Obrábění

21. prosince 2018 16:00

Obráběcí centrum C 22 UP Hermle s výměníkem palet ve výrobě nástrojů

Díky strategii standardizace a obráběcímu centru C 22 UP Hermle zhospodárnila divize výroby nástrojů a forem ve WMF Group svoji výrobu zápustek a nástrojů a vytvořila tak volné kapacity pro služby externím zákazníkům.

Výměník palet PW 150 k obráběcímu centru C 22 UP; v popředí je vidět (otočné) osazovací stanoviště pro vkládání palet/upínačů obrobků s obrobky resp. k vyjímání hotových dílů.

WMF Group, která byla založena v roce 1853 jako Metallwarenfabrik Straub & Schweizer a od roku 2016 patří k francouzskému koncernu Group SEB, je dnes synonymem nejlepší kultury vaření a stolování. Jen v samotném mateřském závodě v Geislingenu a v blízkém závodě Hayingen se vývojem a výrobou vysoce kvalitního kuchyňského nádobí a kuchyňských nožů zabývá více než 2 200 zaměstnanců.

Jedna kovací zápustka (horní a spodní zápustka), vlevo upnutá přímo na paletě bez přizpůsobovací desky a připevněná pomocí dvou montážních kolíků a upnutá pomocí čtyř šroubů; a vpravo jako hotová obrobená zápustka.

Stejně jako kdysi se mnoho z těchto výrobků vyrábí pomocí vstupního přetváření materiálu a tváření plechových polotovarů. Potřebné nástroje vyrábí WMF Group z největší části ve vlastní firemní výrobě nástrojů v Geislingenu. „Například pro zhruba 30 různých modelů nožů používáme 100 až 150 zápustek, které se skládají vždy z horní a spodní zápustky z tvrzené slitinové nástrojové oceli“, vysvětluje Hans Brühl, mistr výroby dílů a výroby nástrojů u WMF. Pro reprodukovatelně vysokou kvalitu nožů výrobci znovu formy opracovávají po zhruba 3000 zdvizích. Při tom se podle přesných obrysů odfrézuje zhruba 0,5 milimetrů materiálu, což je u zápustek možné provést 15krát.Dříve jsme všechny tyto frézovací a korekční práce prováděli na frézovacím stroji HSC. Ten však mohl pojmout vždy jen dvě zápustky, které se pak musely postupně náročně obrábět v několika upnutích. Jakmile se pak rozrostla výroba nožů v Hayingenu a bylo zapotřebí více zápustek, nedostačovala naše kapacita„, popisuje Brühl výchozí situaci.

Obsluha stroje Günter Schulz před 5osým obráběcím centrem C 22 UP Hermle ve výrobě nástrojů a forem firmy WMF Group GmbH.

Požadováno: Nejlepší povrchy v nejkratší době

Z vyhodnocení, které zahrnovalo sérii testů na přesnost obrysů, přesnosti a kvality povrchu, stejně jako specifikaci výrazně kratších časů pro následné obrábění, vzešlo nakonec vítězně 5osé obráběcí centrum C 22 UP od firmy Hermle. Proces obrábění vyvinutý společně s Hermle vedl k mimořádným výsledkům: Nejen že byla dosažena požadovaná reprodukovatelná exaktní přesnost obrysů a kvalita povrchu, ale zřetelně se zkrátil i čas obrábění. Díky vybavení obráběcího centra C 22 UP jedenáctimístným výměníkem palet PW 150 je teď navíc možné provádět následné úpravy zápustek bez obsluhy, tedy i v noci a přes víkend. K dispozici jsou tak další kapacity pro obrábění interních a externích zakázek.

Pohled shora na 8místný zásobník 11místného výměníku palet PW 150 s osmi paletami v zásobníku, dvěma paletami ve výměníku (nahoře vpravo) a jednou paletou ve stroji.

Pracovní prostor obráběcího centra C 22 UP s naklápěcím otočným stolem o průměru 320 mm (osy A a C) pro 5osé kompletní/simultánní obrábění komponent nástrojů v jednom upnutí.

Prokázáno: dvakrát rychleji

To, že mohla divize výroby nástrojů a forem WMF zaútočit na nové dimenze produktivity, je třeba na jedné straně přičíst standardizaci zápustek. Na druhé straně k efektivnějšímu obrábění významně přispívá vlastními silami vyvinutý upínací systém palet resp. obrobků s čtyřnásobným šroubením přímo na paletě a automatizace pomocí výměníku palet PW 150. Axel Spadinger, Head of Tool Engineering & Making u WMF Group GmbH, shrnuje: „Při následných úpravách dvojic zápustek jsme snížili čas obrábění o 50 a více procent. Jelikož tuto práci provádíme většinou v noci a o víkendu, můžeme obráběcí centrum C 22 UP pak ve dne velmi flexibilně využít pro další zakázky obrábění. V kombinaci s naším know-how ve výrobě nástrojů a forem jsme tak schopni v termínu obsloužit i externí zákazníky.

Axel Spadinger, Head of Tool Engineering & Making, Hans Brühl, mistr výroby dílů a výroby nástrojů, a Günter Schulz, obsluha stroje, všichni z divize výroby nástrojů a forem WMF Group GmbH v Geislingenu/Steige. (zleva)


MASCHINENFABRIK BERTHOLD HERMLE AG

Hermle AG je renomovaná společnost, která zaujímá špičkové postavení v národním i mezinárodním měřítku. Díky stále novým inovacím patří společnost Hermle k předním výrobcům obráběcích center. Obráběcí centra Hermle se úspěšně používají na více než 25000 místech po celém světě. Hustá síť odbytových a servisních středisek ve všech důležitých zemích světa zaručuje podporu přímo na místě. Stroje Hermle se vyrábí v jihozápadní části Německa, kde má jemná mechanika a strojírenství dlouhodobou tradici po celé generace. Obráběcí centra Hermle slouží k racionálnímu obrábění nástrojů, forem a sériových dílů. Díky jejich kvalitě a vysoké přesnosti se používají v nesčetné řadě výrobních oblastí, hlavně také v náročných odvětvích, jako lékařské technice, strojírenství, optickém průmyslu, letectví, automobilovém průmyslu a průmyslu závodních automobilů a u jejich subdodavatelů.


Kontaktní osoba pro dotazy:

Udo Hipp, vedoucí marketingu, Maschinenfabrik Berthold Hermle AG, D-78559 Gosheim

Telefon: +49 (0) 7426 956238    e-mail: Udo.Hipp@hermle.de     Internet: www.hermle.de

(materiály a fotografie použity z článku industrial news service)

 

Mohlo by se Vám líbit

Panasonic Industry nabízí přizpůsobení automatizačních produktů

Speciální služba přináší zákazníkům Panasonic Industry možnost získat produkt již vhodně předpřipravený pro jejich projekt či výrobu. Společnost Panasonic Industry nabízí nejen nejmodernější produkty pro […]

Trelleborg rozšiřuje své podnikání prostřednictvím akvizice společnosti Minnesota Rubber & Plastics

Společnost Trelleborg komentuje nedávno dokončenou akvizici americké společnosti Minnesota Rubber & Plastics. Tato firma se sídlem nedaleko Minneapolis je předním výrobcem polymerových a termoplastických komponentů […]

Dopag představuje nové portfolio pod značkou DispensTech.

Dopag Eastern Europe je dceřinou společností HILGER & KERN GROUP, která se svými více než 350 zaměstnanci a 40 pobočkami po celém světě je mezinárodním […]