30. listopadu 2021 21:23
Řídit nezávislé zdroje energie pro celý svět
Česká firma ComAp, která je světovým lídrem v řídicích systémech pro záložní a nezávislé zdroje energie, letos slaví 30 let.
Z nuly v roce 1991 až na roční obrat ve výši téměř 2 mld. Kč. Že to jde díky poctivé práci, invenci a neustálé chuti učit se, potvrzuje i příběh společnosti ComAp, předního hráče na světovém trhu řídicích systémů pro záložní a nezávislé zdroje energie. Jejich kontroléry řídí dodávku energie na všech ostrovech v Polynésii, jejich systémy zajišťují nepřetržitý a stabilní zdroj energie pro datové centrum ve Švýcarsku nebo synchronizují záložní zdroje pro pražskou O2 arénu, aby nedošlo k nečekanému výpadku. Firma je plně v rukách svých českých zakladatelů, ale chce nadále růst – tak, aby mohla významně přispět k celosvětovému přechodu na udržitelné zdroje energie.
„Začátky ComApu byly v porovnání s dneškem poněkud skromné. Byl rok 1991, byli jsme tři kamarádi z Výzkumného ústavu ČKD a atmosféra kypěla příležitostmi. A my jsme je chtěli využít a něco dokázat. Všichni jsme absolvovali technickou kybernetiku na ČVUT, a proto nám bylo jasné, že to bude něco kolem počítačů – i název naší firmy je zkratkou Computer Applications. Postupem času vykrystalizovala naše specializace na řízení nezávislých a záložních zdrojů energie: tak, aby v nemocnicích nebyla přerušená dodávka při výpadku nebo aby měli na odlehlých ostrovech, kam síť vůbec nesahá, zajištěnou infrastrukturu,“ popisuje jeden ze zakladatelů, Libor Mertl.
1991: Velké plány a kancelář místo ložnice
První zakázkou byl automatický systém na zvukové hlášení stanic v pražském metru a zpočátku firma realizovala široké spektrum zakázek v elektronice pro B2B. V polovině devadesátých let ale došlo k zásadnímu zlomu. Majitelé se rozhodli soustředit pouze na řízení záložních zdrojů a nezávislých malých elektráren, tzv. microgrids, s ambicí stát se v tomto segmentu globálními lídry.
Od motorgenerátorů ke komplexním systémům
„Když porovnáme energetické systémy před 25, 30 lety a jejich řízení, tak na začátku šlo především o klasické motorgenerátory na naftu, které produkují elektřinu jako zálohu pro nemocnice, hotely nebo jsou přímo jedinými zdroji energie – například na ropných plošinách nebo na odlehlých ostrovech, kam konvenční síť vůbec nesahá,“ vysvětluje Martin Málek.
Dnešní systémy jsou daleko složitější a vstupují do něj samozřejmě udržitelné zdroje energie – ať už to je dvoupalivový generátor, kdy se část nafty nahrazuje plynem, nebo fotovoltaika, větrné elektrárny, baterie. Řídicí systémy ComApu zajišťují, aby se zdroje využívaly co nejefektivněji, navzájem byly synchronizované a mohly využít i připojení ze sítě, pokud je třeba.
2021: Udržitelná budoucnost a další růst
Dnes má ComAp přes 400 zaměstnanců ve 13 pobočkách po celém světě (přes Austrálii, Ameriku, Kanadu po Rusko, Indii, Austrálii nebo Singapur) a díky síti více než 60 distributorů dodávají systémy do celého světa. Centrála sídlí v Praze s robustním centrem Výzkumu a Vývoje. Společnost nadále zůstává v rukou svých zakladatelů, Martina Málka, Libora Mertla a rodiny Aleše Procházky, nyní ale již v roli členů dozorčí rady. Firma má od roku 2016 švédského CEO Petera Sandina a chce nadále růst a nabírat do své pražské centrály další zaměstnance. Láká je na možnost řídit nebo vyvíjet systémy z Prahy pro celý svět a být u velkého technologického přerodu v energetickém průmyslu.
„Dnes stojíme na prahu energetické revoluce, kdy potřebujeme dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. I ComAp proto čeká cesta dalších inovací v oblasti čistých zdrojů energie, a my se chceme stát firmou, která světu pomůže této neutrality dosáhnout,“ popisuje vizi firmy do dalších let její CEO Peter Sandin. ComAp se proto aktivně hlásí k postupnému naplňování dvou cílů udržitelného rozvoje vytyčených OSN: v oblastech Dostupné a čisté energie a Průmysl, inovace a infrastruktura.
O firmě ComAp
Společnost ComAp, a. s., je českou firmou s globální působností, která patří ke světové špičce v oblasti vývoje a výroby řídicích systémů pro záložní a nezávislé zdroje energie, včetně softwaru a příslušenství. Nabízí kompletní řešení pro řízení energie konkrétních lokalit – ať jde o nemocnici ve Velké Británii, datové centrum ve Švýcarsku, velký obchodní komplex v Indonésii nebo malou vodní elektrárnu ve Francouzské Polynésii. Zaměstnává více než 400 lidí ve 13 pobočkách (Česká republika, Slovensko, Německo, Itálie, Velká Británie, Spojené státy, Kanada, Rusko, Spojené arabské emiráty, Singapur, Indie, Čína, Austrálie) a má síť více než 60 distributorů po celém světě.
V roce 2009 získala ocenění Nejlepší zaměstnavatel ČR v kategorii Malé a střední podniky. V roce 2016 vyhrála v soutěži Zasedačka roku kategorii Kanceláře pro budoucí výzvy.
Více informací na www.comap-control.com, LinkedIn ComAp Group, Facebook ComAp Global, Instagramu ComAp_Group a YouTube ComAp kanále.
Mohlo by se Vám líbit
Jak správně vybrat výdejní systém: 7 faktorů, které vám usnadní rozhodování
- Obrábění
-
05. října 2024
Úvod Výběr správného výdejního systému nebo toolboxu může výrazně zlepšit efektivitu práce, snížit ztráty a zvýšit bezpečnost. S rostoucí nabídkou řešení na trhu je však […]
Monolitní frézy Seco C-Series nabízejí flexibilitu a výkon za dobrou cenu
- Obrábění
-
04. října 2024
Monolitní karbidové frézy Seco C-Series jsou flexibilní i výkonné, takže lze jedním nástrojem obrábět různé materiály – bez potřeby jiných. K dispozici jsou frézy rohové, […]
65. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně představí inovace, které mění průmysl
- Strojírenství
-
04. října 2024
Jubilejní 65. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu ukáže na jednom místě inovace, které posouvají průmyslovou výrobu do nové éry. Nejvýznamnější středoevropská událost zaměřená na technologické novinky […]