Obrábění

04. května 2015 00:31

Odměřovací systémy do náročných podmínek

Vysoká přesnost a všestranná odolnost – to jsou základní vlastnosti indukčních odměřovacích systémů pracujících na principu AMOSIN®.

Požadavky na přesnost

Více než 20 let trvající vývoj snímačů AMOSIN® zařadil tyto snímače mezi nejpřesnější odměřovací systémy. Poskytují přesnost ± 3 μm a rozlišení 0,125 μm, a jsou proto používané v moderních obráběcích strojích a centrech. Týká se to nejen lineárního provedení, ale také snímačů rotačních a absolutních, které jsou všechny založeny na indukčním principu.

Inzerce

Všestranná odolnost

Vzhledem k tomu, že měřicí hlava není mechanicky spojená s měřicí stupnicí (mezi nimi je vzduchová mezera), jsou obě tyto komponenty uzavřené a vykazují vysokou odolnost vůči okolním vlivům, jako je prach, vlhkost, olej, chladicí emulze atd. Stupeň krytí IP67 je u těchto snímačů standardní. Snímače jsou mimořádně odolné vůči rázům a vibracím. Často jsou proto používány v děrovacích a vysekávacích strojích. Měřicí systémy pracující na principu AMOSIN® neobsahují žádné magnetické díly. Jsou tedy dokonale odolné proti magnetickým polím a také nevykazují hysterezi. S výhodou se používají v přesných polohovacích mechanismech s lineárními motory, kde jiné snímače selhávají z důvodu intenzivních magnetických polí a vysokého zrychlení.

Dynamické vlastnosti

Lineární nevedené snímače AMOSIN® lze použít až do rychlosti 30 m/s, malé prstencové rotační snímače až do 70 000 ot/min. Vzhledem k minimální hmotnosti a rozměrům neovlivní tyto snímače mechanické parametry zařízení. Velké rozlišení, možné dynamické zatížení a nulová hystereze jsou zvláště důležité z hlediska vysoké dynamiky, tuhosti a plynulosti regulace v pohonech.

Signálová rozhraní

Výstupní signál inkrementálních snímačů je standardní typu TTL nebo 1 Všš pro připojení k běžným řídicím systémům. Inkrementální snímače umožňují libovolné umístění referenční značky nebo použítí kódovaných referenčních značek. Absolutní snímače poskytují výstupní rozhraní SSI + 1 Všš, BISS/C, DRIVE CLiQ nebo FANUC.

Ing. Hynek Stuchlík,
DaNa Travel, s. r. o.

Mohlo by se Vám líbit

Reportáž: GÜHRING INNOVATION DAYS 2024

Zvýšení efektivity obrábění je ve výrobních firmách trvalý proces. A je jedním z důvodů, proč firma GÜHRING – přední světový výrobce obráběcích nástrojů – pořádá pod […]

Transformace efektivity výroby: úspěšný příběh zákazníka

  • 23. dubna 2024

Přemýšleli jste někdy o tom, jak mohou strategická technologická partnerství pozvednout vaši výrobu do nových výšin? Ponořme se do skutečné proměny, které byl svědkem pan […]

Jak na kovové třísky a špony na podlaze?

Součástí obrábění, tváření a svařování je tvorba kovových třísek, pilin, špon, otřepků, výpalků a dalšího drobného kovového odpadu. Na dílně tak vzniká problém, jak efektivně […]