Elektro

05. dubna 2024 11:52

Chytré kamery Konica Minolta dostaly novou robotickou paži

  • Možnosti chytrých kamer od Konica Minolta v segmentech výroby či logistiky může rozšířit robot s nosností až 30 kg
  • Technologie umožňuje automatizovaně vykonávat příkazy umělé inteligence z kamerových systémů
  • Cobot dokáže zastat monotónní či náročné práce a může fungovat i v bezprostřední blízkosti lidí

Konica Minolta doplňuje řešení chytrých kamer o inovovanou technologii z oblasti robotiky, tzv. kolaborativního robota neboli Cobota. Kamery využívající umělou inteligenci dokážou zastat práci výstupní kontroly a odhalit jakékoli poškození či znečištění produktu již přímo na výrobní lince. Díky nové robotické paži dokáže systém defektní výrobek také automaticky odstranit, aniž by zpomalil výrobní proces.

„Cobot je vhodný pro všechny výrobní a logistické provozy. Největší přínos nabízí v případě monotónní a opakující se manuální práce, nebo na pozicích ve výrobě, které trpí nedostatkem personálu. Ve spojení s chytrými kamerami lze tyto činnosti efektivně zautomatizovat a díky možnosti práce v režimu 24/7 i výrazně zvýšit spolehlivost a rychlost výroby,“ uvedl Milan Obertik, vedoucí divize Forxai Video Visions společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech, a dodal: „Kromě zajištění kontrolních činností dokáže zastat také těžké či nečisté práce, jako je sváření, utahování či lepení. Díky bezpečnostním funkcím, jako je technologie na snímání síly a detekce kolize, může však pracovat přímo vedle lidí bez potřeby budování jakýchkoli ochranných bariér.

Konica Minolta se na globální úrovni prosazuje v oblasti robotiky zejména v sektoru zdravotnictví a přepravy zboží. Robotické paže pro průmysl pak začala dodávat v roce 2008. Nejnovější verze cobota nabízí nosnost až 30 kg, vyšší přesnost pohybů a vylepšené napojení na průmyslové protokoly. „Mezi přednosti cobota patří mimo jiné i rychlost jeho nasazení. Jeho sestavení a naprogramování první jednoduché úlohy zabere i netrénovanému operátorovi mén ě než hodinu,“ uvedl M. Obertik.

Cobot od Konica Minolta může v kombinaci s chytrým kamerovým řešením fungovat aktuálně ve dvou konfiguracích. Buď je kamera umístěna samostatně a cobot pracuje namísto člověka jako manipulátor, nebo může být umístěna na konci robotické paže, kdy pořizuje a vyhodnocuje snímky z každého místa, kam ji cobot posune.

„Energeticky je cobot mnohem méně náročný než tradiční průmysloví roboty. Jeho spotřeba je v průměru kolem 200 W, což je pro srovnání podobná hodnota jako u domácí herní konzole,“ uzavřel M. Obertik s tím, že cobot je k dispozici pro praktické ukázky i v pražském showroomu Konica Minolty.

 


O společnosti Konica Minolta Holding, Inc.

Konica Minolta, Inc. je globální technologická společnost poskytující inovativní řešení pro podniky a instituce. Její silné stránky spočívají v kombinování moderních materiálů a klíčových technologií pokročilé zobrazovací techniky, optiky, snímání či nano-zpracování. Konica Minolta vytváří hodnoty, které pomáhají zákazníkům řešit jejich pracovní výzvy a procesy. V éře internetu věcí využívá svých hlubokých odborných znalostí digitálních technologií a prochází obchodní transformací v digitální společnost poskytující sofistikovaná řešení. Při vytváření inovací spolupracuje s akademickými, průmyslovými i podnikatelskými partnery. Konica Minolta má sídlo v Tokiu a v jejích koncernových společnostech působí v 50 zemích více než 43 000 zaměstnanců. Své produkty a služby nabízí ve 150 zemích celého světa.

O společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech

Konica Minolta Business Solutions Czech spol. s r. o. je součástí celosvětové sítě a zajišťuje komplexní služby pro český trh. Servisní kompetenci prokazuje certifikát nejlepší servisní organizace v Evropě za rok 2014. Významnou pozici na trhu dokládají i tržní podíly roku 2022 – Konica Minolta je v České republice číslo jedna v produkčním tisku s podíly 65 % v segmentu černobílých produkčních strojů a 39 % na trhu barevných digitálních strojů. Lídrem trhu je i v prodeji barevných multifunkčních zařízení (39,2 %) a v prodejích černobílých multifunkčních zařízení pak drží druhou pozici (19,5 %). Velký důraz klade na rozvoj IT služeb. Z hlediska obratu je v této oblasti české zastoupení jedno z nejúspěšnější ze všech zemí Konica Minolta regionu střední a východní Evropy. Konkrétně se zaměřuje například na poskytování produktů souvisejících s digitalizací a automatizací procesů či s kamerovými systémy. Konica Minolta Business Solutions Czech je zároveň distributorem nástrojů Nintex pro automatizaci procesů a robotizaci práce.

Více informací na www.konicaminolta.cz.

Mohlo by se Vám líbit

Grumant: Produktivní nástroje pro vrtání

Efektivita je slovo, které se v dnešní době skloňuje snad v každé firmě. Ve strojírenství to znamená neutuchající úsilí při hledání nových technologií, postupů a v neposlední řadě produktivnějších […]

Mezinárodní strojírenský veletrh 2024 s novou technologickou expozicí i rozšířenou prezentací 3D tisku

Mezinárodní strojírenský veletrh opět soustředí na jednom místě inovace, které posouvají průmyslovou výrobu do nové éry. Největší středoevropská přehlídka průmyslových technologií se letos uskuteční na […]

Řešení problémů s vyrovnáním – Aplikace v leteckém a obranném průmyslu

K dosažení spolehlivých výsledků měření přímosti na dlouhé vzdálenosti je nutné použití: přesných přístrojů precizního softwaru pro zpracování dat pečlivých kalibračních postupů APLIKACE PRO LETECKÝ […]