Elektro

10. září 2018 10:58

TONiC – osvěžení ve světě řízení polohy

TONiC je superkompaktní bezkontaktní optický snímač polohy, který nabízí rychlost polohování až 10 m/s s rozlišením až 1 nm pro lineární i rotační aplikace.

Infračervená dioda integrovaná ve snímači vyzařuje světlo na stupnici. Stupnice je vlastně kovová páska s vrypy provedenými do jejího povrchu s roztečí 20 µm, fyzik by ji označil jako rovinnou odraznou mřížku. Pro přesné odměřování je důležité, aby tato stupnice byla stejnoměrná a dokonale pravidelná, nemusí se však jednat o mřížku s dobrou difrakcí (difrakce je ohyb světla na jakékoli překážce). Světlo diody se odráží od mnoha dílků stupnice zpět do snímače. Optika čtecí hlavy TONiC vyhodnotí tyto odrazy, zprůměruje jejich hodnoty a účinně odfiltruje nepravidelné prvky způsobené například nečistotami na stupnici.

Signál je v elektronických obvodech snímače dále zpracováván a výsledkem je polohová zpětná vazba s velmi nízkou chybou interpolace ± 30 nm (nanometrů). To znamená, že chyba polohy indikované snímačem může dosáhnout hodnoty pouhých 0,15% dílku stupnice. Interpolaci zajišťuje algoritmus CORDIC, který je součástí rozhraní TONiC Ti.

Inkrementální snímač TONiC je k dispozici v provedení pro odměřování lineární polohy i v rotační verzi. Systém sestává z vlastního miniaturního snímače a oddělené jednotky pro zpracování signálu, které lze umístit ve vzdálenosti až 10m od snímače. Výstupní signály jsou k dispozici v digitálním i analogovém formátu.

Pozlacená pásková stupnice

Lineární verze snímačů TONiC je kompatibilní s širokým sortimentem stupnic. Nejnovějším provedením je stupnice RGSZ, pozlacené páskové měřítko s integrovanými optickými referenčními značkami IN-TRAC™. Stupnice RELM Invar® nabízejí nulovou tepelnou roztažnost a přesnost ±1 µm na délce až 1130 mm, přičemž pro dlouhé osy vykazují významně vyšší robustnost než skleněné stupnice srovnatelné přesnosti. Stupnice z nerezové oceli RSLM mají celkovou přesnost ±4 µm na délce 5 m, a jsou k dispozici v délkách až 10 m. Kromě výše zmíněných stupnic se pro mimořádně rychlou montáž dodává nový montážní systém FASTRACK™ s nízkoprofilovou páskovou stupnicí RTLC s přesností ±5 µm/m.

Bohatá je také nabídka rotačních (úhlové) snímačů s prstencovými stupnicemi RESM v široké škále standardních průměrů od 52 mm do 550 mm. Na zakázku lze vyrobit ještě větší průměry. V případě požadavku na velmi vysokou přesnost je v nabídce prstencová stupnice REXM, která při použití dvojice čtecích hlav na prstenci větším než 100mm vykazuje celkovou přesnost po instalaci lepší než ±1 oblouková vteřina.

Snímač TONiC přináší výrazná vylepšení stávající nabídky vysokorychlostních bezkontaktních optických snímačů společnosti Renishaw. Jeho výhodou je bezesporu zlepšená stabilita signálu, dlouhodobá spolehlivost, nízké náklady vlastnictví a jednoduchost obnovování.

Mohlo by se Vám líbit

MCAE Systems představuje řadu cenově dostupných a vysoce výkonných 3D tiskáren kovů Xact Metal střední velikosti XM300G

Společnost MCAE Systems oznamuje, že její partner, společnost Xact Metal uvedla cenově dostupné, středně velké kovové 3D tiskárny XM300G na IMTS 2022 v Chicagu, Illinois […]

Nový 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy

2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy 2FGP20 – Sada uchopovačů pro KLT boxy S potěšením oznamujeme, že společnost OnRobot představila novou sadu uchopovačů pro […]

Mezinárodní strojírenský veletrh ukáže cestu k chytrému a efektivnímu průmyslu

Inovativní technologické novinky, téma energetické efektivity i digitální řešení pro průmysl budoucnosti. To vše nabídne již 63. Mezinárodní strojírenský veletrh, který se uskuteční od 4. […]