Krabice

Krabice je tuhé a lehké pouzdro, nejčastěji pravoúhlé, na přepravu a skladování různých předmětů a zboží. Vyrábějí se obvykle z kartonu nebo z lepenky a často se polepují nebo potiskují. Prázdné krabice je výhodné přepravovat v nesloženém tvaru, kdy zabírají nejméně místa, a skládat až před použitím.

Kartonové krabice

Kartonové krabice patří k nejpoužívanějším obalům při přepravě a skladování různých předmětů a zboží. Větší kartonové krabice a další obaly se vyrábějí z vlnité lepenky. Pevnost určuje druh vlnité lepenky, který byl použit k výrobě, resp. kolik vrstev lepenka má. V současné době jsou nejpoužívanější obaly z 3-vrstvé lepenky, 5-vrstvé lepenky, především v průmyslu se lze setkat i se 7-vrstvými kartonovými obaly s vysokou nosností.

Inzerce

Katalog FEFCO

Kartonové obaly se dělí do několika skupin podle typu konstrukce. Katalog konstrukcí sestavila Evropská federace výrobců vlnité lepenky, kartony tak můžete rozlišit dle 4-místného číselného kódu FEFCO. Kód FEFCO začíná vždy číslicí 0, druhá číslice v pořadí určuje druhy konstrukce:

  1. – nepoužito
  2. – klopové krabice
  3. – obaly s dvěma a více díly, sešité nebo lepené, popř. samosvorné
  4. – většinou nelepené a nesešité skládací obaly
  5. – dvou- či více dílné obaly, které se zasouvají do sebe
  6. – kartonové obaly z více dílů, nejčastěji 2 bočnic a těla
  7. – vícebodové (3x až 6x) lepené skládací obaly
  8. – vnitřní součásti obalů – kartonové příčky

Paletové boxy

V průmyslu se používají tzv. paletové boxy, tedy krabice, které svými rozměry odpovídají paletám, na kterých je lze přepravovat. Paletové boxy jsou i přes své rozměry velice pevné a stabilní, vyrábí se z 5-vrstvé lepenky. Sehnat se ale dají i větší kartonové boxy.

Související články

Zdroj:

Wikipedie - Heslo: "Krabice". https://cs.wikipedia.org/wiki/Krabice. Stránka byla naposledy editována 24. 7. 2018 v 16:22. Kopie na oneindustry dne: 17. 5. 2019. Námi provedené změny jsou v textu označeny tmavě modře (v tomto textu konkrétně nic není)