Digitalizace

28. ledna 2019 11:49

Jak na chytřejší údržbu a výrobu? Data, data a zase data.

Slovo efektivita je takovou mantrou každého výrobního závodu. Když se nedaří, snažíte se neplýtvat časem ani zdroji, když je práce dost, chybí pracovní síla a potřebujete jet na 100 %. A hlavně žádné zbytečné odstávky!

Říká se tomu moderně smart údržba a smart výroba. Zní vám to jako klišé? Ale je to trefné, protože úkony i procesy můžou být chytřejší. Přitom nepotřebujete chytřejší lidi, jen musíte svým odborníkům dát víc informací, víc dat.

Inzerce

A to přesně dělají projekty FIOT – dají vám relevantní a přehledná data, díky kterým se můžete rychleji a efektivněji rozhodovat. Opravit závadu, změnit proces výroby, předvídat poruchu, plánovat odstávku.

Všechna data pohromadě

Sběr dat, výrobních i technologických, je prvním krokem takového projektu a modernizace údržby. Jestli chcete vědět, co se v provozu děje, musíte mít aktuální reálná data, spoustu dat. Nestačí odhady nebo náhodně sebrané hodnoty. Potřebujete standardizovaně a dlouhodobě sbírané informace. Teprve pak můžete reagovat.

Co teď s nimi

Jednotlivé hodnoty ale nemají význam. Je 48,5 °C hodně, nebo málo? Je to standardní stav, nebo čas pro poplach? Pokud parametry dostanou nějakou souvztažnost, můžete odhalit poruchy včas, případně je i předvídat. Condition monitoring je prvním přínosem projektů FIOT.

Pro takové zpracování dat se využívá jednotný online systém, ve kterém pracují údržbáři, lidé z výroby i management. Tato platforma umí nejen data sbírat a vyhodnocovat, ale dokáže i posílat alarmová hlášení na e-mail nebo telefon, spojit daný problém s relevantní dokumentací nebo přidělit úkol, třeba údržbě nebo nákupu. Díky tomu se např. omezí prostoje a sníží chybovost.

Vyznáte se v tom?

V tak velkém objemu dat je samozřejmě potřeba se vyznat. FIOT systém data přehledně zobrazuje nejen v grafech a tabulkách s barevným označením, ale využívá i semafory, nákresy, 3D vizualizace a rozšířenou realitu, aby bylo vše srozumitelné a vždy jste snadno postřehli neobvyklou událost. V každém projektu si také sami určíte, co a jak potřebujete vidět, aby to pro vás bylo co nejjednodušší. A protože je systém online, tak v něm můžete pracovat i na tabletu nebo telefonu kdekoli, třeba při obchůzce provozu.

Přehledné zobrazení dat v systému FIOT.

Proč máte chtít projekt FIOT

Protože řeší to, co ve výrobě a údržbě potřebujete:

  • spolehlivý sběr reálných dat ze strojů,
  • standardizovanou průmyslovou komunikaci,
  • včasné upozornění na nežádoucí události,
  • úsporu času pracovníků údržby,
  • úspory energií a optimalizaci dodávek,
  • zvyšování OEE,
  • predikci poruch a hledání souvislostí,
  • mobilitu a reakční dobu údržby,
  • nedostatek kvalifikovaných pracovníků,
  • komplexní reporting,
  • podporu Industry 4.0 a inovací.

Kde to už funguje?

FIOT není myšlenka budoucnosti, je to reálný systém, který funguje. V Třineckých železárnách ušetřili bezdrátový sběr teplot desítky hodin práce měsíčně. Bosch využívá 3D modely v tabletu pro údržbáře, aby viděli hodnoty v reálném čase přímo na místě.

Náhled 3D modelu linky v Boschi.

Zobrazení rozšířené reality výrobní linky v Boschi.

Ve ŠKODA AUTO, a.s. funguje hned několik FIOT projektů – sledují spotřebu energií, diagnostikují průmyslové sítě, předvídají hrozící mechanické závady vzniklé opotřebením nebo chybou.

Náhled systému FIOT ve ŠKODA AUTO.

Náhled systému FIOT ve ŠKODA AUTO.

Začněte v klidu

Pustit se do vlastního FIOTu nemusí být závratná investice. Velká výhoda těchto projektů je jejich možné rozšiřování. Otestujte si jeho principy na konkrétním problému a podle toho promyslete, kde ještě by to mohlo mít přínos. Začít můžete na stránkách www.foxon.cz, kde se o projektech dočtete víc.


Jak vypadá rozšířená realita?

S FIOT řešením uvidí vaše údržba své stroje v mobilu či tabletu, a to obohacené o aktuální technologická data v reálném čase.

Ukázka za minutu ve vašem mobilu či tabletu

  1. Stáhněte si do svého Androidu mobilní aplikaci – najdete ji pomocí QR kódu:

  1. Podívejte se přes mobil nebo tablet na obrázek CNC stroje vpravo.

Www.foxon.cz

Mohlo by se Vám líbit

Technologie studené plazmy výrazně snižuje pachovou zátěž z gumárenské výroby

Společnost Continental Barum za poslední dvanáct let prováděla mnoho studií či testovala různé technologie vedoucí k snížení pachových emisí z výroby pneumatik. V loňském roce byla finalizován systém […]

Reportáž: GÜHRING INNOVATION DAYS 2024

Zvýšení efektivity obrábění je ve výrobních firmách trvalý proces. A je jedním z důvodů, proč firma GÜHRING – přední světový výrobce obráběcích nástrojů – pořádá pod […]

Transformace efektivity výroby: úspěšný příběh zákazníka

  • 23. dubna 2024

Přemýšleli jste někdy o tom, jak mohou strategická technologická partnerství pozvednout vaši výrobu do nových výšin? Ponořme se do skutečné proměny, které byl svědkem pan […]