Elektro

19. října 2018 14:13

M8x1 konektory D-kódované s „Fast Ethernet“: Přenosové hodnoty až do 100Mbit/s

V dnešní době je téměř nemožné představit si mnohé automatizační technologie bez přenosu dat přes Industrial Ethernet. Do současnosti byly M12x1 D-kódované konektory nasazovány především v kontrolních a regulačních jednotkách. Mnozí výrobci však dnes přechází k tomu, spojovat navzájem senzory, kamery a jiné komponenty prostřednictvím  Industrial Ethernetu. Díky pokročilé miniaturizaci těchto zařízení je na čase vyvinout kompaktní konektor vhodný k tomuto účelu.

Z tohoto důvodu  CONEC rozšířil oblast svých Industrial Ethernet výrobků o M8x1 D-kódovaný konektor dle standardů IEC 61076-2-114. Rozložení pinů je založeno na M12x1 D-kódování a zabraňuje chybnému zapojení se všemi ostatními na trhu existujícími M8x1 konektory. Přenos  Industrial Ethernetu je realizován prostřednictvím 4-pinového M8x1 konektoru ve spojení s 360° stíněním a standardním Ethernetovým kabelem.
Společně s kontakty se změněným průměrem na 0.8 mm kontakty umožňují přenos dat až do 100 Mbit/s (Fast Ethernet).

Následující komponenty byly vyvinuty pro umožnění konfekčního zapojení:

Obstříknuté konektory
Momentálně jsou k dispozici stíněné varianty TPU kabelem (4 x AWG 22) pro drag chain aplikace  ve standardních délkách. U 100 MBit zapojení jsou praktický výlučně použity kabely male to male.

Konfekční konektory
U konfekčních konektorů  jsou k dispozici axiální female a male varianty konektorů, volitelně šroubovací spojení (female) nebo krimpovací (female, male).

Flanše pro přímou montáž na desku plošných spojů
Pro připojení přístrojů je k dispozici rozsáhlý program, takže  uživatel má mnoho rozličných možností. K mání jsou jak axiální , tak také zauhlované dvojdílné flanše, tak také axiální jednodílné flanše. U dvoudílných flanší je kompletní stínění zajištěno díky lisovanému plíšku. Vytvarované jazýčky kontaktů vytváří  radikální spojení s tělem flanše , spojení s deskou plošných spojů probíhá skrze západky, které jsou následně zaletovány. Použité materiály jsou vhodné k pájení vlnou, kdy těla flanší mohou být oddělena od nosičů kontaktů  a po zpracování opět spojena.
V případě axiálních jednodílných flanší jsou těla flanší spojeny s nosiči kontaktů. Zde proběhne nejdříve montáž flanše ze strany přístroje, než bude nasazena a zaletována deska plošných spojů.

Speciálním provedením flanše je verze s obstříknutým kabelem  a druhým konektorem na straně B, přednostně M8x1 D-kódovaným. Ideálně takto může být provedeno propojení skrze panel, např. rozvodné skříně.

Výhody:

 • velmi malý konektorový systém s malými požadavky na instalační prostor konfekční přenosovou techniku s technologií (Fast Ethernet),
 • napájení i data na jednom datovém páru,
 • variabilní montážní i konektorové možnosti na straně přístroje,
 • kontinuální stínění,
 • stupeň ochrany IP67,
 • robustnost.

Aplikace:

 • pohonové technologie,
 • automatizační  technologie,
 • přístrojová technika,
 • průmyslová rozhraní,
 • komunikační technologie,
 • strojní inženýrství,
 • řídící technika.

Redakčně zpracováno z www.conec.com

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]