Automotive

24. ledna 2019 09:30

Výrobce kol Ronal Jičín měl tržby 5,6 mld. a zisk 473 mil. Kč

Výrobci litých automobilových kol Ronal CR z Jičína v uplynulém hospodářském roce 2017/2018 klesly tržby o osm procent na 5,64 miliardy korun. Zisk podniku se snížil o polovinu na 473 milionů korun z předchozích 933 milionů korun. Vyplývá to z účetní závěrky, kterou firma založila do Sbírky listin hradeckého krajského soudu. Firma je součástí švýcarské skupiny Ronal Group.

Jičínská společnost dodává kola prakticky všem světovým automobilkám, většina její produkce jde na export. V aktuálním hospodářském roce, který trvá od 1. dubna 2018 do konce března 2019, firma plánuje výrobu 4,5 milionu kol. Celosvětová kapacita 13 výrobních závodů Ronal Group je přes 21 milionů kusů kol za rok.

Hliníkové disky vyrábí Ronal CR v Jičíně od roku 1994, ve druhé továrně v Pardubicích produkci zahájil v roce 2006. Průměrný počet zaměstnanců firma v minulém finančním roce končícím letos 31. března zvýšila o 50 na 1204 lidí.

Do skupiny Ronal Group také patří jičínská společnost SanSwiss na výrobu sprchových koutů. V aktuálním účetním roce SanSwiss Jičín plánuje růst tržeb o šest procent na 629 milionů korun. Od června firma s asi 160 zaměstnanci rozšiřuje závod o výrobní a skladovou halu o rozloze 1,7 hektaru.

Skupina Ronal Group patří k nejvýznamnějším výrobcům kol z lehkých slitin v Evropě. Vedle Česka má Ronal Group závody i v Německu, Polsku, Itálii, Španělsku, Portugalsku, na Tchaj-wanu, v Austrálii nebo Mexiku. Celosvětově skupina zaměstnává přes 8000 lidí a loni měla obrat 1,4 miliardy eur (37 miliard korun).

Zdroj: ČTK

Zdeněk Rychtera hj

Mohlo by se Vám líbit

Nová modulární lineární osa pro libovolnou délku pojezdu

Téměř nekonečně rozšiřitelný a snadno montovatelný: Drylin EGW nabízí novou svobodu designu pro dlouhé pojezdy. S lineárním modulem drylin Endless Gear (EGW) přichází na trh […]

Obchodní rok 2022: Bosch v náročném období dosahuje svých stanovených cílů

Celosvětová expanze zajišťuje příležitosti k růstu Naplnění plánovaného obratu a zisku: V roce 2022 obrat vzrostl na 88,4 miliard eur / obchodní výsledek se zlepšil […]

DAKO-CZ poprvé v historii překonalo dvoumiliardové tržby. Za poslední čtyři roky vyrostlo o 100 procent

Společnost DAKO-CZ, výrobce brzdových systémů a komponent pro kolejová vozidla z východočeské Třemošnice, pokračuje ve strmém růstu. V roce 2019 poprvé překonala miliardový obrat a za pouhé […]