Elektro

09. září 2015 11:36

Továrna Rohde & Schwarz si pro všechna svá 3D měřicí zařízení zvolila jediný software

Společnost Rohde & Schwarz je dodavatelem mechanických dílů i kompletních systémů pro rádiové a vysílací technologie. Portfolio firmy zahrnuje širokou škálu produktů, od malých přepínačů používaných v satelitech až po radiostanice do vojenských letadel či mobilní vysílací stanice pro potřeby rozhlasu a televize. V otázkách zabezpečování kvality se společnost spoléhá na celou řadu měřicích systémů. Všechna tato zařízení jsou díky softwaru PC-DMIS naladěna na stejnou vlnu.

Tenčí než lidský vlas: drážky jsou široké pouhých 100 mikrometrů. Tyto prvky se měří opticky

V továrně v Teisnachu společnost Rohde & Schwarz zabezpečuje třískové i beztřískové obrábění, povrchovou úpravu, výrobu plošných spojů, produkci nástrojů a další procesy. Díky širokému rozsahu vlastní výroby může tato firma rychle a flexibilně reagovat na požadavky svých zákazníků. Při výrobě prvních prototypů a optimalizaci procesů v prostředí trvalého zabezpečování kvality výroby a konečného schvalování výrobků je nepostradatelným pomocníkem 3D souřadnicové měření od společnosti Hexagon Metrology.

V měřicích laboratořích firmy Rohde & Schwarz se nacházejí následující přístroje: Optiv Performance – optický systém pro inspekci desek tištěných spojů, Optiv Reference – multisenzorové zařízení využívané v přesné výrobě a dotykové souřadnicové měřicí přístroje, jako jsou například zařízení DEA GLOBAL či Leitz PMM-C. V Teisnachu se dokonce úspěšně využívá i přenosné měřicí rameno ROMER – pro účely zabezpečení co nejdokonalejších vlastností všech výrobků.

Společný jmenovatel: software PC-DMIS

Všechna tato zařízení ovládá metrologický software PC-DMIS, jenž slouží k porovnávání fakticky naměřených dat ze všech měřicích přístrojů společnosti Hexagon Metrology s daty modelů CAD. Tato strategie představuje kromě úspor v oblasti proškolování pracovníků i výhodu v podobě absence kritického přetěžování strojů ve špičkách: jestliže se práce nakupí, mohou uživatelé jednoduše využívat jiné měřicí zařízení. „Ve svých cílech máme prakticky velmi jasno. Chtěli jsme pracovat pouze v jediném softwarovém prostředí. V současnosti je společnost Hexagon Metrology jediným subjektem, jenž je schopen tomuto požadavku dostát,“ stvrzuje Gerhard Kokott, vedoucí decentralizovaného řízení jakosti.

S podporou funkce offline programování mohou měřicí technici zahájit práci na svých programech souběžně během měření prvních vývojových dílů. Od tohoto okamžiku je možné zkrátit dobu zpracování dílů až o 30 procent. „Data systému CAD nyní můžeme využívat hned od počátku a s měřicími programy můžeme pracovat v průběhu celého procesu CAD/CAM,“ říká Karl-Heinz Stieglbauer z oddělení decentralizované kontroly kvality.

Aby se firma zdárně vypořádala se všemi měřicími požadavky, začala účelně využívat software PC-DMIS disponující uživatelsky přívětivými provozními funkcemi. Měřící technici jsou ve svém oboru profesionály vyvíjejícími vlastní měřicí programy a upínací přípravky. Samotné měření pak většinou realizují operátoři v dílnách. Do budoucna se počítá se zavedením zjednodušeného uživatelského rozhraní, díky němuž bude celý proces pro dílenské pracovníky ještě intuitivnější.

Tato opracovaná skříň poslouží k uložení dílů rádiové elektroniky letounu – musí zachovat spolehlivost i při extrémních hodnotách zrychlení

Komplexní nabídka měřicích zařízení

Různorodost měřicích zařízení implementovaných společností Rohde & Schwarz v továrně v Teisnachu není nikterak náhodná. Gerhard Kokott vysvětluje: „Naše flexibilita v oblasti výroby od nás vyžaduje také flexibilitu procesů zabezpečování kvality. Jediným způsobem měření struktur našich desek s plošnými spoji je nasazení optických přístrojů. Naproti tomu vyrábíme i přesné díly, jež musejí být podrobeny měření dotykovými či bezkontaktními metodami.“ Tohoto cíle lze s vysokou přesností docílit pomocí multisenzorových systémů v procesu jediného upnutí dílu. Tolerance přitom nepřesahují hodnotu několika mikrometrů.

Jedna metoda měření nestačí: multisenzorové zařízení Optiv Reference lze použít k měření všech charakteristik přesných dílů v jediné poloze upnutí

Stacionární souřadnicové měřicí stroje s dotykovými měřicími sondami lze použít pro větší celky z ocelových plechů nebo frézovaných materiálů, které slouží jako součásti nejrůznějších rádiových a vysílacích systémů. A pokud jde o velikost měřených součástí, společnost Rohde & Schwarz využívá v továrně v Teisnachu přenosné měřicí rameno ROMER ke kontrole krytů radarových antén o velikosti až do dvou metrů. V tomto případě přesnost spočívá ve funkčním rozsahu.

Všechna tato zařízení pro optická, dotyková, multisenzorová, stacionární a přenosná měření spojuje jediný měřicí software PC-DMIS. Tento stav se do budoucna nebude měnit, neboť společnost Rohde & Schwarz v Teisnachu hodlá do prostředí softwaru PC-DMIS integrovat i nové systémy.

Mohlo by se Vám líbit

MCAE Systems představuje řadu cenově dostupných a vysoce výkonných 3D tiskáren kovů Xact Metal střední velikosti XM300G

Společnost MCAE Systems oznamuje, že její partner, společnost Xact Metal uvedla cenově dostupné, středně velké kovové 3D tiskárny XM300G na IMTS 2022 v Chicagu, Illinois […]

Nový 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy

2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy S potěšením oznamujeme, že společnost OnRobot představila novou sadu uchopovačů pro […]

Mezinárodní strojírenský veletrh ukáže cestu k chytrému a efektivnímu průmyslu

Inovativní technologické novinky, téma energetické efektivity i digitální řešení pro průmysl budoucnosti. To vše nabídne již 63. Mezinárodní strojírenský veletrh, který se uskuteční od 4. […]