Obrábění

24. března 2022 13:06

Kennametal uvádí nejlehčí verzi nástrojového řešení pro elektromobilitu, která přináší úsporu přípravných i strojních časů

3D tištěný nástroj pro vrtání statoru, jenž zvítězil v prestižní soutěži, váží jen 7 kg, zaručuje rychlou výměnu nástroje i jeho roztočení do pracovních otáček na obráběcích centrech.

Společnost Kennametal představila další generaci svého 3D tištěného nástroje pro vrtání statorů, který se používá pro obrábění hliníkových těles elektromotorů pro elektromobily. Nejnovější verze tohoto nástroje se vyznačuje nově navrženou strukturou ramene, větším středovým tubusem zhotoveným z uhlíkových vláken a dalším snížením hmotnosti o více než 20 procent díky své originální konstrukci. Tento komplexní nástroj umožňuje obrobení tří velkých průměrů v jediné operaci, což výrobcům automobilových komponent přináší úsporu přípravných i strojních časů, jakož i nejvyšší přesnost a jakost povrchu.

3D tištěný nástroj pro vrtání statorů s tělesem z uhlíkových vláken váží 7,3 kg.

Nově redesignovaný nástroj nedávno obdržel ocenění MM MaschinenMarkt´s Best of Industry Award v kategorii Production and Manufacturing založené na hlasování čtenářů a průmyslových expertů.

„Jak naši zákazníci z automobilového průmyslu rozšiřují svou nabídku hybridních a elektrických vozidel, neustále reagujeme na jejich potřebu nástrojových řešení s nižší hmotností. Díky pokročilým výrobním technologiím, jako je 3D tisk, jsme snížili hmotnost o dalších 20 procent oproti první generaci nástroje, a to při současném zlepšení tvorby a odvodu třísek a zvýšení tuhosti nástroje. Tato inovace pomáhá našim zákazníkům obrábět rychleji a efektivněji,“ říká Ingo Grillenberger, produktový manažer společnosti Kennametal.

Při obrábění tří průměrů v jedné operaci zajišťuje nástroj pro vrtání statorů zarovnání a soustřednost obrobených ploch, přičemž významně snižuje čas cyklu. Lehký 3D tištěný sdružený nástroj umožňuje rychlejší výměnu nástroje i jeho roztočení do pracovních otáček, dokonce i na méně výkonných strojích. Požadované drsnosti povrchu a tolerance dílů lze dosáhnout bez jakýchkoliv omezení.

Aerodynamický tvar ramene s vnitřním přívodem chladiva a RIQ technologií vystružování.
Zhotovení komplexních vnitřních i vnějších tvarů je umožněno díky aditivní výrobě.

Bezproblémový odvod třísek je zajištěn pomocí aerodynamicky tvarovaných ramen, které jsou vybaveny vnitřním přívodem chladiva pro zajištění přesné a výkonné dodávky chladiva k řezným hranám a vodicím destičkám. Toto by bylo obtížné nebo nemožné ekonomicky zhotovit prostřednictvím tradiční výroby, ale 3D tisk umožňuje realizaci i velmi komplexních vnitřních prvků. Navíc použitý vystružovací systém RIQ společnosti Kennametal se vyznačuje snadným nastavením průměru a bezproblémovým ustavením nových břitových destiček.

Vlevo první generace (9,5 kg), vpravo nejnovější konstrukční verze nástroje (méně než 8 kg)
umožňující bezproblémovou výměnu nástroje.

Kliknutím na RIQ Reamer se dozvíte více

KONTAKT: Petr PAROULEK
petr.paroulek@kennametal.com
0 800 900 840

 

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]