Obrábění

31. října 2023 22:48

Jak vybrat bezpečnostní sklo do obráběcího stroje?

Možná tu situaci znáte. Pracovníci už přes poškrabané a popraskané sklo nevidí do stroje a nemůžou tak pracovat. Co s tím? Kdekoho napadne, že stačí vyměnit původní „sklo“ za nové a z toho důvodu osloví nejbližšího sklenáře. Ten dodá bezpečnostní sklo (např. connex) a celý problém je vyřešen.

Je to tak jednoduché?

Bohužel ne. Originální „sklo“ se pravděpodobně skládalo z polykarbonátu a kaleného skla. Pokud jste ho nahradili bezpečnostním sklem, jako je connex, nemusí plnit bezpečnostní funkci.

Konkrétní složení skla uvádí tyto normy:

ČSN EN ISO 23125 (200701) Obráběcí stroje – Bezpečnost – Soustruhy
ČSN EN ISO 16090-1 (200710) Bezpečnost obráběcích strojů – Obráběcí centra, frézky, postupové stroje.

Důvody:

1)     Polykarbonát má oproti sklu vysokou schopnost absorbovat energii. To znamená, že dostatečně silný polykarbonát (tloušťka se určuje podle potřebné bezpečnostní třídy) dokáže zastavit „projektil“, který se uvolní v pracovním prostoru. Pokud použijete pouze bezpečnostní sklo, projektil jím pravděpodobně proletí a vážně poraní pracovníka.

2)     Navíc pokud na stranu pracovníka místo polykarbonátu umístíte sklo, při nárazu z vnitřní strany dojde pravděpodobně k tomu, že ze strany skla vyletí tisíce jehlicovitých střepů. Tyto střepy můžou poškodit nejen oči, ale také tvář a krk pracovníka.

Jaká je funkce skla u bezpečnostních průhledů?

Nevýhodou samotného polykarbonátu je jeho citlivost. Snadno se poškrábe a jinak poškodí (např. odletujícími kousky kovu a vlivem emulzí). Zároveň jeho odolnost výrazně klesá, pokud je dlouhodobě vystaven chladicím tekutinám. Výše uvedené normy uvádějí, že jeho odolnost klesá během dvou let až o 50 %.

Z tohoto důvodu je praktické polykarbonát z vnitřní strany krýt kaleným sklem. Samotné sklo v obráběcích strojích tedy nechrání pracovníka, ale jen polykarbonát.

Jaké jsou možnosti bezpečnostních sendvičů do strojů?

Standardní jsou tři typy bezpečnostních průhledů a záleží na výrobci, jaký typ s ohledem na potřebnou bezpečnost zvolí.

1)     Samotný tvrzený polykarbonát (schéma 1)

U některých obráběcích strojů se můžeme setkat s tím, že je do průhledu nainstalován pouze samostatný polykarbonát s tvrzenou vrstvou. To má ovšem několik rizik. Podstatným problémem je, že polykarbonát je velmi citlivý materiál. Své vlastnosti ztrácí i časem a působením kapalin dochází ještě k rychlejší degradaci.

2)     Sendvič tvrzeného polykarbonátu a kaleného skla (schéma 2)

Tento typ se vyrábí laminací pomocí speciální polyuretanové folie. K laminaci se používá tvrzený polykarbonát požadované síly a tvrzené sklo, které chrání polykarbonát proti poškození z vnitřní strany stroje. Speciální páska po celé hraně chrání prohled proti působení tekutin. Výhodou je, že polykarbonát není vystaven působení pracovních kapalin.

3)     Sendvič tvrzeného polykarbonátu a kaleného skla s dutinou (schéma 3)

Sendvič se vyrábí jako klasické izolační sklo. Polykarbonát a sklo spojuje hliníková lišta nebo tmelicí páska. Výhodou je, že dva materiály s rozdílnou roztažností (sklo a polykarbonát) jsou bezpečně odděleny a nebudou na sebe vzájemně působit.

Pro bezpečnost pracovníků není podstatné, zda se do stroje instaluje průhled typu 2 nebo 3. Určitá rizika přináší především verze 1, kde je pouze polykarbonát. Je vždy důležité myslet na to, aby „okno“, nové i náhradní, splňovalo požadavky na bezpečnostní normu. Podle normy a bezpečnostní třídy se pak při výrobě zvolí síla polykarbonátu.

Chcete poradit? Neváhejte se na nás obrátit. Rádi se vám budeme věnovat.

Mgr. Vladislav Bureš
mobil: +420 777 716 326
e‑mail: info@sklarnaleopold.cz
www.sklarnaleopold.cz

Mohlo by se Vám líbit

Výroba automobilů roste, bateriové vozy z ČR zaznamenávají výrazný úspěch i na zahraničních trzích

Meziroční nárůst výroby o 16,2 % a celkových 1 162 315 vyrobených automobilů, to jsou výsledky domácích výrobců osobních vozidel za prvních deset měsíců letošního […]

Nové kloubové ložisko pro potravinářství

Nová, bezplatná vzorkovnice igubal Food Contact – včetně magnetu a nového dvojitého kloubového ložiska V potravinářském průmyslu musí součásti strojů splňovat velmi vysoké hygienické požadavky, […]

Novinky v Siemens Industrial Edge: nová cloudová služba, více zařízení a integrace low-code

Ekosystém Siemens Industrial Edge byl rozšířen o nový hardware asoftware Portál Industrial Edge Management nově v nabídce jako cloudová služba Low-code pro Industrial Edge: jednodušší programování […]