Obrábění

04. května 2015 00:31

Odměřovací systémy do náročných podmínek

Vysoká přesnost a všestranná odolnost – to jsou základní vlastnosti indukčních odměřovacích systémů pracujících na principu AMOSIN®.

Požadavky na přesnost

Více než 20 let trvající vývoj snímačů AMOSIN® zařadil tyto snímače mezi nejpřesnější odměřovací systémy. Poskytují přesnost ± 3 μm a rozlišení 0,125 μm, a jsou proto používané v moderních obráběcích strojích a centrech. Týká se to nejen lineárního provedení, ale také snímačů rotačních a absolutních, které jsou všechny založeny na indukčním principu.

Všestranná odolnost

Vzhledem k tomu, že měřicí hlava není mechanicky spojená s měřicí stupnicí (mezi nimi je vzduchová mezera), jsou obě tyto komponenty uzavřené a vykazují vysokou odolnost vůči okolním vlivům, jako je prach, vlhkost, olej, chladicí emulze atd. Stupeň krytí IP67 je u těchto snímačů standardní. Snímače jsou mimořádně odolné vůči rázům a vibracím. Často jsou proto používány v děrovacích a vysekávacích strojích. Měřicí systémy pracující na principu AMOSIN® neobsahují žádné magnetické díly. Jsou tedy dokonale odolné proti magnetickým polím a také nevykazují hysterezi. S výhodou se používají v přesných polohovacích mechanismech s lineárními motory, kde jiné snímače selhávají z důvodu intenzivních magnetických polí a vysokého zrychlení.

Dynamické vlastnosti

Lineární nevedené snímače AMOSIN® lze použít až do rychlosti 30 m/s, malé prstencové rotační snímače až do 70 000 ot/min. Vzhledem k minimální hmotnosti a rozměrům neovlivní tyto snímače mechanické parametry zařízení. Velké rozlišení, možné dynamické zatížení a nulová hystereze jsou zvláště důležité z hlediska vysoké dynamiky, tuhosti a plynulosti regulace v pohonech.

Signálová rozhraní

Výstupní signál inkrementálních snímačů je standardní typu TTL nebo 1 Všš pro připojení k běžným řídicím systémům. Inkrementální snímače umožňují libovolné umístění referenční značky nebo použítí kódovaných referenčních značek. Absolutní snímače poskytují výstupní rozhraní SSI + 1 Všš, BISS/C, DRIVE CLiQ nebo FANUC.

Ing. Hynek Stuchlík,
DaNa Travel, s. r. o.

Mohlo by se Vám líbit

Závod Siemens v Trutnově rozjel novou linku na plošné spoje

V těchto dnech zahajuje trutnovský závod Siemens zcela novou výrobu desek plošných spojů (PCB). Desky plošných spojů tvoří základ moderních digitálních řídicích modulů PLC, které koncern […]

Asseco Solutions je špičkovým hráčem i ve světě cloudu

Informační technologie patří k oblastem s nejrychlejším růstem a největším tempem změn. V posledních letech však existuje technologie, která i v porovnání s ostatními v této branži, roste extrémně rychle. Je […]

Podlahové rošty a schodišťové stupně Kytulava. Umožňují snadnou a rychlou instalaci a bezpečný provoz nejen v exteriéru

Společnost Kytulava představuje lehké ocelové konstrukce do exteriéru i interiéru průmyslových staveb, jsou to především podlahové rošty, schodišťové stupně, žebříkové příčky a další. Kytulava patří […]