Elektro

09. března 2016 10:05

Revoluce v energetickém průmyslu

Podle výzkumu se očekává v letech 2013–2035 nárůst světové populace až na 8,7 miliardy, což je zhruba o 1,6 miliardy více než dnes. Díky tomu není žádným překvapením zvýšení celosvětové poptávky po energii až o 37 %. Proto je naprosto přirozené připravit plánované řešení pro tuto situaci, kdy současný svět je již omezen energetickými zdroji a plánovanými úsporami.

Machine-to-Machine (M2M) technologie a formující se Internet věcí (IoT) umožnuje nabídnout přenosové soustavě energetických sítí efektivní přenos dat pro monitorování a řízení toku energií v reálném čase. Skloubením těchto prvků pomohou inteligentní technologie vytvořit svět „chytrých měst”, který zefektivní a zvýší životní standard.

V roce 2014 se jako první do projektu Smart City Wroclaw pustil největší dodavatel energie v Polsku, společnost Tauron. Cílem projektu bylo vymyslet inteligentní městský systém, který by mohl bez problémů předávat data mezi různými komunikačními protokoly, napříč mobilními a Powerline Communication (PLC) sítěmi.

Společnost Tauron sestavila tým se společnostmi Andra, která zajistila systémovou integraci informačních a komunikačních technologií; Gemalto M2M, globálním lídrem v oblasti digitálního zabezpečení a technologií M2M; a předním operátora mobilní sítě v Polsku, Orange. V projektu bylo uvedeno na trh 330 000 smart elektroměrů, 2 300 průmyslových koncentrátorů PLC a 2 300 LTE routerů comander amiROUTER s modulem Cinterion PLS8-E. Dříve než projekt Smart City Wroclaw započal, byly smart elektroměry testovány v domácnostech a firmách po celém světě. PLC protokol, který byl v Polsku standardně používán a testován, se ukázal jako nejvýhodnější systém pro nový vývoj a vstup do projektu. Společnost Andra na základě předchozích zkušeností vyvinula nový produkt a na evropský trh uvedla – první LTE průmyslový bezdrátový router pro energetiku.

Pro projekt Smart City Wroclaw nebyly stávající technologie 2G a 3G schůdným řešením z důvodů jejich očekávaného útlumu a omezení frekvenčního rozsahu v nadcházejících letech. Na základě tohoto požadavku společnost Andra ve spojení s Gemalto M2M zvolila pro svůj router LTE modul Cinterion PLS8-E. Nový router comander amiROUTER dovoluje připojení v sítích LTE a umožňuje bezproblémové přepnutí do 2G a 3G sítí tam, kde 4G není k dispozici.

Nainstalované smart elektroměry odesílají data prostřednictvím sítě PLC do koncentrátorů, které jsou rozmístěny v elektrických rozvodnách elektráren po celém městě, kde shromažďují a zpracovávají údaje z měřičů a dalších prvků v energetickém ekosystému. Data jsou přijímána M2M modulem Cinterion PLS8-E v comander amiROUTERU a odeslána v reálném čase po síti Orange LTE do koncového systému TAURON, kde jsou dále zpracovávána, analyzována a transformována do využitelných informací. Tauron tyto informace dále používá pro optimalizaci výroby energie a stanovení důležitých rozhodnutí týkajících se zatížení a řízení sítě. Údaje o spotřebě jsou sdíleny přes webový portál spotřebitelům, kteří se mohou na základě informací rozhodnout o své celkové koncepci spotřeby energie.

Tento ekosystém, který umožňuje nízkouhlíkové hospodářství, je cenově dostupný pro všechny provozovatele energetických sítí a spotřebitele. Produktové portfolio společnosti Andra pod značkou comander je na českém a slovenském trhu implementováno prostřednictvím autorizovaného distributora Gemalto M2M a Andra, společností SECTRON, s. r. o., sídlící v Ostravě.


Společnost SECTRON, s. r. o.,

je česká distribuční a výrobní společnost se zaměřením na bezdrátové průmyslové technologie s 20letou tradicí a celosvětovým renomé. Je autorizovaným distributorem aktivních elektronických komponent renomovaných značek a nabízí široké spektrum pasivních dílů, včetně vlastní výroby kabelových redukcí, svazků a antén. Díky rozsáhlým zkušenostem v těchto oblastech jsme schopni poskytovat komplexní řešení pro široké spektrum aplikací M2M a nabídnout kvalitní výrobky a služby od nápadu až po realizaci. Více informací o společnosti a její produktové nabídky naleznete na www.sectron.cz.


SECTRON, s. r. o.
Josefa Šavla 1271/12
Ostrava –Mariánské Hory
tel: +420 556 621 000
e-mail: obchod@sectron.cz
www.sectron.cz

.sectron.cz

Mohlo by se Vám líbit

O udržitelný zdroj bílkovin se starají na hmyzí farmě roboty KUKA

Šest robotů společnosti KUKA pracuje na největší a první komerční hmyzí farmě v Dánsku. Firma ENORM Biofactory zde chová larvy much Hermetia illucens, z nichž […]

Jak privátní 5G sítě pomáhají rozvoji chytré výroby?

Thorsten Lutz ze společnosti Panasonic TOUGHBOOK se zamýšlí nad dopadem implementace privátních 5G sítí do průmyslové výroby. Sektor výroby a průmyslu čelí mnoha výzvám, včetně […]

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]