Obrábění

10. dubna 2018 00:15

Multifukční obráběcí stroje WFL MILLTURN ve společnosti JIHLAVAN

Na praxi a zkušenosti s provozem multifunkčních obráběcích strojů WFL MILLTURN se výrobního ředitele společnosti JIHLAVAN, a. s. Libora Babáka zeptal pan Zbyněk Ludačka, jednatel společnosti Ludačka Machine Tools s. r. o.

Z. Ludačka: Mohl byste nám poskytnout krátkou, všeobecnou prezentaci vaší společnosti (zaměření, počet zaměstnanců atd.)

L. Babák: Jihlavan je tradičním výrobcem letecké i pozemní hydrauliky. Má vlastní vývoj leteckých hydraulických přístrojů. Navíc vyrábí pro významné evropské společnosti přístroje dle jejich dokumentace. Jihlavan aktuálně zaměstnává 216 pracovníků.

Z. Ludačka: Jaká je hlavní činnost vaší společnosti, spíše jaké jsou vaše základní kompetence?

L. Babák: Jednou z klíčových kompetencí je vlastní vývoj hydraulických přístrojů, zejména aktuátorů, které se používají v systémech řízení letadel nebo jejich podvozků. Další z klíčových kompetencí je přesná výroba jak námi vyvinutých přístrojů, tak i přístrojů pro různé evropské a americké zákazníky dle jejich dokumentace.

Z. Ludačka: Které obrobky (finální zboží) vyrábíte? V jakých konečných produktech najdeme vaše součásti?

L. Babák: Jak jsem již zmínil, jde zejména o hydraulické aktuátory podvozků, podvozkových dvířek, nebo celého hydraulického systému řízení letadla. Námi vyvinuté a vyrobené přístroje naleznete v civilních letounech L-410 Turbolet, L-39 Albatros nebo L-159 ALCA. Dle dokumentace zákazníka vyrábíme aktuátory a hydraulické pojistky pro letouny Airbus A-350 a A-400, CASA či Cirrus.

Ovládací panel WFL M30

Z. Ludačka: Jaké jsou vaše výrobní dávky běžné ve vaší společnosti (spíše větší nebo menší)? Jaký je poměr doby obrábění před použitím stroje Millturn z WFL a při používání tohoto stroje?

L. Babák: Vyrábíme v malých dávkách, které se ale pravidelně opakují.

Z. Ludačka: Jaký stroj potřebujete/jste potřebovali pro výrobu obrobků?

L. Babák: V naší výrobě převládá soustružení nad frézováním a broušením. V posledních letech roste potřeba multifunkčních obráběcích center, která jsou schopna jak výkonného přesného soustružení, tak i frézování.

Z. Ludačka: Jaké stroje nebo procesy byly nahrazeny se zařízením M30 Millturn?

L. Babák: Tímto strojem jsme nenahradili žádné ze stávajících zařízení. Jeho potřeba byla vyvolána novými součástmi z našeho vývojového programu, které by se tradičními technologiemi vyráběly jen obtížně a neefektivně.

Libor Babák,
výrobní ředitel JIHLAVAN, a. s.

Z. Ludačka: Jaké jsou technologické možnosti s M30 Millturn? Mám na mysli různé technologické kroky zpracování, doby zpracování, dosažené přesnosti, změny v obráběcích sekvencích atd.

L. Babák: Tady bych zmínil unikátní technologii, kterou jsme odladili na stroji WFL M35 MILLTURN. Jedná se o válcování závitů na pístnicích. Tuto operaci, kvůli velmi tvrdému a pevnému materiálu pístnice, nám nebyly schopny provést ani specializované firmy v ČR, Německu či Španělsku. Na stroji WFL M35 ji provádíme speciální hlavou se 3 rolnami bez jakýchkoliv problémů. Vlastní rotační hlava je upnuta na prizmatickém držáku, který WFL dodá ke svým strojům. Jedná se o velmi tuhé upnutí s vysokou nostností, které je možné využít i pro nadstandardní nástroje.

Z. Ludačka: Proč jste se rozhodli pro model M30 Millturn (jaké byly hlavní body pro výběr tohoto stroje)?

L. Babák: Mezi hlavní důvody patří schopnost přesného a výkonného frézování, pozitivní zkušenost se strojem M35 MILLTURN pořízeného před několika lety, příznivou cenou a dobrým servisem ze strany WFL.

Zásobník nástrojů WFL M30 a M35

Z. Ludačka: Co si myslíte o ekonomických a výrobních výhodách stroje (doba zpracování a flexibilita)?

L. Babák: Existuje několik dalších strojů, které jsou s M30 od WFL po ekonomické a výrobní stránce skoro srovnatelné. V našich podmínkách je ale výhodou, že máme i stroj M35. Důležitá je pro nás snadná zaměnitelnost programů, výrobků a náhradních dílů mezi oběma stroji. S výhodou jsme ze strojů M30 a M35 sestavili jedno pracoviště, takže zaškolení operátorů bylo snadné a rychlé. Tímto také minimalizujeme riziko havárie z důvodu chyby operátora. Stroj M30 je optimalizovaný pro obrábění menších součástí a to je to, co nově konstruované výrobky požadují.

Z. Ludačka: Dochází k nějakým potížím spojených s výrobou?

L. Babák: Po 4 měsících od uvedení do provozu mohu říct, že skutečná náběhová křivka byla strmější než plánovaná. To je velmi pozitivní pro ekonomiku stroje a jeho návratnost. Co se spolehlivosti týče, tak jsme zatím řešili 2 menší závady, které neovlivnily náběh stroje.

Pracovní prostor stroje WFL M30

Z. Ludačka: Které programy používáte pro programování, používáte procesor?

L. Babák: Pro tvorbu programů používáme SURFCAM. Postprocesor jsme si napsali sami a pro komunikaci se strojem používáme DNC síť.

Z. Ludačka: Jaká je vaše strategie do budoucnosti?

L. Babák: Jihlavan je firma s dobrou tradicí, abychom v ní mohli pokračovat, tak jsme si ve výrobě vytyčili za cíl optimalizovat běžící programy z pohledu časů a potřebných strojů. Budeme pokračovat v náhradách konvenčních či starších CNC technologií novými, produktivnějšími s vyšším stupněm automatizace.

Z. Ludačka: Aktuální téma průmyslu 4.0 je již v mnoha společnostech. Jaká opatření jste již podnikli ohledně odvětví 4.0?

L. Babák: 4.0 je velké téma, na jehož implementaci v Jihlavanu se teprve připravujeme. Drtivá většina našich vývojových a technologických kapacit je věnována vývoji a výrobě nových přístrojů pro novou generaci českých letadel. Až toto zvládneme, pak je reálné se v r. 2019 vrhnout i na tuto oblast.

Děkuji Vám za rozhovor.


Ludačka Machine Tools s. r. o.
Lidická třída 179 / 47
370 01, České Budějovice 7
tel.: +420 606 637 149
info@ludacka.cz
www.ludacka.cz


 

Mohlo by se Vám líbit

Nová modulární lineární osa pro libovolnou délku pojezdu

Téměř nekonečně rozšiřitelný a snadno montovatelný: Drylin EGW nabízí novou svobodu designu pro dlouhé pojezdy. S lineárním modulem drylin Endless Gear (EGW) přichází na trh […]

Obchodní rok 2022: Bosch v náročném období dosahuje svých stanovených cílů

Celosvětová expanze zajišťuje příležitosti k růstu Naplnění plánovaného obratu a zisku: V roce 2022 obrat vzrostl na 88,4 miliard eur / obchodní výsledek se zlepšil […]

DAKO-CZ poprvé v historii překonalo dvoumiliardové tržby. Za poslední čtyři roky vyrostlo o 100 procent

Společnost DAKO-CZ, výrobce brzdových systémů a komponent pro kolejová vozidla z východočeské Třemošnice, pokračuje ve strmém růstu. V roce 2019 poprvé překonala miliardový obrat a za pouhé […]