí vyměnitelné břitové destičky. Studenti jsou často překvapeni, jak to v reálné výrobě vypadá a jak moderní stroje, přístroje a softwarové vybavení máme k dispozici. Jejich představy o černém řemesle se záhy rozplynou, což může napomoci jejich zájmu o práci v tomto oboru.

Kromě seminářů a exkurzí školám dále nabízíme pravidelné informace o novinkách v oboru prostřednictvím newsletterů a odborných seminářů, na kterých naše nové výrobky představujeme a zveme kromě našich zákazníků nově i pedagogy. Zde se mohou vyučující setkat s našimi odborníky a řešit tak konkrétní problémy z oblasti obrábění. Získávají tak kontakt na profesionály z praxe.

Katalog pro školy

Školy podporujeme i při pořizování nástrojového vybavení, a to prostřednictvím našeho zvýhodněného vybraného sortimentu pro obrábění. Pro tento účel vznikl speciální katalog pro školy. Katalog by měl sloužit nejen k výběru a objednání sortimentu, ale také k výuce, neboť každá jeho sekce má i technickou část. Sortiment pro tento katalog byl vybrán s ohledem na školy a jejich strojní vybavení a obsahuje nejen vyměnitelné břitové destičky a nástroje značky Pramet, ale také monolitní nástroje značky Dormer. Katalog byl představen na našich Dnech obrábění, které proběhly ve dnech 4. –12. 9. 2017 a nyní je distribuován do škol. V elektronické podobě je k dispozici na webových stránkách projektu, kde se mimo jiné studenti i učitelé mohou dozvědět více o plánovaných akcích a aktuální nabídce pro školy.

S ohledem na velký zájem o projekt jsme na letošních Dnech obrábění, interním mezinárodním veletrhu, vyhradili dokonce celé dva dny jen školám a během 11.–12. 9. 2017 jsme pro školy připravili bohatý program. Studenti si mohli prohlédnout výstavu našich nástrojů zblízka a tyto nástroje vidět i v akci během praktických ukázek, které probíhaly ve zbrusu nové zkušebně našeho nového vývojového, výzkumného a školicího Experience centra. Během Dnů obrábění hostila naše společnost stovky studentů ze všech konců České republiky.

Nové zázemí pro výzkum a vývoj

Velkým přínosem pro naši společnost a také pro projekt je otevření zcela nového výzkumného a vývojového centra – Experience Centra. XP centrum (tak zní jeho zkrácené jméno) je zaměřeno na vývoj materiálů a technologií.

Máme nyní tedy k dispozici nové prostory, které nám umožní rozšíření zkušebny o nové stroje a vytvoření příjemného prostředí pro školení a předvádění ukázek pro naše zákazníky a zaměstnance a v neposlední řadě i pro školy.

Prametheus na MSV

Na strojírenském veletrhu v Brně se letos naše společnost zúčástní hlavně prostřednictvím Pramethea, který se bude prezentovat na stánku Svazu strojírenské technologie a jeho výukového centra, kde bude probíhat soutěž mladých strojařů, kterou dlouhodobě finančně podporujeme a jsme i odborným partnerem této aktivity. Stejně jako v roce minulém zde budeme vyhlašovat novou velkou soutěž Pramethea o hodnotné ceny.

www.prametheus.cz

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]