Obrábění

24. března 2022 13:06

Kennametal uvádí nejlehčí verzi nástrojového řešení pro elektromobilitu, která přináší úsporu přípravných i strojních časů

3D tištěný nástroj pro vrtání statoru, jenž zvítězil v prestižní soutěži, váží jen 7 kg, zaručuje rychlou výměnu nástroje i jeho roztočení do pracovních otáček na obráběcích centrech.

Společnost Kennametal představila další generaci svého 3D tištěného nástroje pro vrtání statorů, který se používá pro obrábění hliníkových těles elektromotorů pro elektromobily. Nejnovější verze tohoto nástroje se vyznačuje nově navrženou strukturou ramene, větším středovým tubusem zhotoveným z uhlíkových vláken a dalším snížením hmotnosti o více než 20 procent díky své originální konstrukci. Tento komplexní nástroj umožňuje obrobení tří velkých průměrů v jediné operaci, což výrobcům automobilových komponent přináší úsporu přípravných i strojních časů, jakož i nejvyšší přesnost a jakost povrchu.

Inzerce

3D tištěný nástroj pro vrtání statorů s tělesem z uhlíkových vláken váží 7,3 kg.

Nově redesignovaný nástroj nedávno obdržel ocenění MM MaschinenMarkt´s Best of Industry Award v kategorii Production and Manufacturing založené na hlasování čtenářů a průmyslových expertů.

„Jak naši zákazníci z automobilového průmyslu rozšiřují svou nabídku hybridních a elektrických vozidel, neustále reagujeme na jejich potřebu nástrojových řešení s nižší hmotností. Díky pokročilým výrobním technologiím, jako je 3D tisk, jsme snížili hmotnost o dalších 20 procent oproti první generaci nástroje, a to při současném zlepšení tvorby a odvodu třísek a zvýšení tuhosti nástroje. Tato inovace pomáhá našim zákazníkům obrábět rychleji a efektivněji,“ říká Ingo Grillenberger, produktový manažer společnosti Kennametal.

Při obrábění tří průměrů v jedné operaci zajišťuje nástroj pro vrtání statorů zarovnání a soustřednost obrobených ploch, přičemž významně snižuje čas cyklu. Lehký 3D tištěný sdružený nástroj umožňuje rychlejší výměnu nástroje i jeho roztočení do pracovních otáček, dokonce i na méně výkonných strojích. Požadované drsnosti povrchu a tolerance dílů lze dosáhnout bez jakýchkoliv omezení.

Aerodynamický tvar ramene s vnitřním přívodem chladiva a RIQ technologií vystružování.
Zhotovení komplexních vnitřních i vnějších tvarů je umožněno díky aditivní výrobě.

Bezproblémový odvod třísek je zajištěn pomocí aerodynamicky tvarovaných ramen, které jsou vybaveny vnitřním přívodem chladiva pro zajištění přesné a výkonné dodávky chladiva k řezným hranám a vodicím destičkám. Toto by bylo obtížné nebo nemožné ekonomicky zhotovit prostřednictvím tradiční výroby, ale 3D tisk umožňuje realizaci i velmi komplexních vnitřních prvků. Navíc použitý vystružovací systém RIQ společnosti Kennametal se vyznačuje snadným nastavením průměru a bezproblémovým ustavením nových břitových destiček.

Vlevo první generace (9,5 kg), vpravo nejnovější konstrukční verze nástroje (méně než 8 kg)
umožňující bezproblémovou výměnu nástroje.

Kliknutím na RIQ Reamer se dozvíte více

KONTAKT: Petr PAROULEK
petr.paroulek@kennametal.com
0 800 900 840

 

Mohlo by se Vám líbit

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již […]