Svěrák

Svěrák je dílenský nástroj, sloužící k upevnění opracovávaného kusu. Je tvořen dvojicí čelistí, z toho je jedna posuvná a jedna je pevná. Posun čelisti se provádí stahováním šroubem, nejčastěji s lichoběžníkovým (trapézovým) závitem.

Druhy svěráků

  • Zámečnický svěrák je vyroben z litiny, čelisti mají ocelové nástavce. Pohyblivá čelist má posuvné vedení, takže čelisti zůstávají rovnoběžné. Vyrábí se v různých velikostech a užívá se například v zámečnických, mechanických i domácích dílnách. V tomto svěráku není radno provádět ohyb např. pásoviny údery kladiva: litina je křehká a čelist by mohla prasknout. Při opracování měkčích nebo jemnějších součástí se mezi čelisti vkládají hliníkové nebo mosazné plechové vložky, aby se obrobek nepomačkal.
  • Kovářský svěrák má čelisti vykované z oceli nebo odlité z ocelolitiny, takže snáší i silné údery kladiva. Pevná čelist je pevně připevněna k pracovnímu stolu nebo špalku. Přední čelist je výkyvná kolem čepu.
  • Strojní svěrák patří do příslušenství kovoobráběcího stroje (frézka, vrtačka) a slouží k přesnému upínání (fixaci) obrobku na stůl stroje. Vyrábí se z litiny, posuvná čelist je přesně vedena a obě čelisti mají kalené a broušené výměnné nástavce. Některé svěráky lze natáčet kolem svislé osy nebo naklápět o přesný úhel. Vyrábějí se také svěráky s oběma čelistmi soustředně posuvnými. Moderní svěráky mohou mít pneumatický nebo hydraulický pohon, který umožňuje automatické upínání. Strojní svěráky osazené speciálně tvarovanými vložkami čelistí a polohovacími prvky představují velmi efektivní přípravky

Související články

Zdroj:

Wikipedie - Heslo: "Svěrák". https://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C4%9Br%C3%A1k Stránka byla naposledy editována 28. 5. 2018 v 17:12. Kopie na oneindustry dne: 2.7. 2019. Námi provedené změny jsou v textu označeny tmavě modře (v tomto textu konkrétně nic není).