Obrábění

01. září 2015 00:32

Makino: Nové rekordy v objednávkách a obratu

velké investice do infrastruktury a vývoje produktů pro uspokojení rostoucí poptávky

Japonský výrobce obráběcích strojů Makino oznámil rekordní rok s významným nárůstem konsolidovaného globálního obratu, objemu objednávek a čistého zisku za uplynulý finanční rok. Dvouciferného nárůstu obratu bylo dosaženo na všech kontinentech. Nový vývoj produktů a silná expanze v oblasti prostředků a infrastruktury v Evropě a Asii bude uspokojovat rostoucí poptávku v leteckém průmyslu, obrábění odlitků a forem a výrobě součástí.

Účetní rok v retrospektivě

Dr. P. Anders Ingemarsson, Prezident & CEO Makino Europe

Na tiskové konferenci společnosti Makino v Cavenago di Brianza (poblíž Milána) dne 25. června Dr. P. Anders Ingemarsson, prezident a generální ředitel společnosti Makino Europe, oznámil konsolidovaný celkový obrat ve výši 149,5 miliard jenů (+ 20,7 %), objem objednávek 158,1 miliardy jenů (+ 19,2 %) a čistý zisk 11,4 miliardy jenů (nárůst z 3,5 % na 7,7 %) za účetní rok končící dnem 31. března 2015. Celkový počet pracovníků ve světě se v meziročním srovnání zvýšil o 100 zaměstnanců na 4279.

Inzerce

V celé Asii se obrat zvýšil o 22 % (ve smyslu jenů). Mírný nárůst v Japonsku byl tažen především obchody v odvětví odlitků a forem, zatímco rozšířená prodejní síť v Číně vedla k významnému zvýšení objemu objednávek z celé řady průmyslových odvětví. Perspektivy pro rok 2015 jsou pozitivnější, poukázal Dr. Ingemarsson. Modernizace výrobního zařízení pokračuje v japonských společnostech z odvětví odlitků a forem a očekávají se zvýšené investice v automobilovém a leteckém průmyslu. V Číně zvyšuje probíhající posun směrem k vyššímu stupni výroby s přidanou hodnotou poptávku po vysoce výkonných obráběcích strojích. Indická vláda realizuje opatření pro přilákání více zahraničních investic.

V Severní a Jižní Americe se obrat zvýšil o 10 % (v USD) na novou rekordní úroveň, přestože strojírenský trh v USA klesl v roce 2014 o 4 % a v období leden-březen 2015 až o 12 %. Tento pokles byl způsoben poklesem objednávek obráběcích strojů v rafinérském průmyslu USA a slabým výkonem americké ekonomiky v prvním čtvrtletí roku 2015. Objednávky horizontálních obráběcích center a strojů EDM byly silné díky velké poptávce z leteckého průmyslu, odvětví odlitků a forem a automobilového průmyslu pro projekty dodávané na klíč. Pro aktuální finanční rok očekává Makino mírný nárůst díky pokračující silné poptávce od výrobců leteckých konstrukčních dílů a částí motorů, stejně jako z automobilového průmyslu.

Obrat v Evropě vzrostl o 19 % (v €), a to zejména díky vyšší intenzitě podnikání na trzích odlitků a forem a v leteckém průmyslu. Zvláště pozitivní vývoj byl hlášen v Itálii, na Iberském poloostrově, ve střední Evropě a Velké Británii. Evropský trh, jak uvedl Dr. Ingemarsson, nabízí příznivé vyhlídky pro příštích několik let. Výrazný růst se očekává v jižních a středních regionech Evropy a v leteckém průmyslu a na trzích odlitků a forem. Proto bude společnost Makino nadále rozšiřovat své aktivity v těchto oblastech.

Expanze v Polsku a Německu

Reinhard Gruber, Generální ředitel Makino Central Europe

Po mnoho let prosazuje Makino Europe filozofii, že intimita zákazníka je klíčovým prvkem k pochopení a splnění očekávání zákazníků v multikulturním prostředí. „V souladu s tím jsou požadovány nejen decentralizovaný prodejní personál, ale také decentralizovaná organizace pro aplikace a servisní podporu, aby bylo možné reagovat s rychlostí, znalostmi a kompetencemi na potřeby zákazníků,“ vysvětlil Dr. Ingemarsson.

V květnu 2015 otevřela společnost Makino novou pobočku v Polsku ve městě Stara Iwiczna v blízkosti mezinárodního letiště ve Varšavě. Po Bratislavě a Moskvě to je třetí místo společnosti Makino ve střední a východní Evropě a je vybaveno showroomem pro ukázky frézování a EDM aplikace a kancelářemi pro polské pracovníky. Polská republika je šestou největší ekonomikou v Evropské unii a patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomické státy na světě, uvedl Dr. Ingemarsson. Kromě toho je tato země jediným členským národem Evropské unie, která se vyhnula poklesu HDP během finanční krize. Pokud jde o podnikání v odvětví obráběcích strojů, polský trh zaznamenal pozoruhodný vývoj s trvalým růstem produkce v domácích podnicích, stejně jako v evropských, amerických a asijských divizích. „Zřízením technologického centra v Polsku jsme demonstrovali náš závazek vůči polskému trhu,“ řekl Dr. Ingemarsson. „Nyní můžeme nabídnout předprodejní a poprodejní podporu poskytovanou místními zaměstnanci a provádět ukázky našich technologií frézování a EDM aplikací.“

„Ve městě Kirchheim unter Teck (u Stuttgartu) bude kapacita technologického centra rozšířena tak, aby obsáhla největší showroom společnosti Makino v Evropě,“ pokračoval Dr. Ingemarsson. Nejlepší světové technologie ve výrobě pro odvětví letectví, odlitků a forem a dílů budou prezentovány na více než 2 000 m2. Vystavované technologie budou zahrnovat od vysoce výkonného obrábění titanových a hliníkových konstrukčních dílů po mikrotechnologii a aplikace zrcadlových povrchů. První prezentace v rozšířeném objektu, Aerospace Forum 2015 a Die & Mould Forum 2015, se budou konat ve dnech 24. až 26. listopadu tohoto roku.

Ve dnech 22. až 25. září tohoto roku bude společnost Makino hostitelem exkluzivní akce ve své italské dceřiné společnosti ve městě Cavenago (poblíž Milána). Tato přehlídka technologií bude svědkem uvedení řady nových produktů, včetně horizontálního obráběcího centra a40 určeného pro snížení nákladů na díl v aplikacích tlakového slévání hliníku pro automobilové a průmyslové komponenty, stejně jako hloubicího centra EDM EDNC6 s novou řídicí jednotkou Hyper i. Akce se zaměří na dvě konkrétní témata: na snížení nákladů na jeden díl ve středně až velkoobjemové výrobě dílů a na minimalizaci lidských zásahů při výrobě forem pro plastové lití. Další nové produkty očekávané tento rok jsou J4, horizontální obráběcí centrum určené pro velkoobjemovou výrobu litinových automobilových dílů, a Slim3n, vertikální obráběcí centrum účelově konstruované pro hromadnou výrobu menších dílů z různých druhů materiálů.

www.makino.eu


Společnost Makino Milling Machine Co., Ltd. je uznávána jako jeden z předních poskytovatelů technologií a služeb v oboru obráběcích strojů. Společnost je kótována na tokijské burze a zaměstnává zhruba 4 300 lidí po celé Americe, Evropě a Asii. Její tržby za fiskální rok končící 31. března 2015 dosáhly 1,4 miliardy amerických dolarů. Široká škála výrobních řešení Makino prvotřídní kvality zahrnuje obráběcí centra pro výrobu dílů, stejně jako pro výrobu odlitků a forem v nejrůznějších aplikacích v letectví, automobilovém průmyslu, stavebních vozidlech, průmyslových komponentech a odvětvích mikrotechnologie. Makino Europe zaměstnává 270 lidí v technologických centrech a kancelářích v Německu, Itálii, Francii, Španělsku, na Slovensku, v Polsku a Rusku, se zaměřením na marketing, prodej, aplikační podporu a služby.


 

Mohlo by se Vám líbit

Skupina Progresus s developerem Garbe oznámili úplné obsazení nového průmyslového centra u Chomutova. V projektu za půl miliardy získal poslední volnou kapacitu stávající nájemce ISOLITE

Špičkový projekt industriálního centra Garbe Progresus Park Klášterec I mezi Chomutovem a Kláštercem nad Ohří je krátce po svém dokončení již plně obsazen. Také zbývajících […]

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]