Elektro

21. prosince 2018 12:01

Měnič frekvence SJ-P1 – nový standard od Hitachi

Před časem byla do prodeje uvedena nová řada měničů frekvence firmy Hitachi pod označením SJ-P1. Tato řada přináší mnoho významných novinek a změn do koncepce standardních frekvenčních měničů Hitachi.

Řada SJ-P1 nahrazuje dlouhými léty osvědčenou řadu SJ700. SJ-P1 se stanou vlajkovou lodí Hitachi. Jedná se o měnič zařazený do kategorie „premium segment“ vybavený veškerým možným komfortem pro uspokojení jakýchkoliv požadavků zákazníka.

Měniče řady SJ-P1 značeny podle proudové zatížitelnosti a jsou typovány ve třech třídách přetížitelnosti 150% (ND), 120% (LD) a 110% (VLD). Do budoucna se počítá ještě s typováním 200% (HD). Řada SJ-P1 pokrývá výkonové spektrum od 0,7kW do 132kW (ND) v napěťové třídě do 500V, s plánovaným rozšířením směrem k výkonu 1000kW a 690V. Jednotky SJ-P1 umožňují připojení a ovládání jak indukčních, tak i PM motorů. Počítá se i s verzí s vyšším krytím.

Měniče jsou vybaveny standardně barevným víceřádkovým TFT panelem, čímž se výrazně zlepšuje komfort obsluhy a rozšiřují se možnosti monitorování provozních parametrů. Informaci zobrazenou na displeji lze zákaznicky ovlivnit. Panel podporuje až 12 jazyků včetně češtiny, má svoji nezávislou paměť a pracuje také jako kopírovací jednotka a záloha nastavení.

Obr. 1 Měniče jsou vybaveny barevným víceřádkovým TFT panelem

Měniče SJ-P1 jsou standardně s vektorovým řízením bez zpětné vazby s možností plného vektorového řízení se zpětnou vazbou z čidla otáček. Jednotka pro zpracování signálu z čidla otáček je volitelná a lze tedy použít různé typy enkodérů.

Měniče řady SJ-P1 mají podstatně rozšířenou funkčnost směrem k posílení univerzálnosti a možnostem interního PLC. Počet logických vstupů byl rozšířen na 11 a logických výstupů na 7 (dva reléové). Dva logické vstupy pracují až do 32kHz a lze je použít jako pulsní vstupy zadávání frekvence, nebo jako vstupy čítače. Počet analogových I/O je 3/2 s možností volby napětí/proud, zvlášť je vstup pro termistor. Výše uvedené počty lze rozšířit volitelnými jednotkami. Celkem umožňuje měnič SJ-P1 využít až tři volitelné jednotky (např. komunikace, zpětná vazba z čidla otáček, rozšíření logických I/O). Standardní zůstává komunikace Modbus, volitelně pak ostatní komunikační protokoly- EtherCat, EtherNet/IP, Profibus-DB, ProfiNet a další. Jednoduchý a uživatelsky přívětivý programový prostředek EzSQ dodává měniči SJ-P1 široké možnosti přizpůsobení a vytváření uživatelských aplikací. Pro snadnou parametrizaci slouží i nadále software ProDriveNext s vylepšenými vlastnostmi monitorování. Připojení k PC je pomocí USB micro B.

Výrazně jsou rozšířeny možnosti PID regulace v porovnání s SJ700. Je možné použít až 4 PID regulátory i nezávisle na provozu měniče, prvé dva PID regulátory lze použít i v serii. Bohatě jsou rozšířeny možnosti nastavení PID konstant.

Aby měnič SJ-P1zvládl všechny nové funkce v odpovídající kvalitě, je vybaven novou CPU s taktovacím kmitočtem 240MHz, což zajišťuje aktualizaci rychlosti každých 200μs.

Měnič disponuje plně oddělitelným napájením řídící a výkonové části, což dovoluje jednak optimální řízení chodu pohonu a dále také využití řídícího PLC i v době mimo provoz pohonu.

Obr. 2 Počet logických vstupů byl rozšířen na 11 a logických výstupů na 7

Novinkou ve firmware vybavení měniče SJ-P1 je simulační režim dovolující simulaci chování pohonu (i programu EzSQ) s nastavenými parametry.

Všechna výše uvedená rozšíření a vylepšení se promítla v parametrické sadě měniče SJ-P1, která se velmi rozrostla. Aby se neztratil uživatelský komfort, jsou měniče vybaveny interaktivním prostředkem pro usnadnění nastavení základních aplikací.

Měnič splňuje všechny obvyklé standardy CE, UL, cUL a disponuje certifikovanou funkcí bezpečného zastavení dle EN ISO 13849-1 PLe/Cat3.

SJ-P1 jsou standardně vybaveny EMC filtrem pro průmyslové prostředí (C3).

Další podrobnější informace naleznete na adrese www.aef-hitachi.cz, nebo vám je rádi poskytnou naši pracovníci.

 

 

AEF, s.r.o.
Pekařská 86, 602 00 Brno
E-mail: info@aef-hitachi.cz
www.aef-hitachi.cz

Mohlo by se Vám líbit

Výroba automobilů roste, bateriové vozy z ČR zaznamenávají výrazný úspěch i na zahraničních trzích

Meziroční nárůst výroby o 16,2 % a celkových 1 162 315 vyrobených automobilů, to jsou výsledky domácích výrobců osobních vozidel za prvních deset měsíců letošního […]

Nové kloubové ložisko pro potravinářství

Nová, bezplatná vzorkovnice igubal Food Contact – včetně magnetu a nového dvojitého kloubového ložiska V potravinářském průmyslu musí součásti strojů splňovat velmi vysoké hygienické požadavky, […]

Novinky v Siemens Industrial Edge: nová cloudová služba, více zařízení a integrace low-code

Ekosystém Siemens Industrial Edge byl rozšířen o nový hardware asoftware Portál Industrial Edge Management nově v nabídce jako cloudová služba Low-code pro Industrial Edge: jednodušší programování […]