Obrábění

09. července 2022 10:19

Emco, výrobce obráběcích strojů budoucnosti, slaví 75. výročí svého založení

75leté výročí je dobrým důvodem hrdosti na dosažené úspěchy. Pro jednatele firmy, Dr. Stefana Hansche, jsou ale pro další rozvoj důležité především velké zkušenosti. „Naše závody disponují rozmanitým know-how v oblasti obrábění, frézování a výroby výukových strojů. Podařilo se nám tyto vědomosti propojit do nabídky specifických řešení na míru našim zákazníkům.“
V roce 1947 otevřel inženýr Karl Maier malou dílnu, v níž vyráběl soustruhy. V úzké spolupráci se svými zákazníky vyvíjel malé soustruhy; své portfolio následně rozšířil o výrobu strojů na zkoušení tvrdosti. Na konci 70. let převzal podnik jeho syn Ernst Alexander, který jej začátkem 90. let rozvinul a získal pověst špičkového výrobce mnoha strojů a zařízení.

Podnik byl však těžce zasažen tehdejší hospodářskou krizí, pod svá křídla jej vzal mezinárodní průmyslový holding. Následovala koncentrace na klíčové kompetence v oblasti konvenčních a CNC řízených obráběcích strojů pro výrobu a výuku. Nejdůležitějším faktorem však zůstal kontakt se zákazníky a z něho plynoucí zaměření vývoje. Vznikly tak v současné době první vícekanálové obráběcí stroje EMCOTURN 332 a EMCOTURN 465 se dvěma systémy nástrojů a dvěma vřeteny, jež umožňují vysoce produktivní kompletní obrábění.

Inzerce

Firma Emco je nyní na trhu velmi dobře zavedená a pokračuje v pozitivním vývoji zrcadlícím první desetiletí své existence. K tomuto úspěchu přispělo mimo jiné převzetí firem FAMUP (2004) a MECOF (2011), díky němuž bylo možné rozšířit nabídku pro celý proces obrábění.

Růst nabral na obrátkách v roce 2011, kdy skupinu EMCO převzal salcburský koncern Kuhn Holding.

Budoucnost právě začíná
V současné době patří EMCO ke špičkovým evropským výrobcům obráběcích strojů se zhruba 800 zaměstnanci v pěti závodech. Firma do  svých poboček neustále investuje – naposledy schválila jeden milion EUR pro výstavbu závodu v Itálii, EMCO Famup v San Quirino. K pozitivnímu hospodářskému vývoji, který tyto investice umožňuje, přispívají především komplexní obráběcí a frézovací centra nejrůznějších
konstrukcí. Vysoký význam mají ale také výukové stroje, které jsou vybavené moderními řídicími systémy a různými školicími moduly.

Jednatel firmy Dr. Ing. Stefan Hansch vysvětluje: „Výukové stroje představují již 40 let pro mnoho mladých techniků vstup do oboru obrábění a do světa obráběcích strojů EMCO. Používají se často nejen v praktických výukových střediscích, ale i na odborných a vysokých školách. Technikou fascinovaní odborníci se tam učí poznávat přednosti naší technologie, které pak také dokáží správně ocenit.“

Díky výukovým strojům EMCO s intuitivním ovládáním si studenti snadno osvojí ovládání a programování CNC strojů. Velkou předností je jejich řídicí systém. Běží jako simulace řídicích systémů velkých výrobců CNC, jako je Siemens, Fanuc a Heidenhain na průmyslovém PC. Žáci i učitelé se tak mohou snadno naučit zacházet se všemi běžnými ovládacími rozhraními. Díky tomu je EMCO celosvětovým špičkovým výrobcem CNC výukových strojů.

Kombinované obrábění nabývá stále většího významu
Díky nabídce řešení zaměřených na produktivitu celého obráběcího procesu si firma EMCO úspěšně vybudovala pozici dodavatele technologických řešení na klíč. Za základ tohoto úspěchu považuje Stefan Hansch obzvláště úspěšné sloučení všech klíčových kompetencí. Že se to skutečně povedlo, je patrné v mnoha oblastech. Například dlouholetá zkušenost odborníků z firmy Mecof v oblasti FEM analýzy u velkých obráběcích strojů byla převzata do procesu vývoje nejrůznějších typů strojů. V důsledku toho nyní dosahují všechna obráběcí centra skupiny Emco optimální stabilitu a přesnost díky FEM analýze.

Další příklad: inženýři a technici ze všech závodů Emco v letech 2014/2015 společně vyvinuli kombinované soustružnické a frézovací centrum Hyperturn 200 Powermill, které si zákazníci velmi rychle oblíbili pro jeho schopnost kompletního obrábění středně velkých a složitých obrobků. Díky hlavnímu vřetenu s protivřetenem a výkonnému frézovacímu vřetenu umístěnému na otočné ose umožňujícímu soustružení a řezání otvorů i ozubení získali provozovatelé možnost vyrábět složité díly na jediné upnutí. Tato technologie brání prostojům vzniklým při vystrojování a zvyšuje přesnost výrobků.

Jednatel firmy, Dr. Hansch, je na tuto spolupráci všech závodů velmi hrdý: „Našim vývojářům se podařilo spojit to nejlepší z obrábění a frézování do jednoho stroje a ze soustruhu se šikmým ložem vytvořili extrémně univerzální soustružnické a frézovací centrum s pojízdným stojanem.“ Tento koncept byl od té doby použit u dalších konstrukčních řad strojů Hyperturn – u menšího Hyperturnu 65 Powermill a Hyperturnu 100 Powermill.

Dodavatel kompletního řešení obrábění
Emco se snaží stát se nejlepším dodavatelem kompletního řešení obrábění a tomuto cíli také podřizuje svůj další vývoj. Kromě rozvoje v oblasti kombinovaného obrábění bude významnou roli hrát i začlenění automatizace a inovativní technologie měření. Důležitým stavebním kamenem je pro Dr. Hansche i Průmysl 4.0: „Již dnes společně s našimi partnery nabízíme nejrůznější balíčky digitalizace, které mimo jiné obsahují možnosti prediktivní údržby.“

V současné době je možné pravidelně shromažďovat až 500 druhů dat pocházejících z různých funkcí hardwaru a softwaru. Z provedených výměn je například možné vyvozovat závěry o opotřebení ložisek vřetena. Lze je tak vyměnit dříve, než způsobí prostoj. Pro firmu Emco je to však jen náznak budoucnosti, která začala již před 75 lety.

Historie v obrazech

V 75leté historii firmy nalezneme mnoho úspěšných událostí. Některé z nich jsou znázorněny níže.


Zakladatel firmy Emco Karl Maier (uprostřed) s prvními kolegy (vlevo) a předváděcím vozem z tehdejší doby.


Moderní technologie v roce 2022: v technologickém centru ve Wendlingenu představují svou výkonnost mimo jiné univerzální obráběcí centrum UMILL 1500 a flexibilní soustružnické a frézovací centrum Hyperturn 200.


V roce 2011 převzal skupinu EMCO salcburský koncern Kuhn Holding. Seznamte se: zakladatel firmy Kuhn Günter Kuhn (vpravo) se svými syny a jednateli Andreasem Kuhnem (uprostřed) a Stefanem Kuhnem (vlevo).


Pro Dr.-Ing. Stefana Hansche, jednatele skupiny Emco, jsou inovace ve všech oblastech podnikání základem úspěšné budoucnosti.


Vývojářům se podařilo sloučit v kombinovaných strojích, jako je například HYPERTURN 100 Powermill, to nejlepší z oblasti obrábění a frézování do jednoho stroje.


O EMCO
Salcburský strojař EMCO patří mezi špičkové výrobce obráběcích strojů v Evropě. V současné době zaměstnává EMCO okolo 800 zaměstnanců v celkem 5 závodech v Rakousku, Německu a v Itálii. Centrálním faktorem úspěchu mezinárodně aktivní firmy v rodinném vlastnictví je kompetence a 75leté zkušenosti s výrobou obráběcích strojů. Díky nim je dnes EMCO synonymem nejlepších individuálních,
automatizovaných kompletních řešení v oblasti soustružení a frézování.

Podrobnosti naleznete na stránkách www.emco-world.com.

Mohlo by se Vám líbit

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již […]

Digitalizace podniků: Česko je evropskou špičkou v elektronickém sdílení informací

České firmy patří v rámci EU ke špičce ve výměně dat v elektronické podobě, naopak podíl využívání ERP systémů se meziročně snížil. Nejen to vyplývá […]