Nástrojárna

06. června 2017 00:27

Silná geometrie s měkkým řezem

Inovativní, technicky vysoce vyspělá geometrie pasuje novou frézu S-Cut SC-UNI ze slinutého karbidu do role jedničky ve své třídě, přičemž při srovnání tichosti chodu a životnosti jednoznačně zastiňuje srovnatelné HPC frézy.

Existují prezentace produktů, které si je třeba přečíst několikrát, než je člověk pochopí. Tato prezentace k nim ovšem nepatří! S-Cut SC-UNI je fréza, jejíž funkční princip lze přes její unikátní provedení, nebo právě proto, velmi snadno vysvětlit. Její břity ve tvaru S a extrémně nestejné dělení potlačující chvění vyvolané procesem obrábění vytvářejí z této frézy vysoce kvalitní nástroj, který v rámci veškerých srovnávacích testů jednoznačně poráží porovnávané frézy. Nově vyvinutá geometrie frézy S-Cut SC-UNI společnosti WNT je novým pokrokem v oblasti HPC obrábění. Její výjimečnost podtrhuje skutečnost, že je již přihlášená jako patent.

Inzerce

Nová HPC fréza S-Cut SC-UNI firmy WNT nabízí extrémně dlouhou životnost, tichý chod a kvalitní opracování

V podobě frézy S-Cut SC-UNI rozšiřuje společnost WNT svoji rodinu HPC fréz o nový kvalitní nástroj, za jejímž vývojem stojí intenzivní výzkum realizovaný ve spolupráci s Institutem pro testování a certifikaci. Na základě již známých praktických skutečností se podařilo vytvořit frézu, která se především vyznačuje svým měkkým řezem a velmi tichým chodem.

Tyto vlastnosti mají velmi pozitivní vliv i na výsledné kvalitní opracování povrchů. Díky svému provedení fréza garantuje společně s již zmíněnými přednostmi i zvýšení rychlosti posuvu a procesní spolehlivosti vedoucí ke snížení obráběcích časů a výrobních nákladů.

Nižší míra chvění, delší životnost

Geometrie břitu ve tvaru S-křivky odpovídájící polynomu 3. stupně pozitivně přispívá k optimálnímu řezu a tlumení chvění

Zvláštní pozornost si zaslouží profil řezné křivky ve tvaru S -křivky odpovídající polynomu 3. stupně, který dává břitu nestejný úhel v délce šroubovice. Při pohledu na esovitou křivku břitu se úvodní větší úhel stoupání plynule zmenšuje až po inflexní bod funkce a od tohoto bodu se úhel stoupání opět symetricky zvětšuje. Větší úhel na začátku řezné hrany umožňuje snazší měkčí vniknutí frézy do řezu a tím se i minimalizuje poškození přední řezné hrany. Strmější úhel ve střední části šroubovice zmenšuje podíl styčné plochy, vede k nižší řezné odporové síle a zajišťuje dobrou stabilitu, obzvláštně vhodnou pro HPC frézování. Větší úhel na konci šroubovice, kde břit nástroje vystupuje z materiálu, umožňuje snazší vyjetí frézy z řezu, kde výsledkem je eliminace vibrací a snížená tvorba otřepů na hraně obrobku.

Díky této specifické geometrii se podařilo podstatně zvýšit řezný výkon, eliminovat vibrace a tím značně omezit emise hluku při obrábění. Dalším důležitým bonusem nové geometrie s měkkým řezem je nižší potřebný příkon stroje, který má pozitivní vliv na zatížení vřetene a energetickou spotřebu.

„Během testování nové frézy S-Cut jsme zaznamenali extrémní snížení chvění a tichý chod,“ vzpomíná na realizované zkoušky zodpovědný produktový tým WNT a dodává: „mělo to přirozeně pozitivní vliv na životnost nástroje, která se zvýšila o více než třetinu v porovnání s ostatními HPC frézami. Další předností prezentované frézy, dle slov vedoucího projektu, je vyšší rychlost posuvu, která vede ke snížení obráběcího času a potažmo ke zvýšení produktivity.

Kvalitnější povrchy obrobku

Další specifickou charakteristikou nové HPC frézy S-Cut SC-UNI je extrémně nestejné dělení břitů, které eliminuje chvění vyvolávané vzájemnou interakcí nástroje, obrobku a obráběcího stroje. Výsledkem je velmi stabilní proces obrábění s téměř neviditelnými stopami po chvění nástroje. „Ve srovnání s tradičními TK frézami jsme zaznamenali u nové frézy jednoznačné vylepšení kvality obrobených povrchů,“ vyzdvihuje další pozitivní vlastnosti produktový vedoucí. Navíc lze díky nestejnému dělení břitů docílit většího bočního přísuvu a úhlu záběru (opásání nástroje), čímž se značně zvýší mezní hloubka řezu, procesní stabilita, a tím se lépe využije výkonu vřetena frézky.

Výsledky porovnávacích praktických testů HPC fréz potvrdily,
že nová fréza firmy WNT patří mezi TOP frézy ve své třídě
S-Cut SC-UNI od firmy WNT Konkurence 1
Značné opotřebení
Konkurence 2 Konkurence 3
Vylomení v zadní části břitu Zlomení nástroje

Univerzální a všestranné použití

Fréza S-Cut garantuje maximální hospodárnost díky svému vysokému výkonu a enormní otěruodolnosti. Tomu přispívá i nová technologie povlaku s aplikační odolností až do 1 100 °C. Možnost univerzálního použití primárně pro obrábění všech tříd ocelí, včetně nerezavějících a litin, pasuje tuto novou frézu do role nepostradatelného nástroje pro obrábění, kde se vyžaduje dlouhá životnost, vysoká kvalita obrobeného povrchu a procesní spolehlivost. Uživatel má na výběr krátké až dlouhé provedení, břit s ostrou hranou, fazetkou či rohovým rádiusem a kromě 4břitých fréz je v nabídce i 5břitá, určená pro trochoidní frézování a konturování. V případě frézování uzavřených kapes je k dispozici fréza s vnitřním kanálkem pro středové chlazení, které usnadní bezpečný odchod třísek. Standardem WNT jsou přesné doporučené řezné parametry a podmínky přizpůsobené aplikaci a obráběnému materiálu.

O výkonnosti nové frézy se uživatelé mohou přesvědčit i zhlédnutím produktového videa s ukázkou řezných podmínek na odkaze www.youtube.com/watch?v=QmnjpOw3njI. Pokud budou chtít uživatelé frézu vyzkoušet v jejich výrobě, tak mohou kontaktovat svého technického zástupce, nebo přímo kancelář WNT ve Velkém Meziříčí.

Ing. Jan Gryč


WNT Česká republika s. r. o.
Sokolovská 250
594 01 Velké Meziříčí
T: +420 566 522 411
F: +420 566 522 414
wnt-cz@wnt.com
www.wnt.com


Fréza S-Cut SC-UNI díky výjimečné geometrii zvládne plné frézování až do hloubek 2xD, tj. dvojnásobku svého průměru

 

Mohlo by se Vám líbit

Německá výroba obráběcích strojů dále stagnuje. Očekává se pokles výroby. Nové objednávky nejsou na obzoru.

Prodej obráběcích strojů členských firem svazu VDW je v současné době stále podporován nevyřízenými objednávkami. Na obzoru se nerýsuje žádná pozitivní změna trendu v objednávkách. Ve […]

AI na veletrhu HANNOVER MESSE: Klíč ke konkurenceschopnému a udržitelnému průmyslu

Posílení konkurenceschopnosti, ochrana klimatu, podpora prosperity – to jsou hlavní úkoly, které dnes stojí před průmyslem. Klíčem ke zvládnutí těchto výzev jsou inovativní technologie. Jak […]

OSTROJ pokračuje v investicích do energetických úspor. Loni ušetřil téměř 3 miliony Kč

OSTROJ, jedna z předních strojírenských firem v České republice s více než sedmdesátiletou historií, čelí v posledních letech rapidnímu nárůstu nákladů na energie, a to v desítkách milionů korun. V roce […]