Nástrojárna

22. července 2019 08:51

Systém inteligentního obrábění v průmyslu 4.0

Lídr v oboru výroby nástrojů pro obrábění kovů, společnost ISCAR přijala v rámci modernizace koncepci inteligentního obrábění (IQ) pomocí mnoha logických zlepšení ve vývoji svých nástrojů. Výsledkem je řada nástrojových řešení LOGIQ, která předpovídá a splňuje potřeby zákazníků. LOGIQ představuje inteligentní logický postup v sérii strategických kroků k implementaci standardů INDUSTRY 4.0 a zároveň zajišťuje kontinuitu a stabilitu.


V průmyslu, kde každá sekunda znamená rozdíl a počítá se každý pohyb, logický strategický návrh a taktické zdokonalování i nejzákladnějšího řezného nástroje může přispět ke zvýšení produktivity, nižšímu plýtvání a nižším nákladům.

Inovace nástrojů LOGIQ zahrnují nové geometrie řezání a zajišťovací mechanismy pro stabilní, bezobslužné obrábění s vyšší reprodukovatelností. Vyměnitelné destičky jsou tvořeny sofistikovaným tvarem a geometrii, která usnadňuje měkký řez i při vysokých rychlostech posuvu.

Nástroje z tvrdého karbidu jsou obohaceny novými konstrukcemi, které mají podstatně zvýšenou odolnost proti vibracím – klíčový faktor pro zvýšení produktivity při nepříznivých řezných podmínkách. Nejnovější druhy cementovaných karbidů odrážejí poznatky a know‑how společnosti ISCAR v oblasti práškové metalurgie a technologií povlaků.

Jednotlivé nástrojové řady LOGIQ jsou postupně uváděny na světové trhy a v současné době začíná jejich prodej i v České republice. Pro dnes několik příkladů nástrojů nové řady.

Modulární adaptéry pro upichování a zapichování – systém MODUGRIP

Tato řada nástrojů je charakterizována univerzálním nožovým držákem se speciálním tvarem dosedací plochy, do které se upínají adaptéry pro různé tvary a typy destiček.

Charakteristika:

 • nový kompaktní systém připevnění adaptérů umožňuje jednoduché, rychlé a bezpečné upnutí,
 • kompaktní tvar bez výčnělků umožňuje používat systém na většině typů strojů,
 • velmi přesné a pevné uchycení, protože na upínací šrouby nepůsobí žádné řezné tlaky,
 • výměna destičky se provádí bez vyjímání držáky ze stroje a odpadá seřizování polohy,
 • kanály chladicí kapaliny s výstupem směřujícím přímo k břitu,
 • adaptéry na systémy DO‑GRIP, HELI‑GRIP, TANG‑GRIP a PENTACUT lze upnout do stejného držáku,
 • ekonomické řešení modulárního nástroje. Po opotřebení se vymění pouze adaptér.

Systém MODUGRIP reprezentovaný nožovým držákem NMAHR se třemi typy adaptérů pro destičky systémů DO‑GRIP, TANG‑GRIP, PENTACUT

PENTACUT 17

ISCAR současně rozšiřuje známou řadu nástrojů PENTACUT a přináší destičky PENTA rozměru 17 mm. Tato nástrojová řada pro zapichování, upichování, soustružení a závitování nabízí tedy již tři základní rozměrové varianty PENTA 17, 24, a 34 mm (rozměr udává opsanou kružnici přes břity destičky).

Nové destičky PENTA 17 mm jsou určené pro obrábění dílů malých rozměrů (maximální hloubka zapichování = 4 mm) Jsou k dispozici v rozsahu šířek od 0,25 do 3,18 mm, s různými konfiguracemi řezné hrany a utvařečů pro zapichování, upichování, soustružení a závitování. Držáky s označením PCHRS/LS-17 se dodávají ve čtvercovém průřezu 10, 12, 16 a 20 mm. Jako novinka se také nabízí nové balení destiček buď standardně po 10 kusech nebo také po 5 kusech.

PENTA 17-P‑ RS / LS

Pro přesné zapichování a upichování. Pozitivní geometrie, ostrá řezná hrana, nízké řezné síly, nižší tvorba nárůstků. Používá se na měkké materiály, tenkostěnné součásti a všeobecně s nižšími posuvy.

 

 

PENTA 17-NP‑ RS / LS

Pro přesné zapichování a upichování. Obecně doporučované pro švýcarské automatiky a malé CNC soustruhy.

 

 

PENTA 17-ER / EL

Destičky určené pro zpětné soustružení. Má ploché čelo, tvoří krátké drobné třísky a doporučuje se pro švýcarské automatiky a malé CNC.

 

 

PENTA 17-MT‑ RS / LS 60 °

Závitovací destičky s částečným profilem na výrobu vnějších metrických závitů.

 

 

PENTA 17-WT‑ RS / LS 55 °

Závitovací destičky s částečným profilem na výrobu vnějších závitů Whithworth.

 

 

NANMILL – nejmenší stopková fréza s výměnnými břity na trhu

V oblasti frézování se snaží ISCAR přinést úsporu strategických surovin pro výrobu karbidů a přináší na trh stopkové frézy nevídaně malých rozměrů s vyměnitelnými destičkami. Jedná se 90° frézy v rozsahu průměrů 8–10 mm osazené trojúhelníkovými destičkami.

Tato nová řada fréz NANMILL byla navržena pro aplikace, které obvykle používají monolitní karbid. Ve srovnání s monolitní karbidovou frézou, jsou tyto frézy s výměnným břitem výrazně ekonomičtější variantou.

Ty nejmenší průměry frézy této konstrukce mívají s ohledem na svůj průměr obvykle pouze jeden výměnný břit. V přídě nástroje NANMILL má fréza průměru 8 mm 3 výměnný břity. Frézovací tělesa mají označením HM390 ETP…-04 a výměnné břitové destičky najdete pod označením HM390 TPKR 0401-PCTR.

Charakteristika:

 • 90° úhel ostří,
 • pokročilá konstrukce snižuje řezné síly a umožňuje klidný chod nástroje,
 • možnost operace zapouštění,
 • těleso frézy povlakováno speciálním ochranným jednovrstvým povlakem pro ochranu otěru před třískami a proti korozi,
 • k dispozici v průměrech 8 a 10 mm,
 • maximální hloubka řezu 3 mm.

Jednostranné trojúhelníkové destičky HM390 ETP…-04, mají pozitivní radiální i axiální geometrii. Břit je opatřen hladicí geometrií pro dokončování. Vyrobeny jsou z nejnovějších jakostí karbidů SUMO TEC, které výrazně zvyšují produktivitu. Doporučená hloubka záběru je v rozmezí od 0,5 do 3 mm a posuvy od 0,04 do 0,1 mm/ot.

Designové vlastnosti

Klíčovým prvkem konstrukce frézy je způsob upínání destiček. Nové nástroje jsou vybaveny speciálními šrouby s ploškou, díky tomu není nutné pro výměnu destiček šroub vyjmou úplně ze závitu. Nedojde tak k jeho případné ztrátě. Protože je destička velmi malá, je umístěna do kapsy speciálního klíče s magnetickou ploškou, na které destička drží. Tělesa se vyrábění s válcovou stopkou Weldon nebo se závitovým spojením pro kombinaci se systémem MULTIMASTER. Tento systém je nejvariabilnější řada frézovacích nástrojů a skýtá neuvěřitelné množství variant tvarů, geometrií a kombinací výměnné hlavice s upínací stopkou. S poslední době byl doplněn o další typ výměnné hlavice s označením MM FM… Jedná se o karbidovou výměnnou hlavici pro operace čelního frézování v úzkých a uzavřených prostorech, jakož i k využití na malých frézkách nebo na multifunkčních strojích.

Frézovací hlavice MM FM. jsou k dispozici v průměrech 12 až 25 mm. Jsou 6zubé s doporučenou hloubkou záběru 3,6 až 7,5 mm. Upnutí hlavice do adaptéru se provádí jednoduše pomocí Torx klíče.

Výhody:

 • vyšší hustota zubů, což umožňuje vyšší posuv,
 • může být použita se všemi upínacími adaptéry MULTI‑MASTER,
 • vynikající povrchová úprava,
 • méně nákladové ve srovnání monolitními karbidovými frézami.

www.iscar.cz

Mohlo by se Vám líbit

Před 55 lety začala výroba modelu Škoda 1203, doprovázela občany Československa celý život

V listopadu 1968 se lehký užitkový automobil Škoda 1203 dostal do výroby a k prvním zákazníkům Škoda 1203 se v Československu stala nedílnou součástí životů […]

CzechInvest spouští třetí výzvu projektu Technologická inkubace. 124 miliony podpoří startupy z nových oblastí inovací

Agentura CzechInvest spouští další letošní výzvu projektu Technologická inkubace. Příjem žádostí v pořadí už třetí výzvy začne 17. listopadu a potrvá do 18. prosince 2023. Předpokládaná […]

Pozoruhodný produkt pro rok 2024: ANeT-WebTime překonal hranice docházkových systémů

Redakce odborného portálu BusinessIT.cz každoročně vybírá ta nejlepší IT řešení k zařazení do přehledu Pozoruhodných produktů pro následující rok. V letošním roce do této galerie slávy […]