Obrábění

11. září 2017 00:51

Nejnovější japonské technologie a novinky CITIZEN

Pokud vyslovíte slovo Citizen, většině lidí se okamžitě vybaví hodinky. Oprávněně, jedná se o největšího výrobce hodinek na světě s roční produkcí stamiliónů kusů a jehož hodinové strojky jsou montovány do celé řady světových výrobců hodinek. Japonští inženýři jako první přišli s pohonem hodinek pomocí ekologicky naprosto čistého zdroje – světla, pohybu či tepla lidského těla, a těchto technologií se nadále drží.

Citizen Cincom D25

 

Inzerce

Základní technické údaje Citizen Cincom D25
Typ D25
Operační systém Mitsubishi M850W
Počet os 12
Max. průměr obrábění Ø 25 mm
Max. rychlost hl. vřetene 10 000 min-1
Max. rychlost protivřetene 10 000 min-1
Motor hl. vřetene / protivřetene 5,5 kW / 3,7 kW

 

Ale Citizen nejsou pouze hodinky. Osoba technologie obrábění znalá ví, že se jedná i o světově respektovanou značku obráběcích strojů. Top kvalita Citizen strojů je podložena mnohaletými, dnes již skoro stoletými, zkušenostmi (firma Citizen byla založena roku 1930) a úpornou prací japonských špičkových inženýrů, kteří neustále pracovali a pracují na vývoji, aby koncovému zákazníkovi přinesli stroje Citizen maximální ekonomický i výrobní profit. V posledních letech přišel Citizen s mnoha novými řadami strojů nebo i jen s novými modifikacemi stávajících strojů, které zákazníkovi zjednoduší celou řadu procesů jak v samotné výrobě, tak i v partnerství s odběrateli výrobků, protože samozřejmě s vylepšeními přichází i maximální kvalita s ještě větším důrazem na přesnost precizních obrobků. Důkazem neustálého vývoje je novinka minulého roku, na které dlouhodobě Citizen pracoval, a to technologie nízkovibračního obrábění materiálu orig. Low Frequency Vibration Cutting (LFV), která má mimo jiné pozitivní vliv na tvorbu třísky. Jedná se o patentově chráněnou technologii, která byla v Evropě prezentována poprvé v září 2016 na veletrhu AMB ve Stuttgartu.

Letos bude na veletrhu EMO Hannover představen zcela nový model Citizen Cincom D25 – novinka s 2 vertikálními nástrojovými aparáty a vodicím pouzdrem! D25 se mimo jiné pyšní novým inovativním operačním systémem, vysokým počtem nástrojů a velkým výkonem motoru.Tento model uspokojí i náročné zákazníky s vysoce precizní výrobou, neboť kombinace velkého výkonu motoru a osy B zajistí vysokou produktivitu za současného snížení doby obrábění. Samozřejmostí je přepínání mezi GB (vodicím pouzdrem) a GBL (bez vodicího pouzdra) systémem obrábění.


PATENTOVANÁ TECHNOLOGIE LFV – „Low Frequency Vibration cutting“ neboli „Nízko Frekvenční Vibrační obrábění“ – je zbrusu nová, všestranně použitelná a vysoce efektivní technologie obrábění, která umožňuje obrábění (soustružení, závitování i vrtání) téměř všech součástí geometrií z nejrůznějších materiálů. Třísky jsou lámány řízeným způsobem tak, aby nedocházelo k zastavení stroje z důvodu vmotání dlouhých třísek. Naše stroje vybavené LFV technologií účinně zvládají i kontrolované lámání třísek při obrábění těžko obrobitelných materiálů, a to právě díky své speciální „lámací“ technice.
Použitím technologie LFV získáte nejen lepší kvalitu obráběné plochy a zkrácení výrobních časů, ale prodloužíte životnost nástrojů a dále také snížíte náklady na strojní vybavení (lámání třísky probíhá bez nutnosti aplikace vysokotlaké jednotky).


GN 3200W

GN 3200

 

Základní technické údaje Citizen GN
Typ Citizen Cincom Ocean GN 3200 GN 3200W
Max. obr. délka / Max. obr. délka s manipulátorem Ø 50 mm / Ø 40 mm Ø 50 mm / Ø 40 mm
Počet vřeten 1 2
Průchod vřetene / vnitřní pr. pot. trubky Ø 17 mm / Ø 11 mm Ø 17 mm / Ø 11 mm
Rychlost vřetene 8 000 ot/min 8 000 ot/min
Počet nástrojových válců 1 2
Počet os 2 (simultánně X, Z) 2 × 2 (simultánně X, Z)
Pojezd os X/Y 180 mm / 200 mm 180 mm / 200 mm
Rychlost posuvu X/Z 15 m/min / 15 m/min 15 m/min / 15 m/min
Příkon 7,2 kVA 14 kVA
Rozměr stroje 700 × 1 460 × 1 600 mm 1 400 × 1 460 × 1 600 mm
Hmotnost stroje 1 500 kg 2 700 kg

 

Inovační potenciál firmy Citizen je však obrovský, každým rokem přichází na trh s novými typy strojů či upgrade stávajících. Upozorněme tedy i na ne zcela nové typy strojů… Dalším zajímavým modelem je Citizen Cincom GN 3200/ GN 3200 W – jedno/dvouvřetenový soustruh, který díky manipulátoru umožňuje bezobslužné opracovávání dílů z obou stran až do průměru 35 mm s přesností 1 mikrometru. Zatím se v Evropě prodalo jen pár desítek strojů, avšak na českém trhu se během krátké doby instalovalo hned pět těchto strojů a do budoucna se počítá s nárůstem prodeje.

V úvodu zmíněné hodinky mají u nás zprostředkovánu celou řadu dealerů, obráběcí stroje mají však po dlouhá léta pouze jednoho partnera pro ČR a Slovensko – je jím společnost CNC invest, s. r. o., v čele s jednatelem Ing. Vladimírem Bláhou. CNC invest, s. r. o., zastupuje na českém trhu i další významné světové výrobce nejmodernějších CNC strojů, a to nejen po obchodní stránce, ale i po stránce servisní. Služby zahrnují také „ušití“ technologie na míru pro každého zákazníka, tak aby stroj vyhovoval nejen po stránce technické, ale i dle ekonomických potřeb zákazníka. Do portfolia CNC investu patří firmy: již zmíněný Citizen, dále Hardinge Bridgeport, Yasda, SNK, Niigata, Romi, Remacontrol a Tongtai, tedy značky výrobců obráběcích strojů světového formátu ze zemí Velké Británie, Japonska, Brazílie, Itálie a Tchaj-wanu. Za dosavadních 27 let své existence na českém a slovenském trhu CNC invest dodal více jak 600 strojů různých značek, z toho na 100 strojů Citizen. Zajímavostí je i dodávka „mercedesu“ v technologii obrábění, stroje značky Yasda tuzemskému výrobci TOS Varnsdorf. Stroje Yasda patří mezi nejpřesnější stroje na světě a používají je ve svých výrobách světoví průmysloví leadeři. Další respektovanou značkou je i SNK, jejíž portálové obráběcí centrum bylo instalováno v nošovické strojírenské firmě.

Společnost CNC invest disponuje širokým spektrem strojů světových výrobců, čímž může zákazníkům nabízet sofistikovaná řešení pokrývající jejich potřeby náročné výroby. Oblastí dalších opcí a vybavení jako jsou filtrace, dopravníky třísek, nástrojové vybavení, podavače tyčí, rotační stoly, a jiné, tak uzavírá komplexnost poskytovaných služeb. Kolektiv CNC invest, s. r. o., je Vám kdykoliv k dispozici.

www.cnc-invest.cz

 

Mohlo by se Vám líbit

O udržitelný zdroj bílkovin se starají na hmyzí farmě roboty KUKA

Šest robotů společnosti KUKA pracuje na největší a první komerční hmyzí farmě v Dánsku. Firma ENORM Biofactory zde chová larvy much Hermetia illucens, z nichž […]

Jak privátní 5G sítě pomáhají rozvoji chytré výroby?

Thorsten Lutz ze společnosti Panasonic TOUGHBOOK se zamýšlí nad dopadem implementace privátních 5G sítí do průmyslové výroby. Sektor výroby a průmyslu čelí mnoha výzvám, včetně […]

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]