Nástrojárna

06. června 2016 00:35

XYZ 2-OP mobilní CNC frézka (nejen) pro „druhé operace“

Potřebujete navýšit výrobní kapacitu? Chcete lépe využívat Vaše pracovníky? Britský výrobce XYZ Machine Tools, zastoupený na českém a slovenském trhu společností REXIM, má pro Vás řešení.

Inzerce

Mobilní frézovací centrum XYZ 2-OP bylo poprvé představeno společností XYZ Machine Tools na výstavě MACH, která se konala ve Velké Británii v dubnu 2014.

Důvod vzniku 2-OP nám pomůže objasnit Rich Leonhard, majitel společnosti Southwestern Industries (SWI, USA), která začala pracovat na vývoji 2-OP již v roce 2011.

„Máme obrobnu, asi 1 000 m², vybavenou obráběcími a soustružnickými centry, asi sedm nebo osm od každého z nich. Jedna věc, která mi vždy vadila bylo, že operátor obsluhující centrum po upnutí obrobku zmáčknul zelené tlačítko a čekal, až stroj dokončí cyklus. Velmi frustrující. Nikdo jiný v naší firmě nepracuje po dobu dvou minut, aby pak dalších 10 minut čekal.

Naše nejdražší centrum má hodnotu přibližně 225 000 USD, takže v hodinových nákladech nás stroj stojí polovinu toho, co operátor. Máme tady drahé věci, vzácné a drahé věci, zvané operátoři, kteří čekají, až levnější věci, stroje, dokončí svou práci. To mi připadalo hodně hloupé.

Tak vznikla myšlenka na 2-OP – mobilní centrum pro druhé operace, které bude možné převézt k produkčnímu stroji a využít volný čas operátora po dobu cyklu.“

Na první pohled se nejedná o žádné převratné technické řešení: vertikální obráběcí centrum s kuželem BT 30 a zásobníkem nástrojů. Co je ovšem výjimečné, je kompaktní stavba. Portálová konstrukce pohybu vřeteníku a umístění zásobníku nástrojů v rámu dávají stroji malé půdorysné rozměry. Centrum můžete pomocí paletového vozíku snadno převážet po dílně a spolu s frézovacím nebo soustružnickým centrem, na kterém probíhá primární výroba, vytvářet pracovní jednotky, obsluhované jedním operátorem.

Společnost REXIM spol. s r. o., výhradní distributor XYZ Machine Tools pro ČR a SR, představila poprvé XYZ 2-OP na loňském MSV v Brně. Z ohlasů zákazníků se zdá, že tento typ mobilního centra najde své uplatnění i v tuzemských strojírenských podnicích.

 

Základní charakteristika XYZ 2-OP:

 • litinová konstrukce
 • lineární vedení
 • půdorys stroje 760 × 1220 mm
 • hmotnost 1 100 kg
 • nosnost stolu 250 kg
 • 3osé CNC
 • 8poziční zásobník nástrojů
 • pojezdy v osách X, Y a Z: 355, 305 a 455 mm
 • otáčky 6 000/min
 • kužel ISO30
 • dialogové programování (ProtoTRAK) s přednastavenými cykly – kapsy, ostrůvky, otvory na kružnici…
 • načtení programu v ISO kódu
 • pevné závitování
 • 2× USB port
 • 5“ barevný monitor
 • chlazení emulzí
 • Offline programování a DXF konvertor jako opce

Řídicí systém ProtoTRAK pro CNC i manuální ovládání obráběcích strojů – nejlepší dostupné technologické řešení pro dnešní malosériové obrábění!

Systém ProtoTRAK vyvinuli pracovníci Southwestern Industries v Kalifornii před více než 25 lety. Veškeré své úsilí tehdy soustředili na hledání technického řešení, které by poskytlo „konsistentní, vysoce účinný řídicí sytém pro malosériovou výrobu a výrobu prototypů“. Od vytyčení cíle se ProtoTRAK stal evolučním procesem, který byl započatý již v roce 1984. V současné době je tento systém používán více než 100 000 uživateli na frézkách a soustruzích po celém světě.

ProtoTRAK SMX pro frézování

Tento 2 nebo 3osý CNC systém nabízí nejmodernější technologie ProtoTRAK®. Představené cykly zahrnují kapsy všech tvarů, kapsy s ostrůvky, frézování závitů, skupinu otvorů, vrtání, řezání závitů a vyvrtávání. Pomocí funkce AGE můžete programovat libovolný nepravidelný tvar. Díky jedinečné funkci „odhad“ nemusíte dopočítávat chybějící rozměry na výkrese. Pro kontrolu programu můžete použít funkci zobrazení dráhy nástroje nebo 3D model obrobku.

ProtoTRAK SLX pro soustružení

Toto je nejsnadnější „easy to use“ řídicí systém pro soustružení. Jako všechny systémy ProtoTRAK umožňuje ovládat stroj manuálně nebo přepnout do plně CNC řízeného provozu s cykly soustružení vnějších tvarů a závitů, vnějších, vnitřních nebo čelních zápichů, s vrtacími a závitovacími cykly.

ProtoTRAK na soustruzích a frézkách XYZ

Největší britský prodejce precizních obráběcích strojů, společnost XYZ Machine Tools, montuje systémy ProtoTRAK na své mechatronické soustruhy a frézky již od r. 1994.

Od roku 2010 je XYZ Machine Tools zastoupena v České a Slovenské republice společností Rexim spol. s r. o.

Samozřejmou součástí naši obchodní filosofie je plná technická podpora a servis prodaných strojů se zárukou dodávek náhradních dílů z centrálního skladu XYZ zpravidla do 24 hodin.

Zákaznická podpora poskytovaná společností Rexim zahrnuje navíc školicí služby pro obsluhu dodaných strojů s řídicími systémy Siemens a ProtoTRAK v rozsahu dle požadavku zákazníka.

Vzhledem k potřebě kvalitního regionálního pokrytí České a Slovenské republiky má společnost Rexim dvě administrativní a servisní střediska (Praha a Vyškov). Pro zajištění dobré dostupnosti z celého obsluhovaného regionu bylo pro předváděcí středisko strojů zvoleno umístění v Brně.


REXIM spol s r. o.
U Pazderek 805/25
181 00 Praha 8 – CZ
Tel: 224 312 168, 602 465 386
Fax: 223 540 246
rexim@rexim.cz
www.rexim.cz, www.cnc-xyz.cz


 

Mohlo by se Vám líbit

CastForge upevňuje své postavení na trhu

Silný růst a velký mezinárodní význam / Třetí ročník veletrhu odlitků a výkovků je naprostým úspěchem Od 4. do 6. června 2024 se na stuttgartském […]

Grumant: Nástroje z práškové oceli

Moderní doba klade stále větší požadavky na obráběcí nástroje a používané technologie. Při rozhodovacím procesu je však nutné zohlednit mnoho faktorů a nástroje, které se s obrovským úspěchem […]

Veletrh EuroBLECH 2024 uvádí nové způsoby zapojení do produktivity

Tisíce expozic a čtyři dny intenzivního sourcingu produktů, navazování kontaktů a výuky: Obor zpracování plechu se připravuje na laťku nastavující akci: veletrh EuroBLECH 2024 předvádí […]