Obrábění

01. září 2015 00:47

Kvalitní švýcarské nástroje

nejen pro vyvrtávání otvorů

Švýcarské produkty, a to nejen průmyslové, jsou známy svojí kvalitou. Už od počátku se švýcarský průmysl soustředil na precizní produkty s vysokou přidanou hodnotou. Proto nepřekvapí, že hlavním produktem firmy Swiss Tool je modulární systém pro přesné dokončování otvorů. Mimo samotné firmy bychom Vám dnes chtěli představit hlavně novinky, které uvádí na trh.

ST_ER-Variohead

Firma Swiss Tool AG je jedním z vedoucích výrobců modulárních nástrojových systémů na světě. Výrobní program má kořeny v nástrojích pro přesné dokončování otvorů. Zde pramení hlavní hodnoty jako jsou absolutní přesnost, vysoká flexibilita a příslovečná švýcarská spolehlivost.


Kompletní sortiment
nástrojů Swiss Tool
a plnou technologickou
podporu nabízí
na našem trhu firma
Grumant s. r. o.


V tomto segmentu tak můžeme nabídnout několik typů vyvrtávacích hlav s přesností nastavení 0,02 mm na průměru, s rozsahem od průměru 0,3 do 2205 mm. Velmi populární jsou pak takzvané kufříky, které obsahují přesnou dokončovací hlavu a příslušenství, které umožní dokončovat otvory v určitém rozsahu, například od průměru 9,75 mm do 320 mm.

Řadu hlav pro dokončování pak doplňují hlavy hrubovací. Ty se vyznačují tuhou konstrukcí zajišťující vysoký výkon obrábění. Důležité je také bohaté příslušenství, například držáky VBD různých tvarů nebo držák s předsunutou VBD, který umožní větší úběr materiálu na průměru.

Výše popsaný sortiment pak firma rozšiřovala o další oblasti. V současné době je tak v pozici jednoho z hlavních dodavatelů soustružnických držáků se systémem HSK. Stejně široký je pak program PSC.

Novinky pro rok 2015

Jako první bychom chtěli představit univerzální hlavu CombiHead. Ta umožňuje provádět hrubování a dokončení otvoru v jednom průchodu. Hlava je osazena dvěma držáky s VBD. První s hrubým nastavením pro hrubování, druhý s přesným stavěním (0,01 mm na průměr) pro přesné dokončení otvoru. Tímto nástrojem lze obrábět otvory v rozsahu průměrů od 29,5 mm do 115,5 mm. Samozřejmostí je přívod chladicí kapaliny středem nástroje.

Řada hlav Vario Head byla konstruována jako flexibilní, maximálně univerzální a cenově efektivní nástroj. Jako základní upínač lze použít standardní kleštinové upínače řady ER32 nebo ER40 (podle velikosti hlavy), díky čemuž nemusí zákazník pořizovat upínač s modulárním rozhraním. Hlava je standardně vybavena příslušenstvím, které umožňuje dokončovat otvory v rozsahu od průměru 9,75 do 101,1 mm. To může být rozšířeno pro průměry až do 152 mm.

Pro dokončování přesných otvorů malých průměrů je určena řada Micro Head. Monolitní nože ze slinutého karbidu umožní dokončovat otvory o průměru od 0,3 mm s přesností nastavení 0,002 mm na průměr. Aby bylo možno efektivně obrábět otvory takto malých průměrů, je hlava vyvážena do 30 000 otáček za minutu. Přívod kapaliny středem nástroje zajišťuje efektivní chlazení břitu.

ST_MicroHead

Několik novinek přichází také v oblasti soustružnických držáků. SwissTurn ST je modulární rozhraní pro soustružnické nástroje. Díky tomuto systému je možno kombinovat různé typy základních držáků (jak HSK tak PSC) s různými typy hlav. K dispozici tak máme kombinaci základních držáků různých délek a hlav pro různé typy VBD. K dispozici jsou také antivibrační upínače. Díky své schopnosti tlumit vibrace je možné navýšit řezné podmínky a tím i produktivitu. Všechny tyto upínače mají přípravu pro vysokovýkonné chlazení. To umožňuje osadit nástroj vysokotlakými tryskami, pomocí kterých je možno nasměrovat proud chladicí kapaliny dle aktuální potřeby. Výsledkem pak je lepší tvorba třísek, jejich snadný odvod z místa řezu a díky tomu i vyšší bezpečnost a stabilita procesu.


Věděli jste že?

• Ještě v 19. století bylo Švýcarsko převážně zemědělským, nepříliš vyspělým státem
• Základem přesného strojírenství bylo ve Švýcarsku hodinářství, které vzniklo jako zimní zaměstnání zemědělců
• Hodinářství proto, že se jednalo o produkty s minimem vstupního materiálu a s vysokou přidanou hodnotou
• V současné době je v průmyslu zaměstnáno přibližně 26 % obyvatel (69 % ve službách, 5 % v zemědělství)


 

GRUMANT s. r. o.
Bečovská 1435,
Praha 22-Uhříněves,
104 00 Praha 114
tel.: +420 283 870 731
fax: +420 283 870 733
obchod@grumant.cz
www.grumant.cz


ST_ER-Ecoline

Mohlo by se Vám líbit

Nové kloubové ložisko pro potravinářství

Nová, bezplatná vzorkovnice igubal Food Contact – včetně magnetu a nového dvojitého kloubového ložiska V potravinářském průmyslu musí součásti strojů splňovat velmi vysoké hygienické požadavky, […]

Novinky v Siemens Industrial Edge: nová cloudová služba, více zařízení a integrace low-code

Ekosystém Siemens Industrial Edge byl rozšířen o nový hardware asoftware Portál Industrial Edge Management nově v nabídce jako cloudová služba Low-code pro Industrial Edge: jednodušší programování […]

Projektory Panasonic poskytují pohlcující zážitek z motokár

Motokáry Chaos Karts v Manchesteru využívají LCD projektory Panasonic řady PT-MZ20 se svítivostí 20 000 lm, které hráčům umožňují vychutnat si živé hraní videoher V zábavním […]