Nástrojárna

06. června 2018 00:24

Třískové obrábění barevných kovů

Barevné kovy patří mezi nejběžnější materiály pro výrobu různých druhů nejen strojírenských výrobků. Nejčastěji obráběným materiálem je hliník a jeho slitiny. Na jednu stranu je hliník tak měkký, že se nalepuje na nástroj, a tím ztěžuje obrábění, a na druhou stranu často obsahuje vysoký podíl křemíku, který působí abrazivně na nástroje a rychle je otupuje.

Inzerce

Typickým produktem z hliníku jsou automobilové díly jako například skříně převodovek, hlavy a bloky motorů, písty,… A právě výroba pístů je velmi přesná a obsah křemíku vysoký.

Proto se dnes standardně hliník obrábí diamantovými nástroji z PKD a postupně se přechází na ještě odolnější CVD nástroje. CVD má 100% obsah diamantu, má lepší otěruvzdornost, a proto lze dosáhnout lepší ostrosti řezné hrany a cca 3×–6× vyšší životnost. Na obrázku můžete vidět kvalitu výbrusu ostří jednotlivých druhů diamantů MDC (monokrystal) – TFC (CVD) – PDC (PKD) – PDC -S (hrubozrnné PKD)*.

Dalším bonusem posledních let jsou laserem vytvářené utvařeče třísky. Odstraňují problémy s hromaděním špon v otvorech a v drážkách i nezanedbatelný problém se skladováním špon. S přechodem na obrábění diamantovými nástroji vzniká také problém s jejich ostřením. S diamantem si běžná nástrojařská bruska s diamantovým kotoučem neporadí. Brousit diamant diamantem má svá specifika. Bruska musí být mimořádně tuhá a stabilní a diamantový kotouč vyžaduje oscilaci, jinak broušený diamant vyryje do diamantového kotouče drážku. Brusky EWAG řeší oscilaci vcelku jednoduše, pohybem nástroje, zatímco brusky Coborn mají brousicí vřeteno s planetovým pohybem. Ale ani tento způsob broušení už nestačí na CVD diamanty, které se zpravidla obrábí laserem o speciálních vlastnostech. Vzhledem k vysoké životnosti se CVD nástroje běžně ani nepřeostřují.

K největším evropským výrobcům diamantových a CBN nástrojů pro třískové obrábění patří německá firma BECKER, která se specializuje především na břitové destičky a frézy. Velkým přínosem pro obrábění jsou CVD nástroje BECKER TFC, které spojují výhody monokrystalického diamantu (tvrdost, otěruvzdornost a kvalitu výbrusu břitu) s výhodnou cenou klasického PKD!

Máte -li zájem o nákup diamantových nástrojů včetně poradenství a ostření, můžete se obrátit na firmu DIA -Praha s. r. o.

Jan Čeřovský


DIA-Praha s. r. o.
K Čestlicům 185
104 00 Praha 10-Křeslice
T: +420 267 713 230
F: +420 267 713 231
diapraha@diapraha.cz
www.diapraha.cz


 

* PKD polykrystalický diamant s pojivem
CVD polykrystalický diamant bez pojiva
MKD monokrystalický diamant (syntetický krystal)

Mohlo by se Vám líbit

Udržitelnost je možná jen s digitalizací

Společnost ENGEL dává digitalizaci do ekologického kontextu Na sympóziu live e‑symposium 2021 spojuje společnost ENGEL dva velké trendy naší doby: digitalizaci a udržitelnost. „Potřebujeme změnu […]

VisuNet FLX – firma Pepperl+Fuchs představuje novou platformu pro vysoce flexibilní provoz a dohled

Nová modulární pracovní stanice HMI VisuNet FLX je součástí ucelené řady provozních a monitorovacích systémů od společnosti Pepperl+Fuchs pro zóny 2/22 a divize 2 ATEX/IECEx […]

V akademii NSK byl zpřístupněn on-line školicí modul pro kontinuální lití

Populární online platforma akademie NSK byla nyní doplněna o nový školicí modul pro kontinuální lití. Nejnovější modul, který přibyl v sekci metalurgie, je vhodný pro […]