Nástrojárna

02. září 2019 07:35

Pětiosé frézování a soustružení na jedno nastavení: Výrobci nástrojů a forem ocení velký pracovní prostor obráběcího centra Umill od firmy EMCO Mecof

 

Společnost HKR Werkzeugtechnik GmbH ve Spraitbachu v německé spolkové zemi Bádensko‑Württembersko, jež má v současné době 60 zaměstnanců, vyrábí zejména velké formy pro vstřikovací lisy, určené především pro automobilový průmysl. Kromě toho firma také obrábí díly na zakázku. Proto potřebovala obráběcí centrum s velkým pracovním prostorem, které dokáže spolehlivě a levně obrábět těžké a rozměrné polotovary. Jak vysvětluje Rolf Schürle, jeden ze dvou výkonných ředitelů, cílem investice bylo dosáhnout kratších dob cyklu, větší flexibility a možnosti obrábět po delší dobu bez dohledu operátora. Je to jediný způsob, jak si zachovat konkurenceschopnost, zvláště při pracích na zakázku v místě s velkými náklady, dodává Schürle.


Protože firma měla při výrobě nástrojů a forem velmi dobré zkušenosti s frézkami a obráběcími centry EMCO Mecof, rozhodla pro frézovací a soustružnické centrum Umill 1800. Rozhodujícími hledisky při výběru, jak konstatovali dva výkonní ředitelé firmy, Rolf Schürle a Wilhelm Hölldampf, byly především technické parametry a velmi přitažlivý poměr ceny a výkonu.

Inzerce

Sortiment obráběcích center Umill zahrnuje varianty s pracovním prostorem o velikosti 1 800 × 2 150 × 1 250 mm nebo 1 500 × 1 500 × 1 100 mm. Otočný číslicově řízený stůl s nosností až 10 t a frézovací vřeteník s velkým rozsahem naklápění umožňují na jednom stroji realizovat vysoce přesné soustružení, frézování, vrtání a řezání závitů.

Modulární konstrukce umožňuje uživatelům vybrat si vhodnou variantu podle svých požadavků: buď stroj pro výkonné hrubování, nebo pro převážně jen dokončovací operace. Je možné si vybrat přímou pohonnou jednotku s výkonem až 45 kW při momentu až 300 Nm a s rychlostí až 12 000 otáček za minutu. Jako velká výhoda se osvědčila kinematika frézovací hlavy s náklonem osy do 45°. Umožňuje podříznutí negativní kontury do 15°. Společně s otočným stolem poháněným momentovým motorem to znamená, že lze frézovat, soustružit a vrtat polotovary do výšky 1 250 mm a o průměru do 2 500 mm v režimu polohování současně z pěti stran nebo v režimu řízení dráhy současně v pěti osách.

Pětiosá frézovací a soustružnická centra Umill, aby umožnila obrábění s minimálními zásahy operátora, jsou vybavena různými modulárními vnějšími zásobníky nástrojů, v nichž mohou být uloženy až 203 nástroje. Pro prodloužení provozu s minimálním zásahem operátora je možné frézovací a soustružnická centra Umill doplnit o modulární systém pro výměnu palet.

To umožňuje výrobcům nástrojů a forem, stejně jako výrobcům dílů pro stroje a linky, automatizovat výrobu a ekonomicky výhodně obrábět široké spektrum složitých a velkých obrobků. Současně
se mohou spoléhat na nejvyšší přesnost obrábění, protože lože stroje, které je zhotoveno jako kompaktní litinový odlitek, je extrémně tuhé a díky tomu, že při konstrukci byla použita pevnostní analýza metodou FEM, je také vysoce stabilní. K optimální přesnosti dráhy nástroje přispívají přímý měřicí systém ve všech osách a kompenzace teploty v ose Z.

Pětiosé simultánní obrábění formy pro vstřikovací lis ve společnosti HKR.

Integrovaný měřicí a diagnostický systém kontinuálně monitoruje všechny kinematické prvky, měří vibrace a kontroluje možnost kolize. To zaručuje minimální doby odstávky a maximální dostupnost.

Pětiosé frézovací a soustružnické centrum je vybaveno řídicím systémem Heidenhain iTNC 640HSCI CNC určeným speciálně pro výrobu nástrojů a forem. Ve spojení se systémem3D‑CAD/ CAM od firmy tebis je možné prostřednictvím grafického rozhraní rychle a spolehlivě obrábět simultánně ve třech, třech plus dvou a pěti osách. Pro testování kolizí a optimalizaci dráhy nástroje obsahuje software virtuální stroj. To zaručuje maximální flexibilitu a spolehlivost obrábění při výrobě jednotlivých dílů. Volitelně je dostupný také řídicí systém Sinumerik 840 dCNC, který ve spojení se softwarovými moduly Shopmill a Shopturn nabízí srovnatelné možnosti.

Pro výrobce nástrojů a forem HKR bylo kromě technických charakteristik rozhodující také to, žefirma má v Německu své zastoupení, a proto je k dispozici rychlý a spolehlivý servis strojů.

Vzhledem k pokračujícímu rozšiřování nabídky produktů v uplynulých letech mohou výrobní společnosti nyní využít široký sortiment soustružnických a frézovacích center rakouské společnosti EMCO. Například pro frézování je rozsah nabídky od tříosých CNC strojů s malým pracovním prostorem ke špičkovým pětiosým frézkám pro kompletní obrábění velkých a těžkých polotovarů, primárně válcovitého i hranolovitého tvaru.

Salzburský výrobce strojů EMCO patří ke špičkovým evropským výrobcům obráběcích strojů. Oba závazky vyjádřené slogany „Made in the Heart of Europe“ a „Design to Cost“ jsou hlavními faktory úspěchu společnosti podnikající v mezinárodním měřítku, jež vyjadřují nejvyšší kvalitu a funkční design. V současné době zaměstnává firma EMCO kolem 630 pracovníků v celkem pěti výrobních závodech v Rakousku, Německu a v Itálii.

 

www.emco-world.com

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]