Fosfátování

Fosfátování (další názvy parkerizace, parkerizování, bonderizace, bonderizování) je chemická úprava povrchu ocelí za účelem zvýšení korozivzdornosti a zlepšení přilnavosti pro další nátěr. Je to jeden z nejrozšířenějších způsobů chemické úpravy povrchu oceli, při kterém se na povrchu vytvářejí ve vodě nerozpustné krystalické terciární fosforečnany zinku, železa a Manganu. Fosfátová vrstva není sama o sobě dostatečnou ochranou ocelových výrobků proti korozi, a proto se vždy dodatečně upravuje konzervačními prostředky, nátěry, vosky, impregnováním zředěným lakem a podobně, Důležitou vlastností fosfátových vrstev je jejich schopnost vázat na sebe organické látky, například plastická maziva, nebo ve vodě rozpustné oleje, které ji významně chrání proti korozi. Fosfátování vytváří ochrannou vrstvu o tloušťce cca 2 µm. Provádí se ponořením do lázně s následným oplachem, pasivací a dalšími oplachy. Odmašťování se provádí při teplotách od 30 do 60 °C.

Typy fosfátování

  • Manganaté fosfátování (v lázni MnPh) – slouží jako pomocná kluzná vrstva při záběhu otočných součástek převodovek, motorů, apod.
  • Železnaté fosfátování (v lázni FePh) – nízkoteplotní
  • Zinkové fosfátování (v lázni ZnPh) – může být aplikováno na železné, ocelovéhliníkové a pozinkované povrchy

Zdroj:

Wikipedie - Heslo: "Fosfátování". https://cs.wikipedia.org/wiki/Fosf%C3%A1tov%C3%A1n%C3%AD Stránka byla naposledy editována 25. 10. 2018 v 11:21. Kopie na oneindustry dne: 20. 6. 2019. Námi provedené změny jsou v textu označeny tmavě modře (v tomto textu konkrétně nic není).