Nástrojárna

11. června 2019 10:10

Zákaznické dny společnosti TAJMAC-ZPS – cesta najisto!

Ve dnech 25. a 26. dubna mohla odborná veřejnost zavítat do Zlína na Zákaznické dny společnosti TAJMAC­‑ZPS, a. s. Účast na Zákaznických dnech byla rekordní nejen v počtu účastníků (přes 800 návštěvníků), ale i v počtu spoluvystavovatelů (79 registrovaných firem). Díky tak vysokému počtu návštěvníků, spoluvystavovatelů, ale i celkovému rozsahu akce a nabídky prezentace, dostály i letos Zákaznické dny své pověsti „specializovaného veletrhu obrábění“, což nám potvrdili i účastníci naší malé ankety.

Zákaznické dny zahájil úvodním slovem pan Michele Tajariol – generální ředitel společnosti TAJMAC­‑ZPS, a poté následoval bohatý program, který návštěvníky provázel oběma dny. V průběhu letošní akce byla představena široká škála strojů TAJMAC­‑ZPS, a to ve všech divizích: CNC, AUTOMATY, MANURHIN a také výroby vstřikolisů projektu NEGRI BOSSI. Zde všude bylo možné zhlédnout novinky, ukázky obrábění a řešení umožňující rozšíření technologických možností strojů. Účastníci měli možnost seznámit se s vyvíjenou univerzální opcí ke strojům s označením Industry 4.0, kompletní řadou dlouhotočných automatů MANURHIN K‘MX, se zástupci vačkových i numerických vícevřetenových soustružnických automatů MORI­‑SAY a setkat se s předními dodavateli výrobních řešení.

Robotická buňka se strojem MCFV 1060i s AVP

TAJMAC­‑ZPS – silný tuzemský výrobce dává jistotu
Maximálně široká nabídka strojů, kterou na běžné výstavě nemůžete zhlédnout, novinky, technologie a vize budoucnosti – to vše je zajímavé. Ale tím největším lákadlem a tím, co dělá Zákaznické dny v TAJMACU opravdu jedinečnými, je samotná návštěva výrobce. Jedině u výrobce strojů může zákazník nahlédnout pod povrch a doslova se podívat na každý jednotlivý díl, ze kterého je stroj složen. Jedině u výrobce je možné zhlédnout celý průběh výroby stroje od odlitku ve slévárně až po konečnou montáž. Podívat se, jak se jednotlivé komponenty vyrábí, jakou technologií, v jaké kvalitě, přesnosti, a jak se tyto dílce kompletují dohromady. Jedině u výrobce je možné přímo na dílně diskutovat technická témata týkající se strojů přímo s vedoucími jednotlivých úseků, s techniky, kteří jsou plně kompetentní – s lidmi z výroby.

Letošní ročník byl zajímavý, a šel pod povrch ještě v jedné věci, a to je téma trvalého nedostatku kvalifikovaných pracovníků ve výrobních firmách zabývajících se obráběním. Toto téma je přítomno delší dobu, ale teprve v poslední době dosáhlo v řadě společností opravdu až na kritickou mez. To jsme na akci slyšeli v diskuzi prakticky od všech návštěvníků a spoluvystavovatelů. A zmínili ho i všichni zástupci TAJMACu, se kterými jsme mluvili, protože se přímo týká jejich zákazníků. Obecná zkušenost s nedostatkem kvalifikované obsluhy CNC strojů, konstruktérů a programátorů totiž mění i samotný prodej obráběcích strojů. Protože dnes, více než dříve, vstupuje při koupi stroje do hry výhoda silné pozice domácího výrobce, který do otázky pořízení stroje a jeho dalšího provozu přináší jistotu. Jistotu odborných a kompetentních kapacit, zázemí, pracovníků, kteří v případě potřeby a mnohdy i přes telefon dovedou poradit s technologií, předat zkušenosti a pomoci. Z povahy věci to také bude vždy přímo výrobce, který má největší zkušenosti a možnosti řešit případné problémy. A vždy to je tuzemský výrobce, který má kompletní sklad náhradních dílů po ruce. Čím více času strávíte v TAJMACu debatou s lidmi z výroby, s techniky či odbornými řediteli, tím více se utvrdíte v tom, že se strojem si pořídíte i jistotu! Toto je možná i jeden z faktorů, proč byl letošní ročník rekordní.

Akce byla vhodná pro všechny, kteří hledají konkrétní řešení v oblasti komplexní technologie výroby na moderních CNC strojích. Proto se zde prezentovaly i desítky firem z oblasti dodávek nástrojů, řídicích systémů softwaru, upínací techniky a robotizace.

Pohled do výroby
Zájemci se mohli zúčastnit komentovaných prohlídek výrobní haly společnosti TAJMAC-ZPS, a. s. a slévárenských prostor firmy ZPS - SLÉVÁRNA, a. s. Pro naši redakci představovaly obě prohlídky jedinečný zážitek.

Formy nachystané na odlévání ve slévárně

Pracovník slévárny při broušení odlitků

Část výrobní haly, kde začínaly komentované prohlídky

Dílce pro vícevřetenové automaty

Výrobou nás provázel Ing. Radomír Psík, vedoucí kontroly divize Výroba.

Při vstupu do haly nás přivítala vůně mazadel a přípravků ze strojů a všemožné zvuky, tolik typické pro strojírenskou výrobu, zněly celou halou. Zde si společnost vyrábí většinu komponentů na obráběcí stroje vlastní produkce (vertikální, portálová a horizontální centra, vícevřetenové a dlouhotočné automaty atd.). Pracuje tady přes 190 dělníků a odlitky, které se zde obrábí, si bere z vlastní slévárny. Vedle výroby obráběcích strojů TAJMAC­‑ZPS v rámci spolupráce s italskou firmou NEGRI BOSSI vyrábí vstřikolisy této značky.

V jednotlivých částech výrobní haly jsme měli možnost vidět různá pracoviště od měřicího, kde probíhá například 100% kontrola skříní, renovovaného pracoviště dokončovacího stroje WXH100 na drobnější dílce, pracoviště s obráběcím multifunkčním centrem TURNMILL 2000, které obrábí desky pro velké vstřikolisy, či různá pracoviště na přesné dokončování. Díky strojům, které má společnost k dispozici, může obrábět „mini“ díly nebo díly s hmotností až 10 tun.

Jeřáb převážející odlitek skříně pro vícevřetenové automaty

Největší portálové centrum MCV 7032 (výrobcem je TAJMAC–ZPS) je stavebnicové,
tzn. je možné prodloužení stroje v ose X

Srdce vícevřetenového automatu (konkrétně 8vřetenového) – tzv. buben

Vícepaletové horizontální centrum NBH350 MAG je schopno bezobslužného provozu

Portálové multifunkční obráběcí centrum TURNMILL 2000 pro výrobu
všech typů desek vstřikolisů

Doprovodný program
Pořadatelé přichází každým rokem se zajímavým doprovodným programem. Letošní program nabídl účastníkům setkání s hokejisty A týmu HC Berani Zlín, prohlídku závodního speciálu TATRA PHOENIX (s účastí jezdce M. Kolomého), který absolvoval letošní Rallye DAKAR, nebo doprovodného vozu týmu BUGGYRA Racing.

Expozice vozů týmu BUGGYRA Racing, účastníků letošní Rallye DAKAR

Kdo chtěl, mohl se zblízka podívat na vírník Gyromotion, vyrobený firmou Nirvana Systems s. r. o., který představila vírníková letecká škola FLYWAY s. r. o., na akrobatické speciály Adama Hrbáčka a jeho letové ukázky s indoorovým leteckým speciálem, vyzkoušet si 3D tisk na tiskárnách společnosti TRILAB Group a nebo se zapojit do soutěže o hodnotné ceny.

Naše redakce se Zákaznických dnů v TAJMACu účastní pravidelně a můžeme potvrdit, že akce je každý rok něčím zajímavá, rok od roku větší, komplexnější a technicky jde více do hloubky. Ti, kdo sem jezdí opakovaně, to ví a jezdí už najisto. Pokud jste ale na Zákaznických dnech ještě nebyli a zajímá vás obrábění, pak neváhejte a přijeďte do Zlína příští rok. Letošní ročník byl rekordní, ale o to nejde, důležité je, aby akce přinášela smysl jak pro návštěvníky, tak pro pořadatele. Diskuze s návštěvníky, a i naše malá anketa potvrzují, že Zákaznické dny takovou akcí jednoznačně jsou.


Anketa

Návštěvníků Zákaznických dnů jsme se zeptali:
1) Za jakým účelem jste navštívili letošní Zákaznické dny TAJMAC­‑ZPS?
2) Využili jste možnosti zúčastnit se doprovodného programu?

Ing. Michal Bernatský, vedoucí řízení výroby
BMT Medical Technology s. r. o.
Zákaznické dny společnosti TAJMAC­‑ZPS jsem navštívil z důvodu poptávky frézovacího stroje. Rádi bychom koupili nový stroj, takže jsem se přišel podívat, co společnost TAJMAC­‑ZPS nabízí.
V jejich produktové řadě mě velice zaujal ten největší model stroje, takže jsem přišel také projednat jeho nacenění. Rádi bychom tento stroj zavedli do provozu v příštím roce.
Doprovodný program jsem bohužel nestihl.

Lukáš Hříbek, konstruktér
LUKO STROJÍRNY s. r. o.
S kolegy jsme se přijeli podívat na nové technologie, na nové stroje, jaké jsou nové trendy v měření, což se týká taky nástrojů… ale především nás zajímá výroba dluhotočných a vícevřetenových automatů společnosti TAJMAC­‑ZPS.
Jsme starší firma se starším vybavením, ale snažíme se dívat do budoucna, co by se dalo případně použít jako náhrada za naše konvenční stroje. Od společnosti TAJMAC­‑ZPS máme dva soustruhy, ale jsou to už také starší stroje, které bude časem potřeba vyměnit, takže zde hledáme možnosti…
Byli jsme se podívat ve výrobě na montáž vícevřetenových automatů, a to se nám velice líbilo. Hlavně kolega byl velmi spokojený…
Ve slévárně jsme nebyli, ačkoli jsme chtěli, bohužel jsme to už nestihli.

Martin Čermák, technický ředitel
Marek Zajíček, vedoucí nástrojárny
PF PLASTY CZ s. r. o.

Martin Čermák, technický ředitel
Marek Zajíček, vedoucí nástrojárny
PF PLASTY CZ s. r. o.
Letošní zákaznické dny jsme navštívili, protože máme zájem od společnosti TAJMAC­‑ZPS koupit nový stroj – pětiosé obráběcí centrum. Od této společnosti máme již dva stroje, jeden z roku 2002 MCFV 1060 a asi pátým rokem máme i stroj MCV 1220. Zároveň jsme také chtěli využít nabídky vystavovatelů. Jelikož máme vlastní nástrojárnu, všichni vystavovatelé jsou pro nás velice zajímaví. Někteří z nich jsou již našimi dodavateli a jiní jsou pro nás noví. Takže jsme se přišli podívat, jak se firmě TAJMAC­‑ZPS daří a také na takový drobný veletrh.
A v rámci doprovodného programu jsme se byli podívat ve strojírenské výrobě. Slévárnu jsme nenavštívili, účastnili jsme se prohlídky už v minulých letech, letos jsme tu už potřetí.


Nikol Laifrová, Charlotte Perková, Petr Beran
redakce

Mohlo by se Vám líbit

Nová modulární lineární osa pro libovolnou délku pojezdu

Téměř nekonečně rozšiřitelný a snadno montovatelný: Drylin EGW nabízí novou svobodu designu pro dlouhé pojezdy. S lineárním modulem drylin Endless Gear (EGW) přichází na trh […]

Obchodní rok 2022: Bosch v náročném období dosahuje svých stanovených cílů

Celosvětová expanze zajišťuje příležitosti k růstu Naplnění plánovaného obratu a zisku: V roce 2022 obrat vzrostl na 88,4 miliard eur / obchodní výsledek se zlepšil […]

DAKO-CZ poprvé v historii překonalo dvoumiliardové tržby. Za poslední čtyři roky vyrostlo o 100 procent

Společnost DAKO-CZ, výrobce brzdových systémů a komponent pro kolejová vozidla z východočeské Třemošnice, pokračuje ve strmém růstu. V roce 2019 poprvé překonala miliardový obrat a za pouhé […]