Elektro

09. března 2016 11:57

HITACHI představuje procesorové jednotky serie HX, určené pro novou generaci průmyslového řízení PAC

Firma Hitachi Industrial Automation Systems Ltd., je předním výrobcem průmyslové a automatizační techniky na světě. Jednou z dodávaných komodit jsou i programovatelné automaty (PLC), jejichž produkcí se firma zabývá již 70 let. Na sklonku roku 2015 oficiálně oznámila Firma Hitachi ukončení vývoje nové generace procesorových jednotek pod označením HX, které se dostanou na trh v dubnu roku 2016.

Jednotky HX představují novou kvalitu v oblasti PLC řízení. V posledních letech ve zpracovatelském průmyslu vlivem globalizace dodávek vyvstávají nové požadavky, vyvolávající revoluci ve výrobě a technické podpoře použitím technologie IoT (Internet of Things). Zvyšuje se tlak na optimalizaci ovládacích a řídicích struktur, které byly dříve přestavovány dvěma úrovněmi řízení, a to PLC na základní úrovni řízení technologie a IPC (industrial PC) na úrovni řízení produkce. Díky technologie IoT se posouvá možnost přímého řízení a sběru dat k jednotlivým komponentům výrobních zařízení komunikujícím se systémem PAC (Programable Automation Controller) spojujícím v sobě funkce jak PLC tak i IPC.

Představiteli generace procesorových jednotek PAC jsou jednotky HX série. Svým začleněním tvoří součást stávající řady EH 150 a podporují použití všech aktuálních jednotek této řady. Nové procesory HX budou rozměrově podobné jako předchozí verze. Kvůli implementaci nových funkcí bude jednotka o 2 cm vyšší. Nové CPU serie HX bude k dispozici ve čtyřech variantách.

První varianta nazvaná Standard bude obsahovat pouze LAN konektor a dva konektory USB. Mini USB je určeno pro programování, druhé USB k připojení Flash paměti pro zálohu či sběr dat. Procesor je vybaven komunikačními protokoly Modbus – TCP, EterCAT Master, Network variable, CAA_NetBaseServices, OPC UA. Druhá verze procesoru HX s názvem High Performance obsahuje oproti verzi Standard již 3 konektory typu LAN, konektor pro sériovou komunikaci RS – 485 a čtečku SD karet. Třetí varianta nazvaná Motion má navíc implementovány funkce víceosé polohové regulace. Poslední varianta s názvem Redundant je vzhledově podobná verzi High Performance, ale obsahuje další rozšiřující funkce.

Jednotky serie HX jsou určeny pro programovací prostředí CoDeSys. Programování je možné přes USB konektor nebo komfortněji – pomocí LAN portu. Rychlost zpracování instrukcí a velikost paměti bude řádově větší ve srovnání s předchozími verzemi. Nově implementované komunikační rozhraní EtherCAT umožňuje řídit veškeré akční členy vybavené tímto rozhraním, například vzdálené vstupy–výstupy RIO2, servopohony či frekvenční měniče.

V poslední době se velmi rychle rozšiřuje technologie IoT (internet věcí) jako užitečný nástroj pro vzdálenou správu a monitoring. Podpora technologie IoT, implementována v CPU jednotce serie HX, napomáhá vytvoření vzdálené správy zařízení pomocí internetu. V procesoru je implementován OPC server, takže stačí připojit pouze PC s programem (SCADA), což umožní jednoduše vytvořit monitoring nebo vzdálenou správu.

Více informací o procesorech HX se dozvíte přímo od pracovníků technické podpory firmy AEF, s. r. o., která je distributorem průmyslové automatizační techniky pro ČR a SR, nebo na stránkách www.aef-hitachi.cz.

Ing. Stanislav Chevalier,
pracovník technické podpory PLC a frekvenčních měničů

Mohlo by se Vám líbit

Závod Siemens v Trutnově rozjel novou linku na plošné spoje

V těchto dnech zahajuje trutnovský závod Siemens zcela novou výrobu desek plošných spojů (PCB). Desky plošných spojů tvoří základ moderních digitálních řídicích modulů PLC, které koncern […]

Asseco Solutions je špičkovým hráčem i ve světě cloudu

Informační technologie patří k oblastem s nejrychlejším růstem a největším tempem změn. V posledních letech však existuje technologie, která i v porovnání s ostatními v této branži, roste extrémně rychle. Je […]

Podlahové rošty a schodišťové stupně Kytulava. Umožňují snadnou a rychlou instalaci a bezpečný provoz nejen v exteriéru

Společnost Kytulava představuje lehké ocelové konstrukce do exteriéru i interiéru průmyslových staveb, jsou to především podlahové rošty, schodišťové stupně, žebříkové příčky a další. Kytulava patří […]