Obrábění

21. listopadu 2016 00:35

Nové stroje z nabídky firmy SMEC

Stroje jihokorejské společnosti SMEC, které u nás a na Slovensku prodává firma Grumant, již nalezly celou řadu spokojených zákazníků. Ať už se jedná o malá frézovací centra, nebo velké soustruhy s hmotností téměř 20 tun, setkáváme se s pozitivními ohlasy. Novinky, které SMEC uvedl na trh tento rok, Vám představíme v dnešním článku.

Jak se naši pracovníci přesvědčili na vlastní oči (více v samostatném sloupku), firma SMEC klade silný důraz na neustálou modernizaci stávajících, a vývoj nových řad strojů. Ať už se jedná o drobná vylepšení konstrukce, nebo vývoj nových typů strojů, na obojí je kladen stejný důraz. Některé z novinek jste mohli vidět na veletrhu AMB ve Stuttgartu, další si představíme v dnešním článku.

Nová řada soustruhů SL

Na začátku roku byla na trh uvedena nová ucelená řada soustruhů SL1500/2000/2500, která nahrazuje úspěšné starší řady (PL15/20/25). Obecně se soustruhy SMEC vyznačují šikmým litinovým ložem, které zajišťuje jednoduchý odvod třísek a stává se základem pro tuhost celého stroje. Široká kluzná vedení spolu s revolverovou hlavou BMT na těchto základech staví a výsledkem jsou robustní tuhé stroje, vyznačující se vysokou produktivitou, přesností a spolehlivostí.

Prvním, čeho si všimnete u nových strojů, je povedený design. Hlavním cílem však nebyl jen líbivý vzhled, ale hlavně ergonomie a komfort obsluhy. Ta má teď kolem stroje více prostoru a lépe dostupný panel řídicího systému. Další vylepšením je vana s menší nádrží chladicí kapaliny, kterou je nyní možno vysunout z pod stroje ve dvou směrech. Pracovní prostor stroje byl zvětšen s ohledem na možnosti automatizace. Byla také přepracována konstrukce vřeteníku a optimalizovány použité ložiska vřetena. Polohování vřetena nyní zajišťuje BZI senzor. Nejdůležitější změnou je pak navýšení kroutícího momentu a prodloužení maximální délky obráběných kusů. Vylepšení se dočkaly také soustruhy s osou Y a vedlejším vřetenem. Ty mají modulární konstrukci, na které může být vedlejší vřeteno nahrazeno koníkem s vlastním pohonem. Vedlejší vřeteno má pak vestavěný motor s výkonem 7,5 kW a kotoučovou brzdu. Uloženo je v plášti s olejovým chlazením pro minimalizaci tepelných výchylek.

Dvojnásobná produktivita na jednom stroji

Mezi frézkami je asi nejzajímavější novinkou dvouvřetenové vertikální centrum SM400DH. Jedná se o modifikaci standardního závitovacího centra SM400. Základem je tuhé litinové lože, na kterém je umístěn stojan se dvěma vřeteny. Ty se pohybují společně v ose X a Y. Pro osu Z má každé vřeteno samostatný kuličkový šroub a také samostatný zásobník nástrojů s dvaceti pozicemi. O tom, do jaké hloubky jdou konstruktéři SMEC při vývoji nových strojů, svědčí využití chlazení vřetene pro chlazení základny motoru vřetena a základen motorů osy Z. Tím se snižují tepelné deformace a zvyšuje se přesnost stroje. Motory vřetena mají výkon 3,7 kW a 24 tisíc otáček za minutu. Rychloposuv dosahuje hodnoty 60 metrů za minutu pro osy X a Y a 54 metrů za minutu pro osu Z. Výměna nástroje trvá jen 0,8 sekundy. Stůl má rozměr 600 × 400 mm. Hlavní výhodou tohoto řešení je navýšení produktivity na dvojnásobek v porovnání s konvenčním strojem, o 155 % pak v porovnání s dvoupaletovým stolem.

V případě Vašeho zájmu o obráběcí stroje SMEC neváhejte kontaktovat obchodní oddělení firmy Grumant. Rádi Vám zašleme potřebné informace nebo cenovou nabídku. Pokud byste si chtěli osobně stroje prohlédnout, můžete navštívit showroom v Praze, nebo Vám zprostředkujeme návštěvu u některého z našich zákazníků. Těch už je celá řada u nás, i na Slovensku.

Zdeněk Bělín, DiS


Přejímka strojů ve firmě SMEC

V minulém měsíci navštívili dva pracovníci firmy Grumant sídlo SMEC ve městě Gimhae. Hlavním důvodem návštěvy byla přejímka dvou strojů PL45LY, které jsou nyní na cestě ke koncovému zákazníkovi. Jedná se o soustruh s osou Y, o hmotnosti 17 tun. Soustružený průměr je 620 mm a délka 2 140 mm. Na základě stávajících prodejů můžeme konstatovat, že řada PL45 je nejpopulárnější na českém trhu. Stejné zkušenosti má pak SMEC i na ostatních světových trzích.

Mimo samotné přejímky strojů jsme ocenili možnost detailně se seznámit s konstrukcí a stavbou strojů SMEC. Měli jsme volný pohyb po prostoru montáže, kde jsme napočítali dvě stovky strojů v různém stádiu dokončenosti. Podle vyjádření pracovníka prodeje má již 90 % těchto strojů své zákazníky. Žádná z v článku popsaných novinek se nevyrábí na sklad.

Zajímavá byla také návštěva R & D oddělení. To zabírá jedno samostatné poschodí administrativní budovy, pro představu to je plocha přibližně 500 čtverečních metrů. Čilý pracovní ruch tu panuje od ranních až do pozdních večerních hodin. O tom jsme se osobně přesvědčili, když jsme kolem deváté hodiny večer vraceli vyzvednout naše osobní věci. Potvrzuje se tak, že firma Grumant nalezla ve SMECu silného a perspektivního partnera.

Ing. Mykola Tuchak, servis strojů

Na montážní ploše jsme napočítali kolem 200 strojů


GRUMANT s. r. o.
Bečovská 1435, Praha 22-Uhříněves,
104 00 Praha 114
tel.: +420 283 870 731
fax: +420 283 870 733
obchod@grumant.cz
www.grumant.cz


 

Mohlo by se Vám líbit

Pozoruhodný produkt pro rok 2024: ANeT-WebTime překonal hranice docházkových systémů

Redakce odborného portálu BusinessIT.cz každoročně vybírá ta nejlepší IT řešení k zařazení do přehledu Pozoruhodných produktů pro následující rok. V letošním roce do této galerie slávy […]

Panasonic vylepšil TOUGHBOOK 55, aby ještě lépe vyhovoval měnícím se nárokům na práci v terénu

TOUGHBOOK 55mk3 nastavuje standard v oblasti odolných mobilních počítačů pro jakékoli použití díky výrazně vylepšenému výpočetnímu výkonu „Raptor Lake“, modularitě a konektivitě. Společnost Panasonic Connect […]

Raise3D uvedla 3D tiskárnu DF2 pro profesionální resinový tisk

3D tiskárna představuje vstup Raise3D na trh 3D tisku z fotopolymerové pryskyřice a je dalším milníkem firmy v portfoliu profesionálních a průmyslových 3D tiskových řešení Společnost […]