Elektro

09. září 2015 11:36

Továrna Rohde & Schwarz si pro všechna svá 3D měřicí zařízení zvolila jediný software

Společnost Rohde & Schwarz je dodavatelem mechanických dílů i kompletních systémů pro rádiové a vysílací technologie. Portfolio firmy zahrnuje širokou škálu produktů, od malých přepínačů používaných v satelitech až po radiostanice do vojenských letadel či mobilní vysílací stanice pro potřeby rozhlasu a televize. V otázkách zabezpečování kvality se společnost spoléhá na celou řadu měřicích systémů. Všechna tato zařízení jsou díky softwaru PC-DMIS naladěna na stejnou vlnu.

Tenčí než lidský vlas: drážky jsou široké pouhých 100 mikrometrů. Tyto prvky se měří opticky

V továrně v Teisnachu společnost Rohde & Schwarz zabezpečuje třískové i beztřískové obrábění, povrchovou úpravu, výrobu plošných spojů, produkci nástrojů a další procesy. Díky širokému rozsahu vlastní výroby může tato firma rychle a flexibilně reagovat na požadavky svých zákazníků. Při výrobě prvních prototypů a optimalizaci procesů v prostředí trvalého zabezpečování kvality výroby a konečného schvalování výrobků je nepostradatelným pomocníkem 3D souřadnicové měření od společnosti Hexagon Metrology.

Inzerce

V měřicích laboratořích firmy Rohde & Schwarz se nacházejí následující přístroje: Optiv Performance – optický systém pro inspekci desek tištěných spojů, Optiv Reference – multisenzorové zařízení využívané v přesné výrobě a dotykové souřadnicové měřicí přístroje, jako jsou například zařízení DEA GLOBAL či Leitz PMM-C. V Teisnachu se dokonce úspěšně využívá i přenosné měřicí rameno ROMER – pro účely zabezpečení co nejdokonalejších vlastností všech výrobků.

Společný jmenovatel: software PC-DMIS

Všechna tato zařízení ovládá metrologický software PC-DMIS, jenž slouží k porovnávání fakticky naměřených dat ze všech měřicích přístrojů společnosti Hexagon Metrology s daty modelů CAD. Tato strategie představuje kromě úspor v oblasti proškolování pracovníků i výhodu v podobě absence kritického přetěžování strojů ve špičkách: jestliže se práce nakupí, mohou uživatelé jednoduše využívat jiné měřicí zařízení. „Ve svých cílech máme prakticky velmi jasno. Chtěli jsme pracovat pouze v jediném softwarovém prostředí. V současnosti je společnost Hexagon Metrology jediným subjektem, jenž je schopen tomuto požadavku dostát,“ stvrzuje Gerhard Kokott, vedoucí decentralizovaného řízení jakosti.

S podporou funkce offline programování mohou měřicí technici zahájit práci na svých programech souběžně během měření prvních vývojových dílů. Od tohoto okamžiku je možné zkrátit dobu zpracování dílů až o 30 procent. „Data systému CAD nyní můžeme využívat hned od počátku a s měřicími programy můžeme pracovat v průběhu celého procesu CAD/CAM,“ říká Karl-Heinz Stieglbauer z oddělení decentralizované kontroly kvality.

Aby se firma zdárně vypořádala se všemi měřicími požadavky, začala účelně využívat software PC-DMIS disponující uživatelsky přívětivými provozními funkcemi. Měřící technici jsou ve svém oboru profesionály vyvíjejícími vlastní měřicí programy a upínací přípravky. Samotné měření pak většinou realizují operátoři v dílnách. Do budoucna se počítá se zavedením zjednodušeného uživatelského rozhraní, díky němuž bude celý proces pro dílenské pracovníky ještě intuitivnější.

Tato opracovaná skříň poslouží k uložení dílů rádiové elektroniky letounu – musí zachovat spolehlivost i při extrémních hodnotách zrychlení

Komplexní nabídka měřicích zařízení

Různorodost měřicích zařízení implementovaných společností Rohde & Schwarz v továrně v Teisnachu není nikterak náhodná. Gerhard Kokott vysvětluje: „Naše flexibilita v oblasti výroby od nás vyžaduje také flexibilitu procesů zabezpečování kvality. Jediným způsobem měření struktur našich desek s plošnými spoji je nasazení optických přístrojů. Naproti tomu vyrábíme i přesné díly, jež musejí být podrobeny měření dotykovými či bezkontaktními metodami.“ Tohoto cíle lze s vysokou přesností docílit pomocí multisenzorových systémů v procesu jediného upnutí dílu. Tolerance přitom nepřesahují hodnotu několika mikrometrů.

Jedna metoda měření nestačí: multisenzorové zařízení Optiv Reference lze použít k měření všech charakteristik přesných dílů v jediné poloze upnutí

Stacionární souřadnicové měřicí stroje s dotykovými měřicími sondami lze použít pro větší celky z ocelových plechů nebo frézovaných materiálů, které slouží jako součásti nejrůznějších rádiových a vysílacích systémů. A pokud jde o velikost měřených součástí, společnost Rohde & Schwarz využívá v továrně v Teisnachu přenosné měřicí rameno ROMER ke kontrole krytů radarových antén o velikosti až do dvou metrů. V tomto případě přesnost spočívá ve funkčním rozsahu.

Všechna tato zařízení pro optická, dotyková, multisenzorová, stacionární a přenosná měření spojuje jediný měřicí software PC-DMIS. Tento stav se do budoucna nebude měnit, neboť společnost Rohde & Schwarz v Teisnachu hodlá do prostředí softwaru PC-DMIS integrovat i nové systémy.

Mohlo by se Vám líbit

Měření tloušťky plechu

V automobilovém průmyslu se při lisování plechů používá stříhání a tvarování do forem pomocí lisovacího nástroje. Kovové raznice se používají k vytvoření vysoce přesných kovových […]

Ultrarychlé váhové terminály IND 360 pro automatizaci systémů vážení a plnění nádrží

Rychlé, automatizované aplikace usnadňují vážení. Terminál METTLER TOLEDO IND360 v sobě skrývá jedno zařízení pro více aplikací. Předprogramované aplikace pro řízení úrovně náplně v nádrži/zásobníku a […]

OSTROJ dodá dopravníkový systém pro Model Obaly. K prototypování využil virtuální realitu

Opavský OSTROJ získal rozsáhlou zakázku na dodávku komplexního dopravníkového systému pro automatizaci výroby ve společnosti Model Obaly a.s. S pomocí simulačního programu a virtuální reality navrhl […]