Elektro

27. září 2018 09:59

DATRON s novou desítkou

Ne, nemusíte se obávat, že by německá společnost DATRON utekla ze světa strojírenství do potravinářského průmyslu a začala vyrábět pivo. Její žhavá novinka bude mít sice v názvu desítku, ale z úplně jiného důvodu: do světa se chystá koncem roku nástupce osvědčeného CNC stroje M10Pro, nazvaný MXCube.

„Na M10Pro můžeme být právem hrdí. Je to naše největší CNC centrum pro frézování, vrtání a gravírování,“ říká Jiří Malůš, jednatel společnosti DATRON‑TECHNOLOGY, která německý koncert zastupuje na českém a slovenském trhu. „M10Pro disponuje masivním žulovým a teplotně stálým stolem s vynikajícími parametry rovinnosti a především s přesnosným a precizním vřetenem. Aktuálně se chystá ve výrobě nová verze MXCube, takže ta desítka, byť jako římská číslice, se symbolicky objeví i v novém názvu stroje. Na německém trhu se poprvé představí na podzim tohoto roku, v Česku a na Slovensku v roce 2019. Oproti svému staršímu sourozenci bude MXCube vybaven moderním systémem řízení DATRON next, který si zájemci již nyní mohou prohlédnout a vyzkoušet na našich menších strojích DATRON Neo a DATRON M8Cube,“ prozrazuje Jiří Malůš.

NEXT: řízení pro budoucnost
V čem je řízení DATRON next jedinečné? Základem je velký 24“ Multi‑Touch displej a s ním spojené dotykové ovládání, jaké známe z tabletů či smartphonů, zobrazující všechny potřebné funkce v podobě dlaždicového designu. Řízení podporuje možnost výběru příslušného jazyka podle potřeb uživatele, a to kdykoliv a v jakémkoliv místě v programu. DATRON next informuje uživatele v základním menu o aktivaci funkcí, kterými definuje příkazy, jako zapnutí/vypnutí vakua, otevření/zavření dveří nebo sací hlavice, která se využívá při frézování abrazivních materiálů. Operátor je schopný spustit frézovací program v několika krocích pomocí přehledných ikon, realistického 3D zobrazení dílce a jiných nástrojů pro lehkou identifikaci různých funkcí stroje. Na začátku frézovacího procesu je k dispozici funkce CAM asistent, která krok za krokem pomáhá operátorovi zvolit a nahrát program, kontrolovat nástroje, nastavení obrobku, simulaci a frézovat konkrétní dílec.

„Jednou z revolučních myšlenek řízení je nastavení obrobku za pomoci integrované kamery. Řízení v sobě zahrnuje dvě funkce, a to kreslení obrysu obrobku, přičemž řízení zaznamená geometrický tvar, a následně měření pomocí dotykové sondy, která sleduje rohy, středy, hrany, případně jen výšky Z,“ říká Jiří Malůš, který dodává, že řízení DATRON next už našlo už své zákazníky v Česku a na Slovensku, přestože je na trhu teprve krátkou dobu.

DATRON Neo a DATRON M8Cube

Nejmenší CNC stroj Neo měl premiéru na firemním technologickém semináři na jaře 2017, zatímco M8Cube s řízením DATRON next, verze 2.0, představila firma o rok později. „Neo oceňují zejména menší firmy, které potřebují být flexibilní při frézování či výrobě prototypových dílů a je pro ně už málo operativní zadávat si frézování u externích firem. Uplatnění nachází také v oblasti forem do malých vstřikovacích automatů či při frézování grafitových elek­trod. M8Cube je historicky naším nejoblíbenějším strojem. Firmy jej používají pro hospodárné frézování neželez­ných kovů, kompozitních materiálů a frézování profilů z hliníkových slitin, vrtání nebo gravírování skříněk a čelních panelů malými nástroji (∅ 0,1 mm – 20 mm). Stroj nabízí dobrý poměr výkon/cena i při malých sériích, a proto je pro firmy finančně dostupný a energeticky nenáročný. K nesporným výho­dám našich strojů obecně patří to, že vzhle­dem k ploše zástavby mají bezkonkurenčně největší plochu pro obrábění a díky lehké konstrukci mají i velice příznivou spo­třebu elektrické energie. Když stroj připojíte na měřič spotřeby, tak zjistíte, že často rychlovarnou kon­vicí spálíte víc energie,“ upřesňuje Jiří Malůš.

DATRON-TECHNOLOGY s. r. o.
Ing. Jiří Malůš
telefon: +421 45 54 58 480
info@datron.sk
www.datron.sk


Firma DATRON působí v 58 zemích světa a má 28 obchodních zástupců ve 36 zemích. V Německu, v místě svého vzniku v Mühltal‑Traise a v Darmstadtu, zaměstnává na 250 pracovníků. Na českém a sloven­ském trhu našla firma DATRON svoje zázemí nejdříve v roce 1995 v Detve u Zvolena, v Česku si pak otevřela druhou základnu v Technologickém parku v Brně, když v roce 2014 vznikla společnost DATRON Technology CZ.
Hlavní sortiment tvoří vysokorychlostní CNC obrá­běcí stroje a kvalitní CNC frézovací nástroje DATRON, které nacházejí uplatnění ve všech oblastech průmy­slové výroby. Jsou určeny pro přesné mikroobrábění a průmyslové frézování hliníku, plastů, nerezové oceli, grafitu, keramiky a prakticky jakéhokoliv neželezného materiálu.


 

Mohlo by se Vám líbit

Digitální továrna 2.0 na MSV nabídne pohled do budoucnosti průmyslu

Digitální transformace je v dnešní době významnou součástí téměř každého odvětví a průmysl není výjimkou. Umožňuje strojírenským firmám automatizovat mnoho procesů, což vede ke zvýšení efektivity […]

Úspěšná firma 21. století: Národní centrum Průmyslu 4.0 a jeho partneři představí na MSV 2023 návštěvníkům, jak na to

Potřeba digitalizovat je jasná, ale jak na to? Jak můžeme co nejlépe využít stávající potenciál firmy? I na tyto otázky najdou odpovědi návštěvníci expozice Úspěšná […]

Reprodukovatelná výroba dokonalých povrchů s vysokým leskem a úspora zdrojů

Suché elektrolytické leštění – větší udržitelnost v oblasti povrchových úprav  Oblast povrchových úprav se vyznačuje požadavky na vyšší kvalitu a zároveň rostoucí potřebou konzistence procesů, […]