Digitalizace

28. ledna 2019 11:49

Jak na chytřejší údržbu a výrobu? Data, data a zase data.

Slovo efektivita je takovou mantrou každého výrobního závodu. Když se nedaří, snažíte se neplýtvat časem ani zdroji, když je práce dost, chybí pracovní síla a potřebujete jet na 100 %. A hlavně žádné zbytečné odstávky!

Říká se tomu moderně smart údržba a smart výroba. Zní vám to jako klišé? Ale je to trefné, protože úkony i procesy můžou být chytřejší. Přitom nepotřebujete chytřejší lidi, jen musíte svým odborníkům dát víc informací, víc dat.

A to přesně dělají projekty FIOT – dají vám relevantní a přehledná data, díky kterým se můžete rychleji a efektivněji rozhodovat. Opravit závadu, změnit proces výroby, předvídat poruchu, plánovat odstávku.

Všechna data pohromadě

Sběr dat, výrobních i technologických, je prvním krokem takového projektu a modernizace údržby. Jestli chcete vědět, co se v provozu děje, musíte mít aktuální reálná data, spoustu dat. Nestačí odhady nebo náhodně sebrané hodnoty. Potřebujete standardizovaně a dlouhodobě sbírané informace. Teprve pak můžete reagovat.

Co teď s nimi

Jednotlivé hodnoty ale nemají význam. Je 48,5 °C hodně, nebo málo? Je to standardní stav, nebo čas pro poplach? Pokud parametry dostanou nějakou souvztažnost, můžete odhalit poruchy včas, případně je i předvídat. Condition monitoring je prvním přínosem projektů FIOT.

Pro takové zpracování dat se využívá jednotný online systém, ve kterém pracují údržbáři, lidé z výroby i management. Tato platforma umí nejen data sbírat a vyhodnocovat, ale dokáže i posílat alarmová hlášení na e-mail nebo telefon, spojit daný problém s relevantní dokumentací nebo přidělit úkol, třeba údržbě nebo nákupu. Díky tomu se např. omezí prostoje a sníží chybovost.

Vyznáte se v tom?

V tak velkém objemu dat je samozřejmě potřeba se vyznat. FIOT systém data přehledně zobrazuje nejen v grafech a tabulkách s barevným označením, ale využívá i semafory, nákresy, 3D vizualizace a rozšířenou realitu, aby bylo vše srozumitelné a vždy jste snadno postřehli neobvyklou událost. V každém projektu si také sami určíte, co a jak potřebujete vidět, aby to pro vás bylo co nejjednodušší. A protože je systém online, tak v něm můžete pracovat i na tabletu nebo telefonu kdekoli, třeba při obchůzce provozu.

Přehledné zobrazení dat v systému FIOT.

Proč máte chtít projekt FIOT

Protože řeší to, co ve výrobě a údržbě potřebujete:

 • spolehlivý sběr reálných dat ze strojů,
 • standardizovanou průmyslovou komunikaci,
 • včasné upozornění na nežádoucí události,
 • úsporu času pracovníků údržby,
 • úspory energií a optimalizaci dodávek,
 • zvyšování OEE,
 • predikci poruch a hledání souvislostí,
 • mobilitu a reakční dobu údržby,
 • nedostatek kvalifikovaných pracovníků,
 • komplexní reporting,
 • podporu Industry 4.0 a inovací.

Kde to už funguje?

FIOT není myšlenka budoucnosti, je to reálný systém, který funguje. V Třineckých železárnách ušetřili bezdrátový sběr teplot desítky hodin práce měsíčně. Bosch využívá 3D modely v tabletu pro údržbáře, aby viděli hodnoty v reálném čase přímo na místě.

Náhled 3D modelu linky v Boschi.

Zobrazení rozšířené reality výrobní linky v Boschi.

Ve ŠKODA AUTO, a.s. funguje hned několik FIOT projektů – sledují spotřebu energií, diagnostikují průmyslové sítě, předvídají hrozící mechanické závady vzniklé opotřebením nebo chybou.

Náhled systému FIOT ve ŠKODA AUTO.

Náhled systému FIOT ve ŠKODA AUTO.

Začněte v klidu

Pustit se do vlastního FIOTu nemusí být závratná investice. Velká výhoda těchto projektů je jejich možné rozšiřování. Otestujte si jeho principy na konkrétním problému a podle toho promyslete, kde ještě by to mohlo mít přínos. Začít můžete na stránkách www.foxon.cz, kde se o projektech dočtete víc.


Jak vypadá rozšířená realita?

S FIOT řešením uvidí vaše údržba své stroje v mobilu či tabletu, a to obohacené o aktuální technologická data v reálném čase.

Ukázka za minutu ve vašem mobilu či tabletu

 1. Stáhněte si do svého Androidu mobilní aplikaci – najdete ji pomocí QR kódu:

 1. Podívejte se přes mobil nebo tablet na obrázek CNC stroje vpravo.

Www.foxon.cz

Mohlo by se Vám líbit

Střízlivíme. Digitalizace je nástroj, problémy za nás nevyřeší

Za technologie utrácíme jako zběsilí. Divoká digitalizace nás dostala do stavu, kdy zavádíme jeden systém za druhým, ale vytěžit z nich dokážeme minimum. Trápí se […]

Vysokorychlostní kuličková ložiska se snadnou manipulací a velkou trvanlivostí od společnosti NSK

Tam, kde jsou vyžadovány velké provozní rychlosti, snadná manipulace a velká trvanlivost, mohou konstruktéři s výhodou využít nová čtyřbodová kuličková ložiska od společnosti NSK. Ložiska […]

Rösler Smart Solutions: Digitální sledování parametrů procesní vody

Lepší pochopení procesu zlepšuje výsledky povrchových úprav omíláním Z ekonomických a ekologických důvodů se stalo nezbytným čištění a recyklace procesní vody v aplikacích hromadných povrchových […]