Nástrojárna

06. června 2016 00:34

High Speed, High Performance, High Quality = Vysoká rychlost, vysoký výkon, vysoká kvalita

Trendy v obrábění jsou jednoznačné: rychleji, lépe, levněji. Aby bylo možno udržet krok s globální konkurencí, ve většině výrobních podniků se ve všech pádech skloňují slova rychlost, kvalita a náklady. Cílem je rychleji a především levněji vyrobený kvalitní produkt. Tato meta vyžaduje vysokovýkonné komponenty, obzvláště také na rozhodujícím rozhraní mezi strojem a obrobkem.

TENDO LSS – štíhlá varianta hydraulických upínačů TENDO pro precizní obrábění těžko přístupných míst na obrobku

Vývojový tým firmy SCHUNK včas identifikoval důsledky tohoto trendu na nástrojové upínací systémy. Tak splňují většinu požadavků zákazníků nejen nově vyvinuté upínače, nýbrž i systémy stávající. Jako příklad mohou sloužit polygonální upínače TRIBOS: mohou být použity pro extrémně vysoké otáčky až 80 000 min-1, dosahují nejvyšší přesnosti upnutí s max. obvodovou házivostí 0,003 mm, vynikají vysokou radiální tuhostí a zároveň vynikajícím tlumením vibrací. S kompletně utěsněnými systémy nebo speciálními řešeními pro mikroobrábění firma SCHUNK dokazuje, že přesvědčivě zvládne také extrémní požadavky nových technologií.

Inzerce

Tlumení vibrací a tuhost rozhodují

Vibrace tlumící nástrojové upínací systémy se stabilní obvodovou házivostí a vysokou tuhostí budou nadále v popředí. Jejich podíl na trhu postupně stále roste, protože uživatelům poskytují mnohonásobné využití: především zajišťují procesní bezpečnost a opakovatelnost, zlepšení povrchu obrobků a výrazné prodloužení životnosti nástrojů. Testy prováděné ve vývojovém centru firmy SCHUNK ukazují, že úspory dosažené použitím přesného upínače SCHUNK mohou být téměř čtyřikrát vyšší než cena vlastního upínače.

Dalším z produktů je krátký hydraulický upínač TENDO-ES, skutečný „silák“ pro vysokovýkonné obrábění s excelentním tlumením vibrací a navíc s přesvědčivě nízkou cenou.

Při upnutí suché stopky nástroje vás přesvědčí upínač TENDO E compact ∅ 20 mm krouticím momentem až 900 Nm. U nástroje se stopkou ∅ 32 mm přenáší tento silák krouticí moment až 2 000 Nm, o 60 % více než konvenční hydraulický upínač. Zároveň disponuje dlouhodobou přesnou obvodovou házivostí < 0,003 mm, měřeno na nástroji ve vzdálenosti 2,5 × D a stupni vyvážení G 2,5 při 25 000 1/min u stopek HSK. Tím je vhodný jak pro dokončovací operace a hrubování, tak i pro vrtání, řezání závitů a vystružování. S bleskovou výměnou nástroje pomocí imbusového klíče je vhodný i pro flexibilní obrábění malých a středních sérií.

Kombinace předností dvou upínacích technoligií

TENDO AVIATION sjednocuje silné stránky hydraulické upínací techniky a weldon upínačů – přesvědčuje trvale nízkou obvodovou házivostí, kvalitou vyvážení G 2,5 při 25 000 min-1, perfektním tlumením vibrací a bleskovou výměnou nástroje pomocí šestistranného klíče. Integrovaná pojistka proti vytažení nástroje slouží u weldon stopek k orientaci nástroje a zajišťuje tvarové upnutí, které zamezuje axiálním pohybům a zaručuje dosažení přesných tvarových a polohových tolerancí. Navíc mohou být plně využity potenciály nástrojů a strojů. TENDO AVIATION umožňuje maximální přenos krouticího momentu při trvale vysoké přesnosti a procesní stabilitě. V porovnání s konvenčními weldon upínači a tepelně smrštitelnými upínači, u kterých se přesnost upnutí časem zhoršuje, nabízí obrovské výhody. Typická synergie přesné obvodové házivosti a tlumení vibrací hydraulického upínače nástrojů TENDO chrání ostří nástroje, prodlužuje jeho životnost a zaručuje brilantní povrchy. Navíc rovnoměrný profil zatížení prodlužuje životnost vřetena a jeho ložisek.

Malý, kompaktní a odolný je upínač TRIBOS-RM od firmy SCHUNK. Dokáže své schopnosti i při vysokých otáčkách až do 60 000 min-1. TENDO-E Compact – revoluční hydraulický upínač s přenosem krouticího momentu až 950 Nm

 

Upínače nástrojů je bezpodmínečně nutné testovat při reálných podmínkách

Dosažené výsledky moderního obráběcího procesu závisí na mnoha faktorech. Na této skutečnosti nic nezmění ani nejnovější upínače. Nakonec o celkovém výsledku rozhoduje komplexní souhra všech článků tohoto technologického řetězce – stroj, vřeteno, upínač nástrojů, nástroj, obráběný materiál, chladicí médium, obrobek a v neposlední řadě také jeho upnutí.

Proto ani v budoucnu nemůžeme čekat nějaká patentová nebo obecná řešení. SCHUNK tudíž doporučuje upínače nástrojů důkladně otestovat při praktických zkouškách a kromě pořizovací ceny zohledit také celkové náklady za celou dobu životnosti upínače.


SCHUNK Intec s. r. o.
Tuřanka 1222/115
627 00 Brno-Slatina
Tel.: +420 513 036 213
info@cz.schunk.com
www.cz.schunk.com


 

TENDO-ES – extrémně krátký a extrémně silný. Spojuje radiální tuhost, excelentní tlumení vibrací a příznivou cenu. TENDO AVIATION – sjednocuje přednosti hydraulické upínací techniky firmy SCHUNK a weldon upínačů. Integrovaná pojistka proti vytažení zamezuje axiálním pohybům nástroje a škodám na obrobcích. Navíc je možné zčásti výrazně zvýšit řezné parametry.

 

Mohlo by se Vám líbit

Robotizace se vyplácí. OSTROJ rozšiřuje kovárenskou výrobu

Česká strojírenská společnost OSTROJ rozšiřuje produkci zápustkových výkovků pro automobilový koncern Volkswagen. Díky investici do moderní robotické kovací linky se opavské společnosti podařilo významně zvýšit […]

Inovativní podlahové desky con-pearl®: Nová éra užitkových vozidel

Je čas na něco nového! Alternativou dřevěných podlah a obložení stěn užitkových vozidel a dodávek jsou nově polypropylenové voštinové desky con-pearl®. Jsou o cca 50 […]

Tatra Trucks má nejmladšího ředitele výzkumu a vývoje ve své historii

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub Pončík, který spojil svou profesní dráhu s nejstarší českou automobilkou již […]