Obrábění

16. listopadu 2015 00:31

Chcete 20tunový stroj k sobě do ložnice? Naši zákazníci ANO!

Soustruh tak tiše obrábí, že kdybych měl větší ložnici, klidně ho tam postavím a nechám se uspat bubnováním třísek, které vesele odletují.“

Ing. Lukáš Stupárek, jednatel společnosti STROJÍRNY OLŠOVEC, s. r. o.

Tento citát je samozřejmě tak trochu nadsázka. Ale skvěle vystihuje pocity, které prožívá pečlivý a chytrý majitel úspěšné firmy poté, co utratil značnou částku těžce vydělaných peněz za 20tunové „koťátko“. Když se celý život věnujete své vášni v budování úspěšné firmy, která je plná spokojených lidí, tak určitě budete nervózní při výběru dodavatele pro celkem zásadní investici. Stroj s parametry PL45XL v každé fabrice je fakticky jako slon v savaně. Je velký, silný a těžký…

Váha: 20 t
Váha obrobku: 2,3 t
Točný průměr nad ložem: 775 mm
Max. soustružený průměr: 620 mm
Pracovní délka: 3 055 mm
Výkon vřetena: 30/37 kW

 

Životní zkušenosti nám říkají, že vše, co je velké a silné, je zpravidla i hlučné a hrubé, jako slon v porcelánu. Totéž podvědomě očekávali i v Olšovci – jednatel se obával a očekával nějaké problémy či komplikace. Navíc jako obsluhu tohoto moderního „pracanta“ měl pracovníka se vzděláním a praxí odjinud. Byl velice šikovný a skvělý, ale přeci jen…

Stroj se bez problémů a rychle předal a vzápětí nastal ostrý provoz. Ostrý doslova a do písmene. Na mašinu naložili hřídele maximální váhy a začali stroj „honit“ téměř na maximální doporučené parametry z pohledu výkonu jak stroje, tak i nástrojů. Nakonec posuďte sami úroveň toho nasazení, a pokud jste odborník v oboru obrábění, tato čísla mluví za vše!

Strojírny Olšovec

Na novém soustruhu PL45XL úspěšně soustruží dlouhé hřídele. Váha obrobku: 2 200 kg, průměr polotovaru: 450 mm, délka polotovaru: 3 000 mm, materiál: 11 600, VC = 120 m/min, F = 0,7 mm/ot, ap = 10 mm. Zatížení na vřetenu do 58 %.

Předešlé předsudky šly ihned stranou. Naše zdlouhavá a možná občas i nudná vysvětlení během „námluv“ o tom, že tento stroj (jako i další stroje Samsung) vynikají na trhu nejen svými výkony a silou, ale především svojí stabilitou a přesností, se ukázaly ve své plné kráse. Vzpomínáte si na záhlaví tohoto článku? Stroj pracoval tiše a kultivovaně jako myčka na nádobí, ale zároveň krouhal ocel, jako by to bylo zelí. Obrovské množství třísek lezlo ven a byl to „fofr“.

A co přesnost? Pamatujete – velké je vždy hrubé? V našem případě tomu tak ale nebylo. Hrubé a silné bylo velice přesné po všech stránkách! Provedli jsme měření a výsledku nemohli uvěřit. Posuďte sami, co dokáže stroj s váhou 20 tun.

Bylo dosaženo kuželovitosti 0,02 mm na délce 2 200 mm. Tomu napomohla celá sada technických řešení z dílny Samsung. Například robustní a tuhá revolverová hlava se systémem poháněných nástrojů BMT75. Toto řešení je mnohem masivnější, a proto také stabilnější než na trhu již „zažitý“ systém VDI.

Jak prohlásil sám zákazník: „Stroj je tak tichý, že bych ho mohl mít v ložnici a klidně vedle něj spát.“ Proč ale tichý? Právě proto, že je masivní a tuhý a nerezonuje během zátěže jako laciné CNC, kterým se přezdívá „plechovky“.

Z toho faktu plynou jen samé výhody pro zákazníka – vysoká produktivita rovná se vysoký zisk. Ale zároveň Samsung garantuje a přináší i nadprůměrnou přesnost, což v moderní době také znamená vysoký zisk. Silné stroje na trhu jsou, ale aby byly zároveň přesné, těch je málo a jsou drahé. Takže Samsung ve výrobě znamená zabít více much jednou ranou!

Pořízení nového soustruhu výrazně rozšířilo výrobní kapacitu firmy v Olšovci a přineslo nové zakázky. Že byla tato investice úspěšná, potvrzuje i fakt, že zákazník si vzápětí pořídil další obdobný soustruh, který je navíc vybaven osou Y.

Opakovaná investice do stejného! Jak lépe prokázat spokojenost našich zákazníků a co ještě může vzburcovat náš tým k novým ještě lepším výsledkům pro naše klienty?

Zajímavým projektem byla také dodávka dvouvřetenového soustruhu s osou Y. Zde se pracovníci firmy Grumant po úspěšném předání stroje do provozu dozvěděli, že je zákazník z průběhu celé akce mírně konsternován. Pan Binder upřesňuje: „Nevěděli jsme, co tím myslí, kde jsme udělali chybu. Později se vysvětlilo, že naštěstí pozitivně. Zatímco již zavedení výrobci strojů musí zákazníka pravidelně navštěvovat kvůli servisu, Grumant během dvou dnů stroj nainstaloval, dva dny zabralo školení pracovníků a od té doby pracoval stroj s plným nasazením bez problémů a nutnosti jakýchkoliv servisních zásahů.“ Další případ byl názornou ukázkou výhod spojení Grumantu jako dodavatele nástrojů i strojů. Zákazník z Kladna potřeboval v krátkém termínu dodat soustruh s poháněnými nástroji a odladit technologii na díl z korozivzdorné oceli. Po podepsání smluv byl v krátké době převezen a nainstalován soustruh ze showroomu firmy Grumant. Ihned byla odladěna vysoce produktivní technologie. Zatímco zákazník požadoval čas na obrobení 1 dílu 11 minut (tento čas zvládá konkurence), nástroje a stroj od firmy Grumant dokázal obrobit díl za 7 minut! Zdánlivě nevinně vyhlížející zrychlení znamenalo úsporu úctyhodných 40 %.

Výborně se také osvědčily dodané nástroje, zvláště pak monolitní frézy, které dosahovaly téměř neuvěřitelných životností.

„Když se zpětně podíváme na instalace strojů Samsung, můžeme říci, že každá z instalací proběhla hladce a stroje bez problémů slouží svým zákazníkům. Dalo by se říci, že je s nimi tak trochu nuda. Samozřejmě to myslím ironicky. Naším cílem je spokojený zákazník, a to se nám daří na sto procent,“ hodnotí uplynulou sezónu Jan Binder.

II. ročník Open days

Nedávno také proběhl druhý ročník Open days. „U zákazníků se setkal s pozitivním ohlasem. Kladně hodnotili možnost prohlídky strojů i nástrojů na jednom místě. K dispozici byl v podstatě celý sklad firmy Grumant a tým pracovníků ze všech oddělení. Pokud zákazníky zajímal nástroj, který nebyl vystaven na showroomu, jednoduše se vypůjčil ze skladu, kde je k dispozici úctyhodných 45 000 typů nástrojů,“ vzpomíná Jan Binder. Podstatné bylo, že se návštěvníci mohli detailně seznámit s konstrukcí strojů Samsung.

Ty nebyly na našem trhu příliš rozšířené, a proto druhý ročník našich Open days představoval jedinečnou příležitost zhlédnout a ohmatat robustní odlitky rámu stroje, revolverové hlavy s tuhým nástrojovým systémem BMT nebo si vyzkoušet přívětivé dialogové programování Manual Guide.


GRUMANT s. r. o.
Bečovská 1435, Praha 22-Uhříněves,
104 00 Praha 114
tel.: +420 283 870 731
fax: +420 283 870 733
obchod@grumant.cz
www.grumant.cz


 

Mohlo by se Vám líbit

Výroba automobilů roste, bateriové vozy z ČR zaznamenávají výrazný úspěch i na zahraničních trzích

Meziroční nárůst výroby o 16,2 % a celkových 1 162 315 vyrobených automobilů, to jsou výsledky domácích výrobců osobních vozidel za prvních deset měsíců letošního […]

Nové kloubové ložisko pro potravinářství

Nová, bezplatná vzorkovnice igubal Food Contact – včetně magnetu a nového dvojitého kloubového ložiska V potravinářském průmyslu musí součásti strojů splňovat velmi vysoké hygienické požadavky, […]

Novinky v Siemens Industrial Edge: nová cloudová služba, více zařízení a integrace low-code

Ekosystém Siemens Industrial Edge byl rozšířen o nový hardware asoftware Portál Industrial Edge Management nově v nabídce jako cloudová služba Low-code pro Industrial Edge: jednodušší programování […]