Nástrojárna

14. září 2018 12:42

Q znamená 4

Pan Q vynalézal pro Jamese Bonda mnohá unikátní zařízení, která slavnému špionovi pomáhala přežít. Společnost Renishaw písmenem Q označuje unikátní systém rádiové komunikace až čtyř sond (obrobkových i nástrojových) s jediným přijímačem.

Čtyři sondy na jednom obráběcím stroji

Obrábění velkých nebo složitých obrobků nezřídka vyžaduje použití více sond na jednom stroji.

Osazení stroje dvěma sondami – obrobkovou a nástrojovou je v dnešní průmyslové výrobě standardem. Přesto některé aplikace vyžadují instalaci dalších sond. Různé délky sond, různé délky doteků a různě velké kuličky doteků nebo speciální tvary doteků pro dosažení všech kritických rozměrů obrobku. Extrémní řešení se kterým jsme se prozatím setkali byl stroj vybavený celkem sedmi obrobkovými sondami.

Komunikační modul RMI-Q

Komunikační modul RMI-Q pro rádiový přenos signálu umožňuje komunikaci až se čtyřmi sondami instalovanými na jednom obráběcím stroji. Nezáleží na tom jaká kombinace obrobkových a nástrojových sond je použita, všechny čtyři sondy budou obslouženy. Díky tomuto systému mohou být sondami osazeny i stroje s rotačními stoly, stroje vybavené paletovými systémy nebo jiné aplikace, kde by použití pouze dvou sond bylo limitujícím faktorem.

Komunikační modul RMI-Q umožňuje aktivovat a deaktivovat kteroukoliv ze sond ve vřeteni nebo na stole prostřednictvím rádiového signálu. Jednotka je vybavena indikátorem zobrazujícím, která ze sond je v daném okamžiku aktivní. Stejně jako nová nástrojová sonda RTS je i jednotka RMI-Q vybavena ověřeným způsobem bezdrátové komunikace s přepínáním frekvence (FHSS) v pásmu 2,4 GHz, které splňuje požadavky telekomunikačních předpisů po celém světě a umožňuje nerušený rádiový provoz ve stále více náročném rádiovém prostředí.

Typický systém sestává z rádiové nástrojové sondy RTS a obrobkové sondy RMP60 nebo jiné kompatibilní rádiové obrobkové sondy, kterými jsou například sondy RMP40 nebo RMP600. Volba vhodné sondy závisí na požadavcích konkrétní aplikace.

ReniKeyTM

Před prvním použitím rádiového snímacího systému je třeba sondu a přijímač RMI-Q navzájem spárovat. Jedná o činnost podobnou spárování vašeho mobilního telefonu s handsfree sadou ve vašem autě. Párování více sond může být poněkud nezáživná činnost a proto Renishaw vyvinula nástroj pro automatické párování component rádiového systému s názvem ReniKey.

ReniKey je makro program společnosti Renishaw. Umožňuje spárování až čtyř sond RMP s komunikačním modulem  RMI-Q bez nutnosti interface vypnout a zapnout pro spárovaní každé sondy. Pokyny pro použití makro programu ReniKey s řídicím systémem stroje naleznete v příručce programování. ReniKey je k dispozici ke stažení zdarma na www.renishaw.com.

Mohlo by se Vám líbit

Výroba rozváděčů je nyní intuitivnější!

Špatná komunikace, nedostatek času a kvalifikovaných pracovníků: to je, bohužel, neradostná realita každodenní práce při výrobě rozváděčů. Společnost EPLAN, poskytovatel softwarových řešení, může pomoci tuto […]

MSV Metal Studénka uvádí do provozu tři velké letošní investice

Nový CNC horizontální vyvrtávací stroj, průběžný tryskací stroj a CNC elektroerozivní hloubicí stroj. To jsou tři největší investice letošního roku, které v těchto dnech uvádí […]

ECO – První řada kluzných pouzder z regranulovaných triboplastů

Udržitelné materiály iglidur ECO H, ECO P, ECO A180 a ECO G se skládají z regranulátů a šetří tak prvotní suroviny. Společenské změny, odpovědnost vůči […]