18. září 2024 12:00
Digitální továrna 2.0 na MSV 2024: Brána do budoucnosti průmyslu
Digitální továrna 2.0 je jedním z hlavních lákadel jubilejního 65. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu, který se koná od 8. do 11. října 2024 na brněnském výstavišti. Na jednom místě soustředí nejnovější trendy a technologie v oblasti digitalizace a automatizace průmyslu.
Digitalizace a automatizace se stávají rozhodujícími faktory úspěchu moderních průmyslových podniků. Flexibilita výrobních systémů a schopnost rychle reagovat na změny jsou nezbytné pro zajištění konkurenceschopnosti. Současně je kladen důraz na udržitelnost a energetickou efektivitu.
Inovace na dosah ruky
Projekt Digitální továrna 2.0 letos již po páté přinese návštěvníkům MSV možnost nahlédnout do budoucnosti průmyslové výroby. „Význam tématu potvrzuje i účast předních firem a institucí, které se věnují transformaci výrobních procesů pomocí inovativních technologií. V pavilonu F představí svá řešení, která zásadně mění podobu dnešní výroby a posouvají ji k větší flexibilitě, efektivitě a udržitelnosti,“ říká Michalis Busios, ředitel MSV. Vyhledávanou součástí bude digitální stage s bohatým programem přednášek, diskuzí a prezentací. Vysílání zajišťuje mediální partner Elektrika.tv.
Špičkové technologie a partneři
Zlatým partnerem projektu Digitální továrna 2.0 je Národní centrum Průmyslu 4.0. Společně s RICAIP Testbed Praha a společnostmi KUKA, Siemens, Česká spořitelna, Smart Informatics, T-Mobile, Deprag, DEL a evropským inovačním společenstvím EIT Manufacturing na ploše více než tři sta metrů čtverečních představí řešení pro efektivní, udržitelnou a inovativní průmyslovou výrobu pod společným mottem „Lepší díky…“.
Návštěvníci tak budou moci na jednom místě konzultovat nejen inovace a technologie, ale také jejich financování, včetně dotačních příležitostí. RICAIP Testbed Praha předvede výstavní koncept postavený na třech samostatných robotických buňkách, které jsou propojeny pomocí systému sběru dat a jejich následné analýzy. Jedná se o reálnou aplikaci Průmyslu 4.0, která propojí vždy několik partnerů z komerční a akademické sféry. V jedné z robotických buněk budou dva roboty KUKA provádět tzv. retrofitting vysloužilých bateriových modulů na zmenšené modelové baterii z elektromobilu. U skutečných baterií mohou tyto moduly sloužit například jako záložní zdroje energie pro domácnosti. Další buňka bude demonstrovat systém strojového vidění a učení, který umožňuje robotům manipulovat s různými předměty. Chybět nebude ani oblíbený robotický výčep druhé generace. Veškeré systémy budou napojeny na robustní průmyslovou 5G síť od T-Mobile.
Novinky od firem z Digitální továrny 2.0
V Digitální továrně 2.0 bude letos zastoupeno více než 30 firem. Společnost Asseco CEIT představí AGV Systém F800AP s pokročilými navigačními schopnostmi a bezpečnostními funkcemi pro zvyšování produktivity a optimalizaci logistických procesů. Firma Bartech ukáže svůj systém xMost MES. Ten umožňuje sledovat výrobu v reálném čase a okamžitě reagovat na nestandardní situace, jako jsou například dlouhé prostoje či neobvyklá spotřeba energie.
Ostravská firma MICROSYS bude prezentovat svůj SCADA systém PROMOTIC, který nabízí pokročilé funkce pro vizualizaci, monitorování a řízení technologických procesů.
Polští EUROTRONIC vyvinuli pokročilý software pro řízení údržby a oprav, který umožňuje plánovat, sledovat a analyzovat všechny aspekty související s údržbou strojů a zařízení.
Společnost Gedis Distribution bude prezentovat Proficy CSense, řešení pro zvyšování produktivity, které dokáže monitorovat, analyzovat, predikovat, simulovat a optimalizovat nastavené hodnoty v procesech. Společnost QPAG Digital představí exponát pro 100% vizuální kontrolu s využitím AI a propojení možností 7-osého kobota Kassow, které přináší výjimečné a rychlé řešení pro sériové výrobu. Chybět nebude ani Colonnade Insurance, neživotní pojišťovna jejichž doménou jsou kybernetická rizika, pojištění manažerů nebo pojištění majetku a přerušení provozu.
Představí se i český startup s globálními ambicemi 4dot. Lákadlem budou senzor vibrací PM3 a patentovaný tenzometr, vyvinuté speciálně pro tvářecí stroje. Unikátní logistické systémy a technologie pro zefektivnění a optimalizaci logistických procesů pro výrobu i sklady bude prezentovat společnost Bossard. Na dodávky a realizaci informačních a řídicích technologií se specializuje společnost dataPartner. Vysoce inovativní řešení založení na strojovém vidění a umělé inteligenci, snižující počet zranění na pracovišti, přináší na trh průmyslové bezpečnosti společnost Invanta. V Digitální továrně 2.0 bude prezentována také mobilní aplikace JOBka, díky které lze moderně, zábavně, udržitelně, snadno a rychle komunikovat se zaměstnanci.
Návštěvníci se dále seznámí s nabídkou firem Act-in CZ, AMCEF, Asseco Solutions, Central European Automation Holding, Easy Software, ELA Blockchain Services, HARDWARIO, ITeuro, KPB Intra, MCAE Systems, Raynet, Siemens Digital Industries Software, Software 602 nebo Sudop CIT.
Součástí bude také stánek Elektrotechnické asociace ČR a v blízkosti Digitální továrny se představí dále například firmy Beckhoff Automation, Visometry či Compas automatizace. Více informací o přípravách MSV 2024 jsou k dispozici na www.msvbrno.cz.
Mohlo by se Vám líbit
Flexibilní řada výrobků pro stabilní čistotu s nízkými jednotkovými náklady na čištění
- Strojírenství
-
03. prosince 2024
EcoCompact je k dispozici také ve verzích L a XL pro čištění rozpouštědly a konzervaci v průmyslu. Společnost Ecoclean rozšířila cenově výhodný model EcoCompact o […]
Unikátní systém hašení akumulátorů ve společnosti Kia Slovakia
- Automotive
-
02. prosince 2024
Od října má hasičské oddělení výrobního závodu značky Kia na Slovensku (Kia Slovakia) k dispozici inovativní technologii CRISTANINI WJFE 300 pro hašení lithium-iontových akumulátorů z […]
Grumant: Obrábění korozivzdorných ocelí a superslitin
- Obrábění
-
01. prosince 2024
Toto téma jistě zajímá a často trápí velký počet našich čtenářů. Protože v moderním strojírenství jsou poměrně často používány korozivzdorné oceli a mnoho firem se zabývá rozličnými typy […]