Nástrojárna

06. června 2018 00:24

Třískové obrábění barevných kovů

Barevné kovy patří mezi nejběžnější materiály pro výrobu různých druhů nejen strojírenských výrobků. Nejčastěji obráběným materiálem je hliník a jeho slitiny. Na jednu stranu je hliník tak měkký, že se nalepuje na nástroj, a tím ztěžuje obrábění, a na druhou stranu často obsahuje vysoký podíl křemíku, který působí abrazivně na nástroje a rychle je otupuje.

Typickým produktem z hliníku jsou automobilové díly jako například skříně převodovek, hlavy a bloky motorů, písty,… A právě výroba pístů je velmi přesná a obsah křemíku vysoký.

Proto se dnes standardně hliník obrábí diamantovými nástroji z PKD a postupně se přechází na ještě odolnější CVD nástroje. CVD má 100% obsah diamantu, má lepší otěruvzdornost, a proto lze dosáhnout lepší ostrosti řezné hrany a cca 3×–6× vyšší životnost. Na obrázku můžete vidět kvalitu výbrusu ostří jednotlivých druhů diamantů MDC (monokrystal) – TFC (CVD) – PDC (PKD) – PDC -S (hrubozrnné PKD)*.

Dalším bonusem posledních let jsou laserem vytvářené utvařeče třísky. Odstraňují problémy s hromaděním špon v otvorech a v drážkách i nezanedbatelný problém se skladováním špon. S přechodem na obrábění diamantovými nástroji vzniká také problém s jejich ostřením. S diamantem si běžná nástrojařská bruska s diamantovým kotoučem neporadí. Brousit diamant diamantem má svá specifika. Bruska musí být mimořádně tuhá a stabilní a diamantový kotouč vyžaduje oscilaci, jinak broušený diamant vyryje do diamantového kotouče drážku. Brusky EWAG řeší oscilaci vcelku jednoduše, pohybem nástroje, zatímco brusky Coborn mají brousicí vřeteno s planetovým pohybem. Ale ani tento způsob broušení už nestačí na CVD diamanty, které se zpravidla obrábí laserem o speciálních vlastnostech. Vzhledem k vysoké životnosti se CVD nástroje běžně ani nepřeostřují.

K největším evropským výrobcům diamantových a CBN nástrojů pro třískové obrábění patří německá firma BECKER, která se specializuje především na břitové destičky a frézy. Velkým přínosem pro obrábění jsou CVD nástroje BECKER TFC, které spojují výhody monokrystalického diamantu (tvrdost, otěruvzdornost a kvalitu výbrusu břitu) s výhodnou cenou klasického PKD!

Máte -li zájem o nákup diamantových nástrojů včetně poradenství a ostření, můžete se obrátit na firmu DIA -Praha s. r. o.

Jan Čeřovský


DIA-Praha s. r. o.
K Čestlicům 185
104 00 Praha 10-Křeslice
T: +420 267 713 230
F: +420 267 713 231
diapraha@diapraha.cz
www.diapraha.cz


 

* PKD polykrystalický diamant s pojivem
CVD polykrystalický diamant bez pojiva
MKD monokrystalický diamant (syntetický krystal)

Mohlo by se Vám líbit

Představte své inovace na veletrhu HANNOVER MESSE 2023

Od 17. do 21. dubna 2023 se uskuteční v Hannoveru tradiční strojírenský veletrh HANNOVER MESSE. Jste firma působící v oblasti strojírenství, elektrotechniky, digitálního průmyslu, aromatizace […]

Bosch Connected World 2022 Kampaň pro digitalizaci: Bosch investuje další miliardy do oblastí budoucího digitálního růstu

Bosch spolupracuje s IBM na kvantové výpočetní technice Dr. Stefan Hartung: „Pro Bosch představuje digitalizace velké příležitosti ve všech oblastech podnikání.“ Do roku 2025: 10 […]

Software pro elektro inženýring v oblasti výstavby pivovarů

Na území ČR a SR je několik stovek minipivovarů jejichž kvalita piva je odlišuje od průmyslových velkovýrobců. Zde je příběh jednoho z nich. Pivovar Muflon je […]