Obrábění

04. května 2015 00:31

Odměřovací systémy do náročných podmínek

Vysoká přesnost a všestranná odolnost – to jsou základní vlastnosti indukčních odměřovacích systémů pracujících na principu AMOSIN®.

Požadavky na přesnost

Více než 20 let trvající vývoj snímačů AMOSIN® zařadil tyto snímače mezi nejpřesnější odměřovací systémy. Poskytují přesnost ± 3 μm a rozlišení 0,125 μm, a jsou proto používané v moderních obráběcích strojích a centrech. Týká se to nejen lineárního provedení, ale také snímačů rotačních a absolutních, které jsou všechny založeny na indukčním principu.

Všestranná odolnost

Vzhledem k tomu, že měřicí hlava není mechanicky spojená s měřicí stupnicí (mezi nimi je vzduchová mezera), jsou obě tyto komponenty uzavřené a vykazují vysokou odolnost vůči okolním vlivům, jako je prach, vlhkost, olej, chladicí emulze atd. Stupeň krytí IP67 je u těchto snímačů standardní. Snímače jsou mimořádně odolné vůči rázům a vibracím. Často jsou proto používány v děrovacích a vysekávacích strojích. Měřicí systémy pracující na principu AMOSIN® neobsahují žádné magnetické díly. Jsou tedy dokonale odolné proti magnetickým polím a také nevykazují hysterezi. S výhodou se používají v přesných polohovacích mechanismech s lineárními motory, kde jiné snímače selhávají z důvodu intenzivních magnetických polí a vysokého zrychlení.

Dynamické vlastnosti

Lineární nevedené snímače AMOSIN® lze použít až do rychlosti 30 m/s, malé prstencové rotační snímače až do 70 000 ot/min. Vzhledem k minimální hmotnosti a rozměrům neovlivní tyto snímače mechanické parametry zařízení. Velké rozlišení, možné dynamické zatížení a nulová hystereze jsou zvláště důležité z hlediska vysoké dynamiky, tuhosti a plynulosti regulace v pohonech.

Signálová rozhraní

Výstupní signál inkrementálních snímačů je standardní typu TTL nebo 1 Všš pro připojení k běžným řídicím systémům. Inkrementální snímače umožňují libovolné umístění referenční značky nebo použítí kódovaných referenčních značek. Absolutní snímače poskytují výstupní rozhraní SSI + 1 Všš, BISS/C, DRIVE CLiQ nebo FANUC.

Ing. Hynek Stuchlík,
DaNa Travel, s. r. o.

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 obsadí na strojírenském veletrhu rekordní plochu

Řešení zaměřená na digitalizaci průmyslu představí firmy ve speciální expozici Digitální továrna 2.0, která bude součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Od 4. do 7. […]

Inteligentní transportní roboti Linde C-MATIC HP optimalizují tok materiálu ve skladu

Autonomní robotické vozíky Linde C-MATIC HP jsou určeny pro náročné aplikace S autonomním mobilním robotem Linde C-MATIC HP a cloudovou platformou AnyFleet, rozšiřuje specialista na […]

Siemens na MSV představí řešení pro flexibilní, odolnou a energeticky úspornou výrobu

Rostoucí ceny energií, nejistota jejich dostupnosti, měnící se potřeby a požadavky zákazníků a nutnost udržet výrobu v chodu za všech okolností. České průmyslové firmy si […]