Elektro

09. března 2016 10:05

Revoluce v energetickém průmyslu

Podle výzkumu se očekává v letech 2013–2035 nárůst světové populace až na 8,7 miliardy, což je zhruba o 1,6 miliardy více než dnes. Díky tomu není žádným překvapením zvýšení celosvětové poptávky po energii až o 37 %. Proto je naprosto přirozené připravit plánované řešení pro tuto situaci, kdy současný svět je již omezen energetickými zdroji a plánovanými úsporami.

Machine-to-Machine (M2M) technologie a formující se Internet věcí (IoT) umožnuje nabídnout přenosové soustavě energetických sítí efektivní přenos dat pro monitorování a řízení toku energií v reálném čase. Skloubením těchto prvků pomohou inteligentní technologie vytvořit svět „chytrých měst”, který zefektivní a zvýší životní standard.

V roce 2014 se jako první do projektu Smart City Wroclaw pustil největší dodavatel energie v Polsku, společnost Tauron. Cílem projektu bylo vymyslet inteligentní městský systém, který by mohl bez problémů předávat data mezi různými komunikačními protokoly, napříč mobilními a Powerline Communication (PLC) sítěmi.

Společnost Tauron sestavila tým se společnostmi Andra, která zajistila systémovou integraci informačních a komunikačních technologií; Gemalto M2M, globálním lídrem v oblasti digitálního zabezpečení a technologií M2M; a předním operátora mobilní sítě v Polsku, Orange. V projektu bylo uvedeno na trh 330 000 smart elektroměrů, 2 300 průmyslových koncentrátorů PLC a 2 300 LTE routerů comander amiROUTER s modulem Cinterion PLS8-E. Dříve než projekt Smart City Wroclaw započal, byly smart elektroměry testovány v domácnostech a firmách po celém světě. PLC protokol, který byl v Polsku standardně používán a testován, se ukázal jako nejvýhodnější systém pro nový vývoj a vstup do projektu. Společnost Andra na základě předchozích zkušeností vyvinula nový produkt a na evropský trh uvedla – první LTE průmyslový bezdrátový router pro energetiku.

Pro projekt Smart City Wroclaw nebyly stávající technologie 2G a 3G schůdným řešením z důvodů jejich očekávaného útlumu a omezení frekvenčního rozsahu v nadcházejících letech. Na základě tohoto požadavku společnost Andra ve spojení s Gemalto M2M zvolila pro svůj router LTE modul Cinterion PLS8-E. Nový router comander amiROUTER dovoluje připojení v sítích LTE a umožňuje bezproblémové přepnutí do 2G a 3G sítí tam, kde 4G není k dispozici.

Nainstalované smart elektroměry odesílají data prostřednictvím sítě PLC do koncentrátorů, které jsou rozmístěny v elektrických rozvodnách elektráren po celém městě, kde shromažďují a zpracovávají údaje z měřičů a dalších prvků v energetickém ekosystému. Data jsou přijímána M2M modulem Cinterion PLS8-E v comander amiROUTERU a odeslána v reálném čase po síti Orange LTE do koncového systému TAURON, kde jsou dále zpracovávána, analyzována a transformována do využitelných informací. Tauron tyto informace dále používá pro optimalizaci výroby energie a stanovení důležitých rozhodnutí týkajících se zatížení a řízení sítě. Údaje o spotřebě jsou sdíleny přes webový portál spotřebitelům, kteří se mohou na základě informací rozhodnout o své celkové koncepci spotřeby energie.

Tento ekosystém, který umožňuje nízkouhlíkové hospodářství, je cenově dostupný pro všechny provozovatele energetických sítí a spotřebitele. Produktové portfolio společnosti Andra pod značkou comander je na českém a slovenském trhu implementováno prostřednictvím autorizovaného distributora Gemalto M2M a Andra, společností SECTRON, s. r. o., sídlící v Ostravě.


Společnost SECTRON, s. r. o.,

je česká distribuční a výrobní společnost se zaměřením na bezdrátové průmyslové technologie s 20letou tradicí a celosvětovým renomé. Je autorizovaným distributorem aktivních elektronických komponent renomovaných značek a nabízí široké spektrum pasivních dílů, včetně vlastní výroby kabelových redukcí, svazků a antén. Díky rozsáhlým zkušenostem v těchto oblastech jsme schopni poskytovat komplexní řešení pro široké spektrum aplikací M2M a nabídnout kvalitní výrobky a služby od nápadu až po realizaci. Více informací o společnosti a její produktové nabídky naleznete na www.sectron.cz.


SECTRON, s. r. o.
Josefa Šavla 1271/12
Ostrava –Mariánské Hory
tel: +420 556 621 000
e-mail: obchod@sectron.cz
www.sectron.cz

.sectron.cz

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]