Nástrojárna

06. června 2018 00:12

Směr vývoje nástrojů a vliv Industry 4.0

Společnost ISCAR v loňském roce oslavila významná jubilea. Mateřská firma v Izraeli slavila 65. výročí od založení panem Wertheimerem. ISCAR ČR s. r. o. (celé roky stále pod vedením Ing. Zdeňka Roubíčka) oslavil v plzeňské Techmánii 25. výročí úspěšného působení na českém trhu. Loňský rok nebyl jen ve znamení oslav výročí, ale také usilovných připrav na zúročení výsledků práce oddělení výzkumu a vývoje. V letošním roce plánuje ISCAR celosvětově spustit novou kampaň pod názvem LOGIQ. Společnost tak přijala koncepci inteligentního obrábění IQ pomocí logických zlepšení ve vývoji nástrojů. Výsledkem je řada nástrojových řešení LOGIQ, která předpovídá a splňuje potřeby zákazníků. LOGIQ představuje inteligentní logický postup v sérii strategických kroků k implementaci norem INDUSTRY 4.0. V průmyslu strojní výroby znamená každá sekunda rozdíl a počítá se každý ušetřený pohyb. Logické strategické návrhy a taktické zdokonalování i nejzákladnějšího řezného nástroje může přispět ke zvýšení produktivity, nižšímu plýtvání a nižším nákladům. Malou ukázku několika nástrojů z připravované kampaně si popíšeme již dnes.

CUT GRIP WHISPER LINE – řešení v oblasti problematického zapichování a upichování

Nástroje ISCAR řady Whisper určené pro upichování a zapichování jsou označovány jako laděné nebo tlumené nástroje, které poskytují účinná řešení pro eliminaci vibrací. Populární řada Whisper poskytuje řadu klíčových výhod pro zvýšení produktivity a dosažení výrazných úspor nákladů při zapichování a upichování.

Jak to funguje? Vibrace se vyskytují v důsledku několika faktorů: tuhost stroje a upínacího systému, tvar dílu, odpor řezného nástroje a řezné parametry. V mnoha případech, zvláště v aplikacích s hlubokým drážkováním, není možné navrhnout řezné nástroje tak, aby se zabránilo vibracím běžným způsobem.

Zcela nové planžety WHISPERLINE společnosti ISCAR jsou vybaveny tlumicí jednotkou, která absorbuje vibrace a umožňuje stabilní obrábění i při vysokých řezných podmínkách. Tlumicí jednotka je umístěna pod přední částí planžety. Skládá se ze dvou desek spojených šroubem, umístěných v kosočtvercovém rámu. Šrouby tlačí pláty proti stěnám přes O-kroužek.

Výhody:

  • dosažení nového rozsahu hloubek zapichování, při kterých by konvenční nástroje špatně fungovaly,
  • obrábění při vyšších řezných podmínkách, což zvyšuje produktivitu,
  • méně vibrací výrazně zvyšuje životnost nástroje,
  • zlepšení drsnosti povrchu obrobku.

Více na: https://youtu.be/TrKb3hq3C6chttps://youtu.be/K0J5FQN4Bl8

Vyvrtávací tyče WHISPER LINE – řešení v oblasti vnitřního soustružení s velkým vyložením

Ve snaze pokrýt celou řadu aplikací pro vnitřní soustružení, vyvinul ISCAR komplexní řadu vysoce kvalitních vnitřních vyvrtávacích tyčí WHISPERLINE pro různé geometrie destiček, pokrývající všechny aplikace obrábění od 4xD do 10xD.

Aby bylo možné omezit vibrace na vyložení od 4xD do 6xD, doporučují se vyvrtávací tyče z tvrdého karbidu. Tyče pro vyvrtávání z tvrdého karbidu představují vynikající, vysoce efektivní volbu pro vyvrtávací aplikace až do šestinásobku obráběného průměru. Tato schopnost je přičítána tuhému karbidu, který má koeficient elasticity, který je třikrát vyšší než ocel. Produktem oddělení výzkumu a vývoje společnosti ISCAR jsou inovativní antivibrační vyvrtání WHISPERLINE. Tyče byly navrženy tak, aby výrazně redukovaly a dokonce zcela eliminovaly vibrace při práci s velkým vyložením od 7xD až do 14xD.

V těchto nástrojích se nachází jedinečný tlumicí mechanismus, který se skládá z těžké hmoty, která je podepřena pryžovými pružinovými prvky s obsahem oleje pro zvýšení požadovaného tlumicího efektu. Kromě toho systém obsahuje další prvky, které pomáhají dále snižovat vibrace. Tlumicí mechanismus přichází v činnost během obrábění s velkým vyložením a působí jako účinný protiklad k vibracím.

Vyvrtávací tyče WHISPERLINE představují nákladově efektivní modulární systém se širokou škálou funkcí. Vyrábějí se standardní stopky o průměru 16, 20, 25, 32, 40, 50 a 60 mm. Tlumicí vyvrtávací tyče jsou schopny nést osm různých vyměnitelných vyvrtávacích hlav na tyto VBD: CCMT, VCMT, DCMT, DNMG a VNMG.

Nástroje WHISPERLINE jsou samozřejmě konstruovány s přívodem vnitřního chlazení. Kapalina se přivádí přímo k řeznému břitu destičky. Účinný přívod chladicí kapaliny zvyšuje životnost nástroje, snižuje teplotu obrobku a hlavně dokonale odvádí třísky z místa řezu.

Správná geometrie destičky je velmi důležitým faktorem při použití antivibračních vyvrtávacích tyčí. Nejvíc doporučená geometrie destiček pro úspěšné použití proti vibracím je samozřejmě ta s kladnou geometrií, protože ta vykazuje při obrábění nižší tangenciální řezné síly. Také správná volba vhodného poloměru špičky destičky je velmi důležitá. Menší rádius špičky břitu také výrazně snižuje řezné síly a pomáhá omezovat náchylnost k vibracím.

Více na: https://youtu.be/A1xdSHSV-gohttps://youtu.be/7MHu8Gs_1LY

Ti TURBO – Pro obrábění žárupevných slitin a titanu

Pro oblast frézování dílů leteckého průmyslu může ISCAR nabídnout nástroje široké škály. Jedná se především o nástroje pro frézování titanu. Hodnocení opracovatelnosti titanu závisí silně na jeho typu a jeho zpracování. Obrobitelnost široce používaného žíhaného titanu TiAl6V4 je přibližně o 35–40 % menší než žíhané nerezové oceli AISI 304. Pokud však vezmeme obrobitelnost výše zmíněného titanu jako 100 %, má takzvaný „troj 5“ titan 5-5-5-3, což je hlavní problematický materiál, charakteristiku obrobitelnosti, která je dvakrát obtížnější.

Konvenční frézování drážek nebo dutin vychází z obrábění pevného materiálu přímo při plném zatížení nástroje. Frézování s plným zatížením nástroje vyžaduje vyšší řezné síly a v důsledku toho spotřebovává také více energie stroje. Vysokorychlostní trochoidní frézovací technika může být hodnotnou alternativou ke společné strategii frézování dutin. Při trochoidním frézování rotující nástroj koná pohyb v oblouku ve zvolené hloubce řezu a velmi malé šířce řezu. Nástroj odebírá tenké vrstvy materiálu s vysokou rychlostí a vysokými posuvy.

Tato produktivní metoda představuje znatelné snížení spotřeby energie. Není divu, že trochoidní frézování bylo úspěšně využito při výrobě dílů složitých tvarů (lopatkové disky, lopatkové kroužky, oběžná kola atd.). Zejména ty s relativně tenkými stěnami. ISCAR nedávno představil řadu monolitních karbidových fréz Ti-TURBO s označením ECK H7 / 9-CFR. Ty mají jedinečnou řeznou geometrii se 7 nebo 9 řeznými břity, s různou šroubovicí a proměnlivou úhlovou roztečí. Hlavní aplikací nové řady je právě trochoidní frézování obrobků, které jsou vyrobeny z těžko řezných titanových slitin.

IC 806 – výroba závitů na součástech z titanu

V oblasti svých jakostí karbidů nabízí firma ISCAR nový karbid IC806 aplikovaný nyní ve výrobě závitových destiček.

Po úspěšném zavedení a vysoké poptávce tohoto karbidu u destiček ISO-Turn a Groove-Turn přistoupila firma k aplikaci úspěšného karbidu i ve výrobě vnějších a vnitřních závitových destiček především pro oblast výroby v leteckém průmyslu. Destičky s profilem UNJ profilu v jakosti IC806 jsou nyní úspěšně používány pro obrábění vysokoteplotních slitin jako je Inconel 718. IC806 je submikronová sorta s povlakem a úpravou SUMO TECH PVD TiAlN. Karbid se vyznačuje vylepšenou houževnatostí, odolností proti odlupování a vyštipování. Proto jsou destičky velmi spolehlivé svojí životností a opakovatelností rozměru, jak při obrábění Inconelu i austenitické nerez oceli. Vykazují lepší výsledky, lepší životnost nástroje a větší spolehlivost ve srovnání s předchozími karbidy.

NAN MILL – průlom v miniaturizaci nástrojů s vyměnitelnou destičkou

ISCAR rozšiřuje řadu frézovací nástrojů zavedením nových frézovacích těles malých průměrů. Jedná se o stopkové frézy 90 ° v rozsahu průměru 8–10 mm, osazené trojúhelníkovými destičkami. Nástroje se budou objednávat pod obchodními názvy NAN MILL a NAN FEEED. Například stopková fréza průměru 8 mm je osazena dvěma destičkami a průměr 10 mm je konfigurován jako 3břitý nástroj. Destičky HM390 TPKR 0401-PCTR jsou jednostranné a délka řezné hrany je 4 mm. Řezná hrana je pozitivní a opatřena hladicí geometrií Wiper. Vyrábí se v osvědčených jakostech karbidů SUMO TEC.

Klíčovým prvkem konstrukce fréz je způsob upínání takových drobných destiček bez nebezpečí ztráty. Destičky se upevňují pomocí kuželového šroubu a není jej nutné úplně vyšroubovat ze závitu při otáčení břitu. Vzhledem k tomu, že destička je velmi malá, vložení do lůžka je provedeno pomocí klíče s magnetickým nosem. Nástroje jsou vhodné pro 90° boční úběry s doporučenou hloubkou záběru 3 mm. Při výrobě kapes a dutin s výhodou využijete možnost šikmého zapouštění nástroje do dna. Nástroje řady NAN jsou nejmenší nástroje s vyměnitelnými destičkami na trhu. Odpadá tak přebrušování takových nástrojů a technická hranice rychlé vyměnitelnosti břitů se tak posunula o stupeň dolů.

V obdobném vývoji se v současné době vyvíjejí i osvědčené vrtací nástroje ISCAR SUMO CHAM. Tam se hranice průměru rychlovýměnné vrtací hlavice dostává na hodnotu 5 mm.

Sledujte další novinky od firmy ISCAR na www.iscar.cz nebo u regionálních obchodních zástupců.


ISCAR ČR s. r. o.
Mánesova 2903/73, 301 00 Plzeň
Tel.: +420 377 420 625
Mob.: +420 606 642 333
iscar@iscar.cz
www.iscar.cz


 

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]