Obrábění

07. září 2016 00:29

iQ300

Inteligentní řešení pro hospodárné obrábění miniaturních dílů

Až do současnosti byla přesná mikro obráběcí centra stavěna především výzkumnými ústavy a některými výrobci obráběcích strojů – s jen malými ohledy na výrobní náklady. Aby byla uspokojena rostoucí poptávka po stroji, který je schopen vyrábět velmi jemné geometrie dílů s vynikající přesností a s přijatelnými úrovněmi nákladů, společnost Makino představila své přesné obráběcí centrum iQ300.

iQ300: přesné mikro obráběcí centrum

Q podle názvu, iQ podle výkonu: toto nové přesné mikro obráběcí centrum od společnosti Makino je inteligentní odpovědí na stále větší miniaturizaci a složitější funkčnost, které najdeme například v mobilních telefonech, jiných přenosných digitálních zařízeních, zdravotnickém vybavení a optických přístrojích. iQ300 zajišťuje přesné mikro obrábění s požadovanou přesností při vhodných rychlostech pracovního posuvu – tedy něco, čeho bylo možné dosáhnout s použitím konvenčních vertikálních obráběcích center jen obtížně.

Přesnost kruhovitosti do 0,65 μm byla naměřena pro dráhu s poloměrem 0,1 mm mikro obráběcího nástroje a s pracovním posuvem 100 mm/min. Při vysokých rychlostech pracovního posuvu 2 000 mm/min a při kruhovém obrábění (otvor Ø 50 mm), byla naměřena přesnost kruhovitosti do 0,6 μm s poloměrem dráhy nástroje 28 mm.

Mechanizmus posuvu osy je opatřen vysoce přesnými válečkovými vedeními a lineárními hnacími motory. Tato kombinace zajišťuje rychlou reakci a plynulé posuvy podobně jako u kluzných vedení. Systém přívodu maziva byl navržen tak, aby se přizpůsoboval obráběcím programům zahrnujícím dlouhé hodiny opakovaných malých posuvů. Osy XYZ mají lineární motory, které jsou optimálně umístěny a zajišťují tak, že jejich tlačný/tažný efekt neovlivní přímost válečkových vedení. iQ300 je vybaveno systémem zpětné odezvy s měřítkem 0,005 μm. Mechanizmus posuvu poskytuje vynikající rychlost reakce, pohybuje se přesně podle přikázaných inkrementů 0,1 μm a minimalizuje drobná vlnění, čímž zajišťuje vysoce kvalitní obrobené povrchy. Čáry, které vznikají na obrobeném povrchu při zvratu kvadrantu a v pruhovaných vzorech kvůli drobným vlněním, jsou potlačeny na úroveň, která není viditelná lidským okem.

Forma pro integrované obvody
(rozměr jednotlivých otvorů: 2,5 mm × 2,5 mm)

iQ300 je opatřené nově vyvinutým vřetenem s 45 000 min-1, založeným na vysoce spolehlivém vřetenu řady V, kterých bylo na celém světě od roku 1996 nainstalováno 6 500. Maximální rychlost vřetena se zvýšila o dalších 5 000 min-1 a došlo k převzetí otvoru vřetena HSK-E32. Byla zlepšena také chladicí účinnost motoru vřetena a ložisek za účelem snížení dynamického házení vřetena při vysokorychlostních operacích. Toto vylepšení pomáhá dosahovat plného výkonu mikro nástrojů se stále menšími průměry a přispívá k delší životnosti nástrojů.

iQ300 ctí filozofii společnosti Makino pro obráběcí centra, kde první prioritou je zajištění stabilní, odolné a přesné mechanické konstrukce. I při kompaktních rozměrech činí hmotnost stroje více než 8 000 kg. Přestože všechny pohyblivé součásti mají nízkou hmotnost, jsou neseny silnou a těžkou konstrukcí.

Teplotní stabilita je důležitá pro dlouhodobé zajištění přesného obrábění. iQ300 přichází s řadou vlastností pro tepelnou stabilitu: litinová konstrukce stroje optimálně navržená na základě strukturálních a tepelných analýz; chlazení jádra vřetena se systémem cyklického mazání; dvouplášťový chladicí systém pro hnací mechanizmus lineárního motoru; regulátorem teploty chladiva (na přání); stabilizátorem lůžka a pilíře (na přání); a Makino Tepelnou Komorou (na přání).

LED (zdířka): 1 mm × 3,5 mm × 0,35 mm

Rozdíly v úrovních mezi oblastmi obráběnými s různými mikro nástroji jsou velkým problémem v mikro obrábění. Standardní funkce stroje iQ300, hybridní zařízení pro automatické měření délky nástroje, přesně měří a koriguje polohu hrotu nástroje, a to od rotující špičky vřetena. To snižuje rozdíly v úrovních na absolutní minimum, takže obrobené povrchy mají vynikající kvalitu a pozici i při použití mikro nástrojů.

Stůl má rozměry 600 mm × 400 mm ve vztahu k dráhám os XY 400 mm × 350 mm. Tato praktická velikost je příznivá pro obrábění více kusů stejného tvaru a použití automatických sklíčidel a přesných svěráků.

Forma pro hydrostatická ložiska

Ve zdaleka neposlední řadě se inteligence zařízení iQ300 projevuje v jeho snadném ovládání. Lehčí dveře činí otevírání a zavírání snadnějšími – což je důležitý faktor v oblasti přesného mikro obrábění, kde se dveře obráběcí komory častěji otevírají a zavírají pro kontrolu stavu obrábění.

Velká průhledná polykarbonátová okna poskytují lepší viditelnost uvnitř obráběcí komory, a to i při zavřených dveřích.

 

 

 

 


Informace o společnosti Makino

Společnost Makino Milling Machine Co., Ltd. je uznávána jako jeden z předních poskytovatelů technologií a služeb v odvětví obráběcích strojů. Široká škála Makino výrobků prvotřídní kvality zahrnuje obráběcí centra pro výrobu dílů, jakož i pro výrobu forem a zápustek a ve velkém spektru i aplikací v odvětvích leteckého průmyslu, automobilového průmyslu, terénních vozidlech, průmyslových komponentů a mikro technologie. Společnost MAKINO má technologická centra a kanceláře v Hamburku, Kirchheim unter Teck (u Stuttgartu), Cavenago (u Milána), Paříži, Barceloně, Bratislavě, v Stara Iwiczna (u Varšavy) a Moskvě, se zaměřením na marketing, prodej, aplikační technologie a servis.


www.makino.eu

 

Specifikace: Přesné mikro obráběcí centrum Makino iQ300
Dráhy Osa X, Y, Z 400 mm × 350 mm × 200 mm
Vzdálenost mezi čelem vřetena a plochou stolu 100~300 mm
Stůl Velikost 600 mm × 400 mm
Maximální velikost obrobku (Š × H × V) 600 mm × 580 mm × 190 mm (s omezeními)
Výška od podlahy k povrchu stolu 800 mm
Maximální hmotnost obrobku
(rovnoměrně rozloženo)
100 kg
Tvar povrchu 14H 8 × 5, T-drážka
Vřeteno Rychlost otáčení 400~45 000 min-1
Motor (kont.) 9,5 kW
Točivý moment vřetena (kont.) 2 Nm
Kužel HSK-E32
Vnitřní průměr vřetena 40 mm
Chlazení/mazání Jádro vřetena:
plášťové chlazení / cyklické mazání
Rychlosti posuvu Rychloposuv 16 000 mm/min (osa X/Y)
8 000 mm/min (osa Z)
Pracovní posuv 1~16 000 mm/min (osa X/Y)
1~8 000 mm/min (osa Z)
Automatický měnič nástrojů Kapacita ukládání nástrojů  20 nástrojů
Maximální průměr nástroje 32 mm
Maximální délka nástroje 120 mm
Maximální hmotnost nástroje 0,5 kg
Zdroje energie Elektrické napájení AC 200 V ± 10 %, 50/60 Hz, ± 2 %, 25 kVA
Přívod stlačeného vzduchu 0,5~0,8 MPa, 750 L/min
Rozměr stroje Výška 2 250 mm
Šířka × hloubka 2 030 × 2 300 mm
Hmotnost stroje (vč. NC jednotky) 8 200 kg

 

Mohlo by se Vám líbit

Představte své inovace na veletrhu HANNOVER MESSE 2023

Od 17. do 21. dubna 2023 se uskuteční v Hannoveru tradiční strojírenský veletrh HANNOVER MESSE. Jste firma působící v oblasti strojírenství, elektrotechniky, digitálního průmyslu, aromatizace […]

Bosch Connected World 2022 Kampaň pro digitalizaci: Bosch investuje další miliardy do oblastí budoucího digitálního růstu

Bosch spolupracuje s IBM na kvantové výpočetní technice Dr. Stefan Hartung: „Pro Bosch představuje digitalizace velké příležitosti ve všech oblastech podnikání.“ Do roku 2025: 10 […]

Software pro elektro inženýring v oblasti výstavby pivovarů

Na území ČR a SR je několik stovek minipivovarů jejichž kvalita piva je odlišuje od průmyslových velkovýrobců. Zde je příběh jednoho z nich. Pivovar Muflon je […]