Automotive

24. ledna 2019 09:30

Výrobce kol Ronal Jičín měl tržby 5,6 mld. a zisk 473 mil. Kč

Výrobci litých automobilových kol Ronal CR z Jičína v uplynulém hospodářském roce 2017/2018 klesly tržby o osm procent na 5,64 miliardy korun. Zisk podniku se snížil o polovinu na 473 milionů korun z předchozích 933 milionů korun. Vyplývá to z účetní závěrky, kterou firma založila do Sbírky listin hradeckého krajského soudu. Firma je součástí švýcarské skupiny Ronal Group.

Jičínská společnost dodává kola prakticky všem světovým automobilkám, většina její produkce jde na export. V aktuálním hospodářském roce, který trvá od 1. dubna 2018 do konce března 2019, firma plánuje výrobu 4,5 milionu kol. Celosvětová kapacita 13 výrobních závodů Ronal Group je přes 21 milionů kusů kol za rok.

Hliníkové disky vyrábí Ronal CR v Jičíně od roku 1994, ve druhé továrně v Pardubicích produkci zahájil v roce 2006. Průměrný počet zaměstnanců firma v minulém finančním roce končícím letos 31. března zvýšila o 50 na 1204 lidí.

Do skupiny Ronal Group také patří jičínská společnost SanSwiss na výrobu sprchových koutů. V aktuálním účetním roce SanSwiss Jičín plánuje růst tržeb o šest procent na 629 milionů korun. Od června firma s asi 160 zaměstnanci rozšiřuje závod o výrobní a skladovou halu o rozloze 1,7 hektaru.

Skupina Ronal Group patří k nejvýznamnějším výrobcům kol z lehkých slitin v Evropě. Vedle Česka má Ronal Group závody i v Německu, Polsku, Itálii, Španělsku, Portugalsku, na Tchaj-wanu, v Austrálii nebo Mexiku. Celosvětově skupina zaměstnává přes 8000 lidí a loni měla obrat 1,4 miliardy eur (37 miliard korun).

Zdroj: ČTK

Zdeněk Rychtera hj

Mohlo by se Vám líbit

Lampy na obráběcí stroje

Profesionální osvětlení strojů, pracovních stolů a výrobních linek Naše firma dodala českým a slovenským zákazníkům už několik tisíc lamp, především na obráběcí stroje. Dodáváme lampy […]

50. konference s mezinárodní účastí: PROJEKTOVÁNÍ A PROVOZ POVRCHOVÝCH ÚPRAV

20. – 21. března 2024 v Hotelu Olšanka, Praha 3 Inzerce Konference je určena pro široký okruh posluchačů: pracovníky i majitele lakoven, autolakoven, galvanizoven, zinkoven, […]

Rychlejší přístup k datům přístrojů

EPLAN eStock umožňuje společnostem přístup k centralizované správě zařízení v cloudu EPLAN, zjednodušuje spolupráci, zkracuje dobu koordinace práce a odstraňuje nekontinuitu dat. Ve verzi EPLAN […]