Nástrojárna

15. dubna 2019 15:30

Technologický seminář v Datronu přilákal zájemce o obrábění

11. dubna se v brněnském sídle společnosti DATRON-TECHNOLOGY CZ s.r.o. konal třetí ročník Technologického semináře, kde měli jeho účastníci možnost seznámit se s aktuálním děním ve firmě, zhlédnout praktické ukázky použití strojů DATRON, ale také se třeba zúčastnit slavnostního otevření nové výstavní galerie.

Seminář zahájil jednatel společnosti, Ing. Jiří Malůš. Připomněl, že v letošním roce slaví mateřská společnost DATRON AG v Německu padesáté výročí svého vzniku. Tato událost se promítne také do expozice DATRONU na MSV Brno, kde bude představena geneze firmy od jejích prvopočátků, kdy si dva studenti založili kancelář na vývoj elektroniky, až po současný stav, kdy firma zaměstnává jen v Německu 235 odborníků a udržuje distribuční síť ve více jak dvaceti zemích světa. Již v příštím roce bude slavit také slovenská pobočka DATRONU 25. výročí svého vzniku. Jiří Malůš je s firmou profesně spjatý od roku 1993 a z jeho slov je cítit, že jeho nadšení a zápal pro rozvoj společnosti zdaleka neslábne.

Jak informoval doc. Ing. Róbert Jankových, CSc., z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně, s DATRONEM spolupracují na vytvoření systému vzdálené kontroly stavu strojů s využitím vibrační diagnostiky. Cílem tohoto projektu je včasné podchycení havarijních stavů, schopnost v čase hodnotit přesnost obrábění a v neposlední řadě také dálkový dozor nad obsluhou stroje. Tým odborníků z VUT má nyní před sebou další výzvy, jako jsou zjištění parametrů vibrací pro každou firmu, vytvoření metody automatického hodnocení poruchových stavů a tvorba systémů knihoven.

Ivan Cimr ze společnosti SolidCAM CZ popsal spolupráci na vývoji postprocesorů na tabletech DATRON. Využívá se zde technologie iMachining, která automaticky počítá optimální řezné podmínky pro dráhu nástroje. Díky tomu lze dosáhnout vysoké rychlosti obrábění, využití celé řezné hrany nástroje, zvýšení životnosti nástroje a vřetene, snížení vibrací a dobrého odvodu třísek.

Na závěr přednáškové části byli návštěvníci seznámeni formou videoprojekce s novinkou společnosti DATRON, nástupcem osvědčeného stroje M10Pro – strojem MXCube, který je vybaven moderním systémem řízení DATRON NEXT. Toto 5osé centrum, určené do provozů se sériovou výrobou, si pravděpodobně budou moci naživo prohlédnout návštěvníci strojírenského veletrhu v Brně.

Praktickou část semináře zahájil pan Andreas Korff z DATRONU AG. Na stroji DATRON neo předvedl čtyřosé simultánní obrábění – výrobu pouzdra kamery. Dále stroj M8Cube technologií obrábění ze dvou stran vyrobil longboard. Prostor byl i pro individuální otestování strojů a konzultace s pracovníky společnosti DATRON.

Obrobení dílu Flaschenöffner na centru DATRON neo předznamenalo tematické zaměření doprovodného programu semináře – Jízdu pivní šalinou městem Brnem.

Ještě před tím však speciální host – kreslíř MAX (Dalibor Krch) nakreslil obraz na téma vylosované z návrhů účastníků – Agresivní manželka.

Výběr výtvarníka MAXe nebyl náhodný – s jednatelem DATRONU se setkali už při charitativní akci na podporu sdružení Práh. Když se v těsném sousedství sídla firmy DATRON v brněnském Technologickém parku dlouho nedařilo obsadit přilehlé prostory, dohodl se pan Malůš s vedením Technologického parku na zřízení B2Gallery. Slavnostní otevření této galerie zpestřilo odpolední program semináře. K vidění byly obrazy Dalibora Krcha včetně toho, který Jiří Malůš na charitativní akci vydražil. I když je to prý kouzlo nechtěného, nebyla jsem jediná, kdo na tomto obrazu podobu pana jednatele našel. Návštěvníci si mohli prohlédnout také prapory, které nechal jednatel společností DATRON (se sídly na Slovensku i v Čechách) vyrobit k příležitosti stého výročí vzniku Československé republiky.

Technologický seminář společnosti DATRON se již zabydlel v kalendářích zájemců o CNC obrábění neželezných kovů a plastů a nezbývá než se těšit, jaké novinky přinese jeho další, už čtvrtý ročník.

Daniela Klusáčková

Infocube


DATRON-TECHNOLOGY s.r.o. působí na trhu od roku 1995. Společnost, která působí na celém území Slovenské a České republiky, patří ke specializovaným firmám zabývajícím se CNC obráběcími stroji pro vysokorychlostní frézování neželezných kovů a plastů, měřením dynamiky vozidel a souvisejícími informačními technologiemi.

www.datrontechnology.cz

Mohlo by se Vám líbit

Panasonic Industry nabízí přizpůsobení automatizačních produktů

Speciální služba přináší zákazníkům Panasonic Industry možnost získat produkt již vhodně předpřipravený pro jejich projekt či výrobu. Společnost Panasonic Industry nabízí nejen nejmodernější produkty pro […]

Trelleborg rozšiřuje své podnikání prostřednictvím akvizice společnosti Minnesota Rubber & Plastics

Společnost Trelleborg komentuje nedávno dokončenou akvizici americké společnosti Minnesota Rubber & Plastics. Tato firma se sídlem nedaleko Minneapolis je předním výrobcem polymerových a termoplastických komponentů […]

Dopag představuje nové portfolio pod značkou DispensTech.

Dopag Eastern Europe je dceřinou společností HILGER & KERN GROUP, která se svými více než 350 zaměstnanci a 40 pobočkami po celém světě je mezinárodním […]